Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15

BOGY26
Bogdan

Re: BVR

14 Oct 2011, 16:41

Stopurile Hella Black le mai ai?...daca da, le vinzi si cu cat? :mrgreen:

bvr
Subiect Autor

14 Oct 2011, 20:59

BOGY26 scrie:
Stopurile Hella Black le mai ai?...daca da, le vinzi si cu cat? :mrgreen:

nu le mai am. din februarie s-au vandut. altfel nu le cumparam pe cele pe care le am acum.

bvr
Subiect Autor

03 Noi 2011, 15:17

Cu ajutorul lui Cosmin, am facut conversia de la climatic la climatronic. A fost multa muca si rezultatul este OK.

ImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 04 Noi 2011, 09:08 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare imagini pe orizontala

TIBI

03 Noi 2011, 15:56

Arata bine,toata admiratia si stima pt Cosmin :hi .
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

GtSport

03 Noi 2011, 16:23

Woow, ce de cabluri! Felicitari amandurora pentru munca depusa! :hi
Consola centrala e punctul cel mai slab din punct de vedere vizual al Leon-ului, orice imbunartatire e bine venita. :wink:

TIBI

03 Noi 2011, 21:20

Eu nu o consider asa.E stilul ''iti place sau ba''.
Prefer de mii de ori una asa simpla decat cu multe butoane(gen astra,focus etc)

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

04 Noi 2011, 09:19

Hehe..
Da, a durat putin mai mult decat m-am asteptat, insa a iesit bine.
Problema a fost ca piesele pt. conversie au venit din Olanda si eu n-am verificat etanseitatea valvei de la conductele de AC (nici nu aveam cum, fara airbox montat pe masina).

Ma rog, am desfacut airboxul climatic, am instalat cel de climatronic, am refacut legaturile electrice..bla bla.. La reumplerea instalatiei cu freon, surpriza..se pierdea freon pe la valva respectiva. Am verificat suruburile si erau slabite. M-am gandit ca strangerea lor va rezolva problema, insa nu.
A trebuit sa schimb valva cu totul. Problema era de fapt o garnitura (o ring) din valva respectiva care avea o ciupitura abia vizibila cu ochiul liber..
De asta a durat asa mult..De la 09 pana la 18:20. Daca nu erau problemele respective, terminam cu 2 ore jumate mai repede..

Va multumesc pt. aprecieri, insa as vrea si eu sa-i multumesc lui Rocsin pt. incredere (nu e usor sa iti lasi masina pe mana unui necunoscut si mai ales sa-l ajuti sa o desfaca in bucati :) ) si pt. rabdare si intelegere. Mai multumesc (parca as tine un discurs ca am castigat un Oscar :) ) celor de la (fosta) reprezentanta Seat din Sibiu care mi-au pus la dispozitie un post de lucru plus instrumente speciale (aparatul de freon etc.) in atelierul lor o zi intreaga..

Sa te bucuri de climatronic (desi, cum ti-am spus si inainte sa ne apucam de treaba, toata chestia e mai mult de look - functionalitatea e la fel cu cea a climaticului)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

bvr
Subiect Autor

04 Dec 2011, 16:42

Am nevoie de sfatul vostru.
Pentru ca este pe drum al doilea copil, si dupa cum stiti spatiul interior, mai ales portbagajul, Leonului nu este punctul forte, vreau sa imi schimb masina.
Am gasit un Seat Exeo ST Sport 18,T si din cate am mai citit si la noi pe forum si im alte parti parerile sunt impartite legate de Exeo.
Sunt foarte multumit de Leon si mai ales de tinuta lui la drum, iti confera siguranta la cum se asesza pe deum si pe viraje si nu vreau sa o vanda si sa imi para rau ca Exeo nu se ridica la aceeasi tinuta. Sper doar ca fiind varianta Sport sa fie aproape de Leon la stabilitate si senzatie care ti-o ofera.
Care este parerea voastra?

GtSport

04 Dec 2011, 17:25

Daca nu ai de gand sa il folosesti pe circuit (si cred ca nu ai), diferenta de stabilitate in viata de zi cu zi este insesizabila.
Desi imi pare rau ca dai Leonul asta frumos, poti sa iei linistit Exeo. :drive

CIOBY R H U

04 Dec 2011, 17:30

daca esti hotarat sa vinzi leutul eu iti recomand exeo.am mers ceva timp cu unul diesel de 170 cp si era berlina.sta f bine p drum,interiorul e mult peste leon(materiale de calitate,aspect placut),si break-ul se aseaza mai bn p drum:Dasa ca go for it(parerea mea) :D
sal drumuri bune :drive
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

bvr
Subiect Autor

28 Dec 2011, 08:17

Salutare
Nu am mai scris de ceva vreme aici. Pana la urma nu mai vand masina pentru ca am alte planuri cu banii si sunt mult prea incantat de Leon.
Intre timp masina a mai primit cateva cadouri, nu m-am putut abtine asa ca iata ce a primit:
- Jante OZ Titan 17" pentru cauciucurile de iarna. Jantele nu le-am cumparat de noi dar nu bat sau alte probleme. Singurul lucru pe care l-am facut a fost o sablare si o lacuire, pntru ca aveau cateva zgarieturi. Inca nu am nici o poza cu ele ca de cand le-am pus masina a fost tot timpul murdara.
- Stopuri Dectane modelul cu benzi orizontale. Modelul cu leduri a fost vandut si sunt incantat de noul model. Urmeaza cand spal masina sa fac poze si cu ele.
- Antena scurta. Sunt super incantat de ea. Este din acelasi material si aspect ca cea lunga numai ca are 6,5 cm. Semnalul este perfect in oras. Inca nu am iesit din oras sa vad daca sunt probleme dar spersa nu.
- Si nu in ultimul rand o cotiera originala care se potriveste mai bine cu celelalte modificari diin interior (volan, schimbator, husa de la schimbator si nu in ultimul rand scaune)

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

TIBI

28 Dec 2011, 11:02

Abia astept pozele cu noile lampi pe spate.
Si ai dat ~800lei pe capacul ala :shock: ???

huse piele schimbator

bvr
Subiect Autor

28 Dec 2011, 12:25

cu reducerea aferenta membrilor am dat 738 lei. cat am luat pe stopurile vechi si cotiera veche am dat pe cea noua.

bvr
Subiect Autor

23 Ian 2012, 13:23

Pana la urma am scos masina la vanzare. Inca imi sta capul la Exeo. Daca reusesc sa o vand trec pe Exeo.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15