Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ktalyn
Subiect Autor

Seat Leon de Romania vs Seat Leon de Europa de Vest

12 Mar 2010, 16:05

Salutare tuturor !

Desi am un cont cu ceva vechime si urmaresc aproape zilnic posturile, abia acum m-am hotarat sa scriu ceva.

Urmaresc de ceva timp anunturile de sh pentru ca as vrea sa-mi cumpar un Leon 1P.Modelul pe care l-as vrea este FR-ul diesel de 2.0 TDI.Mentionez ca urmaresc atat site-urile din Romania cat si cele din Germania, mai ales mobile.ro. Ce am observat este ca FR-urile sh din Germania sunt cu vreo 3000-4000 de euro mai scumpe decat cele din Romania, in conditiile unui nr de km parcursi identic sa zicem.Astfel, am intrat pe seat.de pentru a vedea cat costa in Germania un FR nou si nu mica mi-a fost surprinderea sa constat ca are un pret de catalog de aproape 27.000 de euro cu vreo 6000 mai mult decat pretul de catalog din Romania.La fel sunt diferente mari si pentru celelalte variante de echipare ( Ex: Seat Leon 1.4 TSI Sport e 21.000 de euro !!! ) Cam aceleasi diferente sunt si in Spania, tara de origine a "leului". Intrebarea mea este, care e cauza acestei diferente asa de mari ? Se aplica in cazul Seat-ului aceeasi regula ca la Renault sa zicem, unde pentru Europa de Est sunt livrate masini facute in Turcia de o calitate mai slaba (si implicit un pret mai mic) ? Am configurat un FR in Romania cu toate optiunile mai putin piele si tot exista o diferenta de vreo 3000 de euro fata de pretul de catalog din Germania.Sa inteleg ca Seat-urile comercializate in Europa de Vest sunt mai scumpe deoarece sunt de o calitate superioara celor livrate in Europa de Est ? Din cate stiam exista o singura fabrica Seat, in Spania.Doar nu au mai multe linii de ansamblare, unele pentru Vest si altele pentru Est.

Astept cu interes parerile voastre si sa aveti parte de drumuri linistite.

alecsutzyu

Re: Seat Leon de Romania vs Seat Leon de Europa de Vest

12 Mar 2010, 19:39

sunt offtopic: tin sa te contrazic si sa contrazic multa lume cu privire la renault facut in turcia. tatal meu are un renault megane din 2000,culmea ansamblat in turcia !!! care spre surprinderea unora nu este de calitate slaba. masina are 80000km si nu a schimbat decat consumabilele la ea!!
on: in rest cu privire la preturi eu zic sa te multumesti cu preturile mai scazute de la noi. e posibil sa se tina cont si de salariile si nivelul de trai din romania..asta e parerea mea
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

Sylver

12 Mar 2010, 23:36

preturile tin de importator, de economie, de multi factori. Nu doar la Seat este valabila aceasta situatie, ci la mai toate marcile: in Germania, masinile de noi sunt mai scumpe decat aici. Si nu doar in Germania, situatie similara este in multe alte tari (la fel cum de pilda in USA sunt mult mai ieftine ca in Europa). Leon-ul se face doar in Spania. Daca se face si pe alta linie de fabricatie? Tot ce e posibil, avand in vedere ca in Vest ESP-ul este obligatoriu, iar in Est nu.

Alt motiv pt pretul asa diferit la SH: la noi sunt foarte masini importate, neinnmatriculate, carora le-a scazut pretul la SH foarte mult (vedeti cazul VW, unde preturile la Golf si Passat s-au prabusit in ultimul an). Leon-ul sta bine ca valoare de revanzare insa, desi nu e una din masinile de volum. In Germania in schimb nu mai exista masini bune si ieftine, iar caini cu covrigi in coada anu mai umbla, masinile de genul asta s-au cam dat de-a lungul ultimilor ani. Au mai ramas cele bune si scumpe si cele rupte in doua.

Strict acum pt timp de criza, eu as lua masina SH din Romania. Nu mai e rentabil sa o aduci din Germania, iesi prea scump. Masina e mai scumpa acolo (desi atentie: posibil sa fie diferenta de dotari la echipari similare; de pilda Reference-ul de Germania nu are proiectoare standard, in timp ce Reference=ul de Romania are - vorbesc de masini pre-facelift). Deci pe langa pretul mai mare, mai adaugi si drumul pana acum, cazarea, combustibill inapoi, alte chetuieli (numere etc), taxa de prima inmatriculare (deloc mica) si vei realiza ca vei cheltui cu mult mai mult decat daca o iei din Romania gata inmatriculata. Vezi cumva daca gasesti vreuna la WeltAuto, iti dau si ceva garantie si mai negociaza cu ei (off-topic, si-a luat un coleg de munca un golf de la ei si a reusit sa o ia cu 1200 euro sub pretul initial).
Black Leon benzinar

Ktalyn
Subiect Autor

13 Mar 2010, 00:25

Merci pentru sfaturi si pareri.

Asa e Sylver, mi-am facut si eu niste calcule si mi-am dat seama ca nu prea mai renteaza, cel putin momentan, sa aduci o masina cu un pret ceva mai mare de afara.Se gasesc oportunitati si in tara, dar stii cum e mitul ala cu masinile din Germania care sunt bine intretinute si merg doar pe drumuri f bune..... :)

Sylver

14 Mar 2010, 20:10

intretinute sunt si la noi. In general la masinile noi, romanul le face reviziile la timp si cand are o problema, se duce la dealer ca are garantie. Masinile din Germania se prezinta mai bine pt ca ei au drumurile mai bune. Deci nu prea au greierasi. Dar o data ce vii cu ea in tara si o rulezi 2-3 luni, iti vor aparea. E vina drumurilor.
Black Leon benzinar

Cosmin
Admin

14 Mar 2010, 20:12

Ktalyn, apropo de Leon FR..
Vinde cineva un Leon 1P FR 2.0 TDI pe forum..Masina arata super bine, am vazut-o in toamna personal (atunci avea parca vreo 8 mii de km).
Uite link-ul viewtopic.php?f=95&t=4767&st=0&sk=t&sd=a
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Ktalyn
Subiect Autor

14 Mar 2010, 21:12

Merci pentru recomandare ; am vazut anuntul acum cateva zile; masina arata f bine, putini km, dar, din pacate pentru mine, pretul ei este peste posibilitatile mele financiare.