Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dan
Subiect Autor

Ibiza

25 Apr 2008, 07:50

Salut si bine v-am gasit!

Poate trebuia sa am rabdare si sa pun topic-ul abia dupa ce ridicam masina, insa am tot citit acest forum si vreau sa va spun ca m-ati impresionat!
M-ati impresionat pentru ca sunteti foarte activi si uniti. Eu fac acum comparatie cu forumul Mazda, unde activez de ceva timp (am si o Mazda MX5 - sufletul meu) iar oamenii nu sunt atat de receptivi.

Oricum, in curand voi intra in posesia unei Ibize de 1.4 benzina. Achizitia am facut-o deoarece sotia, bebe-ul de 1 an si 2 luni si una bucata soacra nu se pot deplasa intr-un cabrio de 2 locuri. Cred ca alegerea mea a fost una buna, iar sotia va fi multumita de Seat.

Voi pune poze de cum intru in posesia ei.

Gabyucl
zuly

25 Apr 2008, 09:16

felicitari pentru achizitie atunci....o sa fi multumit de masina
poate pui si niste poze cu mx5-ul, sa il admiram si noi :D
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

Flory
Albertina

25 Apr 2008, 09:38

bine ai venit !!!
sigur va fi multumita sotia ta .. si bebele la fel.... :D
Orice solutie genereaza noi probleme.

dan
Subiect Autor

25 Apr 2008, 10:20

Merci mult de incurajari!

@Gabyucl - pun si poze la MX5, cu toate ca era frumos sa pun intai cu Ibiza.... :D....pozele vor fi la "Alte masini".

Remus
Membru Fondator

25 Apr 2008, 11:45

Bine ai venit in clubusorul nostru :P si asteptam si poze cu ibiza !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

dan
Subiect Autor

25 Apr 2008, 13:18

Pozele sunt cele de pe site-ul WELTAUTO....voi reveni cu pozele mele dupa ce o ridic.

Masina este din 2007, are 6.000 km, a fost masina de expozitie si probabil de drive-test.
O iau la 7.000 euro + TVA si are cam de toate, mai putin ABS.....aer, geamuri el., ogl. el, computer, proiectoare, scaune incalzite....

ImagineImagineImagine

ace117
Membru Fondator

25 Apr 2008, 16:13

Mishto!Si ce culoare interesanta... :D
Sa te bucuri de ea! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

el_ovy
HVN

25 Apr 2008, 16:15

Bine ai venit! Felicitari! S-o stapanesti sanatos! Defapt sa le stapanesti pe amandoua sanatos :)
Seat Leon (1P) 2008 1.6 102cp Candy White

Flory
Albertina

25 Apr 2008, 22:23

dan scrie:
Pozele sunt cele de pe site-ul WELTAUTO....voi reveni cu pozele mele dupa ce o ridic.

Masina este din 2007, are 6.000 km, a fost masina de expozitie si probabil de drive-test.
O iau la 7.000 euro + TVA si are cam de toate, mai putin ABS.....aer, geamuri el., ogl. el, computer, proiectoare, scaune incalzite....

ImagineImagineImagine

vai ce frumos!!!!!! albertina are o sora geamana:D
Imagine

dan
Subiect Autor

26 Apr 2008, 12:12

Flory scrie:
vai ce frumos!!!!!! albertina are o sora geamana:D
Imagine

Si unde mai pui ca pe viitoarea soferita (a mea sotie ) tot Flory o cheama... :D

Flory
Albertina

26 Apr 2008, 13:15

:lol:
ce frumos!!!

dan
Subiect Autor

02 Mai 2008, 07:15

Am intrat in posesia Ibizei, iar parerile la cald sunt:

Trei puncte pe minus:
1.Masina este extrem de rigida. Chiar daca se castiga la stabilitate in curbe, este totusi o masina de oras. Trebuie sa ai grija la orice denivelare pentru ca iti rupe ficatii in conditiile in care balonul este 55. Prin comparatie MX5-ul este o masina sport cu talon 45, insa este cu mult mai confortabila (ma refer aici la cum absoarbe si distribuie socurile provocate de denivelari)...corect ar zice unii "insa este alta masina la alti bani"....da, dar MX5-ul este o masina sport cu o tinuta exceptionala in curbe. Dar ma rog, poate nu este un exemplu elocvent.
2.Locul in spate este foarte mic. Am si un Fiat Grande Punto de serviciu in care stai foarte bine pe locurile din spate. Un prieten are Mitsubishi Colt CZ3 (in 3 usi) la care locurile din spate sunt mult mai accesibile (asta si datorita banchetei culisabile). Plus ca spatarul locurilor din spate este foarte drept si nu te poti relaxa la un drum lung. Nu recomand calatorii cu pasageri in spate mai inalti de 1.65.... :D
3.La denivelari, cand sasiul contorsioneaza, trosnesc plasticele de la usi. Chiar daca are 6000 km, o consider o masina noua. Dar ce sa ii faci?...masinile sunt din ce in ce mai mult un bun de consum la care se pune accent pe diminuarea costurilor de fabricatie (ca toate cele dealtfel).

In rest sunt incantat de ea, motorul de 1.4 este chiar bine dimensionat, cutia de viteze raspunde impecabil, plasticele sunt de o calitate medie, culoarea este foarte misto (barbateasca as zice eu) deoarece scoate foarte mult in evidenta grila fagure a spoilerul-ului din fata. Plus ca se aud ceva zgomote din evacuare iar eu ma umectez la asemenea sunete... :D :D :D

Ca si dotari, am avut surpriza de a constata ca NU are computer de bord si oglinzi electrice, dar ARE ABS si TCS (mult mai importante). In rest, mai este echipata cu:
-geamuri el. fata
-2 airbag-uri
-scaune incalzite
-scaun sofer regl. inaltime
-volan regl. inaltime si profunzime
-8 difuzoare (cate 2 dif. si 2 tweetere pe fiecare usa)
-proiectoare
-senzor de temp. exterioara
Cam atat cred.

Oricum, la 8330 euro cat am dat pe ea consider ca am facut o superafacere (luata de la WELTAUTO si cu garantie internationala Seat pana in luna 12.2008).
Nu stiu insa daca as fi multumit sa fi achizitionat masina la pret de lista. Va spun fara sa fiu carcotas ca Mitsubishi Colt este o masina net superioara (fie in 5, fie in 3 usi).

Voi posta si poze cand voi avea ceva timp.

dan
Subiect Autor

Re: Ibiza

12 Feb 2010, 18:20

Ibiza a fost maritata dupa ce a implinit 29.000 km.
Probleme avute in aceasta perioada:
-s-a ars o bobina ce gestiona un injector
-s-a consumat inexplicabil bateria si de la reincarcare nu am mai avut probleme
-martorul ENGINE s-a aprins si dupa o alimentare cu carrera100 de la OMV si 100 km pe autostrada in treapta 4 si 5000 ture s-a stins...deci mizerii sau apa adunate
-martorul airbag aprins - noul proprietar va rezolva buba/eroarea la service.

In rest am fost foarte multumit de masina, deaceea avansul dat la urmatoarea masina este pentru Leon Sport 1.4 TSI 125 cp....sa vedem ce si cum...astept 2-3 saptamani pentru livrare.

Salutari tuturor!

Bubulutza

12 Feb 2010, 22:56

foarte interesanta relatia ta cu Seat-urile! :wink: problemele pe care le-ai enumerat tu au inceput sa se manifeste si la Ibiza mea...au ele o personalitate aparte! :lol:
sa nu ne uiti cu pozele Leutzului si o prezentare mai in detaliu... :)
bine ai REvenit! :wink:

Bamse
Moderator

13 Feb 2010, 11:31

foarte frumos, de unde ti-ai comandat masina.

Anul aceste este TSI mania!!! Toata lumea comanda 1.4 tsi!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube