Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Janta zgariata

14 Apr 2008, 19:02

Cu totii stiti probabil ca in toata tara a inceput o campanie asidua de inlocuire a bordurilor. Si eu am stiut iar azi am si suferit cateva consecinte. Bine, partea cea mai mare de vina o am eu, ca nu am fost suficient de atent, insa si oamenii care se ocupau de borduri au ajutat cu ceva. Au lasat in strada cateva borduri dupa ce au terminat treaba. In fine, imi asum intreaga raspundere.
In mod normal nu as face o tragedie din asta, accidente muuult mai grave se intampla zilnic. Sunt putin frustrat pentru ca masina are abia 1800 de km, merg si eu o data pe saptamana cu ea si exact atunci reusesc sa o lovesc. Situatia e si mai delicata deoarece peste trei saptamani masina urmeaza sa fie vanduta. Am tratat deja cu viitorul proprietar si nu stiu ce sa fac acum, de asta am si facut topicul.
Eu m-am gandit la urmatoarele optiuni:

1. Cumpar janta noua (e pe 18" si costa in jur de 950 de lei)
2. Incerc sa repar zgarietura de pe ea (nu stiu daca se poate face lucrul asta, astept cateva detalii de la voi)
3. O las asa, urmand sa scad ceva din pretul masinii (aici nu stiu cat sa scad sa fie echitabil pt. viitorul proprietar. Nu pot aprecia obiectiv prejudiciul estetic, pentru ca in rest roata nu are nimic)

Cam astea ar fi optiunile...De fapt ar mai fi una (si sper sa nu o aduceti in discutie): las lucrurile asa sperand ca viitorul proprietar sa nu observe. Asta e exclusa din start, pentru ca nu sunt genul sa trag teapa sau sa pacalesc pe cineva. Deh, principii de viata...

In fine, pun si o poza...Nu prea se vede bine paguba, o sa incerc sa fac altele

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ace117
Membru Fondator

14 Apr 2008, 20:46

Dupa parerea mea sa lasi putzin la pret, dar nu mai mult de 100 de euro.Daca-i place cu adevarat masina acesta zgarietura pe janta nu cred ca va conta la vanzare.
Eu unul nu m-as lega de acest amanunt, mai ales ca roata nu are nimic. :wink:
Ultima oară modificat 15 Apr 2008, 20:05 de către ace117, modificat 1 dată în total.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Matrixu

14 Apr 2008, 20:53

Se poate revopsi. De pe lat forum cineva si-a revopsit janta zgariata destul de urat. Sunt unii prin Pantelimon care se ocupa de asta.
Sa imi spui daca te intereseaza.
Si fa o poza apropiata ca eu nu vad absolut nimic din poza aia. :)
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Testosul

15 Apr 2008, 08:29

De ce te-ai hotarit sa vinzi masina?

Cosmin
Admin
Subiect Autor

15 Apr 2008, 13:36

Motivele vanzarii...Hmmm. Sunt cam multe.
In primul rand nu mai pot intretine 3 masini. Stau la bloc (ce stupid, nu?) si am trei masini. Mereu ma cert cu vecinii din cauza locurilor de parcare pe care le ocup.
In al doilea rand nu am timp sa merg cu ea. Efectiv nu am cand. Masina o am din iulie 2007 si abia am facut 1800 km (stupid iarasi...). Practic masina "murea pe loc". E pacat de o asemenea masina sa stea...
Si in ultimul rand costurile de intretinere...asigurari etc. Nu mai pot face fata, mai ales acum (o sa apara un nou membru in familia Celofan :D ).

Si acum vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturi, am vorbit cu viitorul proprietar si o sa o ia si asa, urmand ca eu sa dau o bere. Omul mi-e prieten si a inteles. Masina o sa se intoarca in Augsburg de unde am si luat-o si probabil se va gasi si pe acolo cineva sa o "faCA CA noua".
Multumesc inca o data. Ace, topicul se poate inchide.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ace117
Membru Fondator

15 Apr 2008, 20:07

Cu multa placere ghita_celofan! :D
Vad ca ai scapat ieftin cu o singura bere! :lol:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine