Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

forbs
Subiect Autor

Xenon OEM - palpaie si se stinge

26 Mar 2010, 20:58

De cateva zile ma confrunt si eu cu o problema la xenon.
Mai exact au inceput palpairi sporadice in urma cu vreo 3 zile apoi acestea s-au indesit, culminand cu stingerea celui din stanga in seara asta.
La reinitializare, adica repus contact, initial nu s-a aprins. Am zis sa aprind proiectoarele sa am si pe stanga bec in mers si constat ca se aprinde si xenonul. Am mers ok, fara proiectoare si cu ambele faruri aprinse (nu merg din principiu cu proiectoarele de CEATA!!!) insa au reinceput palpaierile si stingerea lui in final dupa ~ 10 min.
In ultima vreme acesta mi s-a parut ceva mai luminos reflectat in masina din fata. Si ar mai fi un incident constat in urma cu vreo 3 saptamani, tot acesta nu revenea pe scurta, ci undeva intre faza lunga si scurta. Dupa un bobarnac in spatele corpului blocului optic si-a revenit.
Din ce am citit aici pe forum, ar parea sa fie vorba doar de becul cu xenon, la sfarsit de viata. Sa fie doar becul??? Balastul sa fie in regula?
Masina in cauza este un Seat Leon 1P cu bixenon OEM si lumini automate (senzor ploaie si lumini - eu merg doar pe auto) din 2006.
Mai intreb totusi si de unde as gasi cele mai potrivite (adica pret bun non-chinezarie) desi s-a mai discutat p-aici.

Cosmin
Admin

Re: Xenon OEM - palpaie si se stinge

29 Mar 2010, 10:33

Ar trebui sa faci un scan. Daca e vreo problema cu controllerul, iti va aparea un cod de eroare.
Cand e aprins..Autolevellingul functioneaza? Xenonul e si AFS?
Sunt mari sanse sa fie doar becul. Ai nevoie de bec D1S. La dealer e enorm de scump, dar poti gasi acelasi produs (Philips sau Osram) si la preturi mai bune..Vezi pe net..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

forbs
Subiect Autor

29 Mar 2010, 23:23

Ma bucur ca mi-ai raspuns chiar tu. Intr-adevar, ma rupe la reprezentanta.
Un bec, repet, UN BEC, 1000 si ceva de RON. Am ramas mut, ma gandeam dupa ce am inchis ca ar fi trebuit sa intreb daca e doar becul sau si balastul aferent, dar se pare ca doar becul. Am gasit pe net OSRAM D1S 35W 4300K la 100 bucata cel mai ieftin, altfel se invart in jur de 50 EUR. Cred ca am sa cumpar pereche sa nu am diferente intre stanga-dreapta.
Acum vine rugamintea mea la tine ca te stiu priceput, mai ales daca ai ceva scheme de demontare/montare si mai ales reglaj, ca as vrea s-o fac eu, mai ales ca buba asta m-a lovit exact cand imi era mai drag si-s fara job.

Cosmin
Admin

30 Mar 2010, 10:51

Schimbatul becului nu e foarte complicat. De fapt, procedura pt. schimbarea becului D1S e oarecum identica cu procedura de schimbare a unui bec cu halogen. Problema e ca e ingust rau spatiu pe acolo..:) Si e nevoie de o resetare cu VCDS..eventual un output test pt. autolevelling si AFS (daca ai asa ceva)

Procedura e in felul urmator (cred ca scrie si un manual, acolo ai si niste poze)

- se desface capacul (la farurile bixenon capacul e prins in suruburi).
- se deblocheaza sistemul de prindere. E ca un capac (inel), care se roteste spre stanga. Apoi becul o sa iasa din clemele metalice. Poza cu farurile mele..se vede inelul de debolcare

Imagine

Si becul D1S pe jumatate scos..

Imagine

Nu te speria daca vezi clemele alea ca si cum ar fi indoite..Asa arata ele de la mama natura..

Introduci becul nou (mare atentie la partea ceramica paralela cu stica..ar fi bine sa nu o rupi, desi cred ca va functiona si crapata) si procedura in ordine inversa..blochezi inelul de siguranta etc etc.

Daca problema era becul, ar trebui sa functioneze ok..Daca e alta problema..anunta-ma.
Imagine

forbs
Subiect Autor

30 Mar 2010, 11:24

Ms Ghita,
In manual de utilizare nu se descrie deloc inlocuirea becului Xenon, de aceea am intrebat.
Am autoleveling, functioneaza, ca m-ai intrebat la primul raspuns daca merge, nu stiu ce inseamna AFS. Din ce mi-ai zis trag concluzia ca resetarea cu VCDS-ul rezolva si reglajul. Ma gandeam ca or fi ceva suruburi de reglaj pentru cazul cand becul o fi putin descentrat, ca se mai intampla sa fie stramb din fabricatie, dar daca zici ca odata pus acolo, autolevelingul face restul de reglaje, e beton.
Din pozele tale am vazut ca la prima e un Philips si in a doua un Osram. Chestia e ca ce am gasit sunt Osram dar spatele seamana cu Philips-ul la cum e scris, vanzatorul zice ca-s originale aduse din germania, dar m-a pus in dubiu....
Le-au facut ca Philips si le-au scris Osram........? Acum bine, pot fi si contrafacute, dar daca tin macar jumatate din cat tin originalele si tot e bine la pretul asta. Unde mai pui ca in manual se lauda astia ca durata de viata a xenonului este foarte mare, "practic" nefiind necesar schimbarea acestora pe intreaga durata de viata a masinii - sa-i citez. 4 ani e durata de viata a Leonului!?
Atasez pozele.
Imagine

Imagine

Cosmin
Admin

30 Mar 2010, 16:38

AFS inseamna, pe scurt, cornering light.
E standard incepand cu modelele Seat 2007.
Nu prea am timp acum, revin cu detalii referitoare la intrebarile tale.
Imagine

Cosmin
Admin

31 Mar 2010, 10:12

Becurile Osram nu sunt contrafacute, stai linistit. sunt super ok. Si eu am osram.
Uite poza

Imagine

De reglaj fizic nu poate fi vorba (de la suruburi) pt. ca nu schimbi si controllerul sau farul. Reglajul manual se face doar daca trebuie refacut basic setting-ul la far sau daca ai schimbat si controllerul.
Ar trebui sa functioneze ok dupa schimbarea becului (daca problema e becul).
Schimba becul si tine-ma la curent.
Imagine

forbs
Subiect Autor

31 Mar 2010, 10:47

Ms.
O sa revin dupa ce primesc becurile si procedez la schimbare.

Bebe

02 Apr 2010, 18:23

Baieti, si eu am o problema cu farul drept :( Pe drum nu se prea observa diferenta, dar daca stau cu botul la perete se vede ca tremura.. Nu e tremurat de motor sau asa, tremura lumina, se vede si in lupa cand te uiti ca ceva nu e ok. Si eu sper sa fie doar becul :(
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI

Cosmin
Admin

03 Apr 2010, 19:50

Cel mai bine e sa se verifice la dealer sau cu VCDS. In mod normal, becurile xenon nu ar trebui sa palpaie. Sau mai bine zis palpaitul nu ar trebui sa fie un semn ca becul se va arde.
Sa nu fie o problema cu controller-ele. Sunt doua in fiecare far, plus unitatea de autolevelling (in spatele torpedoului). Astea nu se prea strica..insa nu se stie niciodata.
Daca faci vreun scan..posteaza aici. Atunci putem stabili mai sigur despre ce e vorba. Altfel, sunt doar supozitii.
Imagine