Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ciprian4dea
Subiect Autor

Returnare leasing

09 Mar 2010, 15:36

Va salut!

Poate cineva sa-mi ofere informatii despre aceasta procedura? Adica daca nu mai platesti leasing-ul la masina..ca sa o ia banca inapoi..cum se procedeaza..te da in judecata ?? Pls orice informatie e bine venita!

Scz daca nu am pus unde trebuia topic-ul

luci&dana
VIP

Re: Returnare leasing

09 Mar 2010, 18:31

logic, nu te poate da nimeni in judecata pentru un lucru care nu este al tau. esti utilizator, corect? :D ... legal in schimb se poate ajunge si pana acolo. dar daca nu mai platesti leasing-ul...duci masina la dealer in curte si le urezi o zi buna, plecand fara masina. cel putin asa a facut o cunostinta si nu s-a intamplat nimic
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

patzaichin
LEONidas

09 Mar 2010, 18:35

Daca nu mai platesti rata....exista doua variante:

- ii anunti ca nu o mai platesti si le predai masina....trebuie doar sa aduci ratele la zi! Apoi ei vand masina si isi recupereaza banii. Cred ca se mai adauga si un comison sau o taxa ceva...nu foarte usturator!
- vin ei si iti iau masina cu ajutorul unei firme de recuperari si te pun pe tine la plata facturilor la zi plus costurile cu recuperarea.

Eu am avut o masina la OTP Leasing si era cat pe ce...acum nu stiu daca e lege sau difera de la o societate de leasing la alta.
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

luci&dana
VIP

10 Mar 2010, 23:50

aparuse un articol in presa despre posibilitatea firmelor de leasing de a actiona in instanta pe cei care depasesc x luni neplata ratelor la masina
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4