Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

shadowlord
Subiect Autor

Tremura la relanti si pe loc

25 Mar 2010, 17:56

Salut !

Revin, dupa ceva vreme cu un post si v-as fi recunoscator daca v-ati da cu parerea intr-o problema aparuta de curand la masinutza mea (Leon 1M 2005, 1,6 pe benzina 105 CP). Iata datele problemei : :(

De 3 zile a inceput sa tremure atat pe loc cat si la relanti. Cand stau pe loc parca se zguduie asa.Am ridicat capota si se vede cum tremura si motorul la acele socuri. In prima si a doua viteza pana demareaza face la fel.Merge in socuri (tremura). Din viteza a 3-a in sus merge ok nu se mai simte nimic.Am facut la un service un test vag si a dat o eroare de gen "cod 1553 Check Barometric Pressure..mai era un cuvant dar nu retin exact ce mai scria . :shock: Inainte sa fac programare as aprecia daca cineva care s-a mai confruntat cu o astfel de problema mi-ar da cateva detalii

Va multumesc anticipat ! :)
Numai bine tuturor !
Shadowlord

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Tremura la relanti si pe loc

26 Mar 2010, 10:11

17961 - Barometric / Manifold Pressure Signals: Implausible Correlation
P1553 - 35-10 - - - Intermittent

eroarea asta am avut-o si eu, si am avut simptomele astea cu tremuratul (dar s-a intamplat doar de vreo 3 ori, si asta acum vreun an). de atunci nu mi-a mai aparut eroarea, nici simptomele, asa ca nu am mai investigat problema.

astept sa vad care e rezolvarea la tine, bafta multa :wink:

shadowlord
Subiect Autor

27 Mar 2010, 02:12

Salut !

Problema rezolvata :D

Una dintre bobinele de inductie de la motor era dusa asa ca am inlocuit-o cu una noua (190 RON) si merge acum fara probleme iar tremuratul a disparut complet. Am dedus care dintre ele cu ajutorul vag-ului si inversarea bobinelor intre ele , pana am depistat care nu functioneaza corespunzator.

Merci pt post si mult succes tuturor in rezolvarea eventualelor probleme !
Shadowlord

gzhazh
Bihoreanu

30 Mar 2010, 07:32

Daca vedeam mai repede ostul tau iti spuneam direct ca e bobina de inductie. Asa am patit si eu asta iarna cand parca mergea in suturi in vitezele 1-2 si tremura rau la relanti. Bine ca ai rezolvat :)
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

shadowlord
Subiect Autor

30 Mar 2010, 20:04

am rezolvat-o pe asta si aparut alta :yah acum scartaie la curbe cand dau volanu la maxim in stanga :( o sa dau un post si cu asta offfff :x
Shadowlord