Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dante
ClubSEAT Team
Subiect Autor

Cumparare auto - nelamuriri

15 Mar 2010, 22:59

HELP PLS REPEDE :D
Am si eu niste nelamuriri. vreau sa cumpar o masina de la cineva care n-a terminat leasingul si nu are banii s-o achite integral fara sa-i dau eu. Eu vreau s-o iau cash. Intrebarile sunt::

a) ii dau banii sa inchida leasingul si fac act notarial pentru banii dati? ( nu stiu cum e procedura legala)
b) facem cesiune de leasing si apoi inchid leasingul iar apoi se face act intre firma de leasing si mine? cat e taxa de cesiune?

alte variante?
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

Ovi_King
The King

Re: Cumparare auto - nelamuriri

15 Mar 2010, 23:01

eu zic ca o preluare de leasing e cea mai buna si nu te mai apuci sa dai bani pe la notari.mai ales daca ai banii sa o platesti integral dupa aia
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

patzaichin
LEONidas

15 Mar 2010, 23:03

Nu te risca sa ii dai banii....pentru ca el nu poate sa faca nimic cu tine la notar fara acceptul leasing-ului....el este doar utilizator nu si propietar. Deci daca iti zice sa faceti ceva la notar sa ii spui sa aiba imputernicire de la leasing. Si puteti sa faceti ceva prin care se obliga sa iti vanda masina dupa finalizare.

Mai bine faci cesiune daca se poate....taxa e mica...de fapt depinde de la firma la firma....cred ca e procentual...eu am platit si 500 euro si 200 euro. Apoi tu ceri plata anticipata, care mai implica un comision de plata anticipata care e calculat tot procentual, 100 euro taxa de tranfer propietate si cam atat.
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

ram84

16 Mar 2010, 07:00

Cesiune Leasing e cea mai buna varianta. Eu am cedat leasingul la un Citroen C1 luat prin Unicredit/Tiriac Leasing si din cate am inteles costurile au fost de 150-200 Euro de partea celui care preia. Cel care cesioneaza nu plateste nimic. Masina avea pretul de achizitie de 9950 Euro deci e posibil ca la o masina cu pret mai mare si costurile sa fie mai mari.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Cosmin
Admin

16 Mar 2010, 10:29

Un amanunt important la cesionare..

Cel care vrea sa preia leasingul trebuie sa aiba acceasi bonitate financiara ca cel care face cesiunea. Cu alte cuvinte, veniturile celui care preia contractul trebuie sa fie egale sau mai mari cu ale persoanei care cedeaza leasingul. Se face un dosar, e o intreaga procedura..

Cel care va continua leasingul trebuie sa dovedeasca veniturile si faptul ca poate plati ratele..Indiferent daca apoi se inchide leasingul.

Eu am avut o tentativa de cesionare a unui leasing la o masina luata pe firma catre o persoana fizica. Dosarul i-a fost respins si cesiunea catre el nu a fost aprobata pt. ca veniturile sale nu acopereau rata lunara.
Asta era inainte "sa inceapa criza" :) Nu stiu daca acum mai ia cineva la puricat venituri si altea alea..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

patzaichin
LEONidas

16 Mar 2010, 15:42

Asa stiam si eu ca era inainte...se lua dosarul la verificat...acum am inteles ca daca masina este platita mai mult de 50% nu se mai face analiza de dosar!
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine