Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Badiu
Subiect Autor

inchidere centralizata!!!

07 Mar 2010, 00:11

Salut!!!!

Am si eu o problema cu seat-ul meu are inchidere centralizata si in iarna asta am sctricat butucu din stanga si nu o mai pot inchide. Cine stie de unde sai comand sau cine are asa ceva ca am nevoie neaparat ca nu o am de mult si daca merg undeva nu o pot lasa asa. :cry: :cry:
Si am auzit ca trebe sa le iau cu manere cu tot. e adevata????

E Seat ibitza din anul 1997

nmihai67
Michel-Angelo

Re: inchidere centralizata!!!

14 Apr 2010, 23:01

NU este nevoie sa cumperi manerele...decat daca le-ai rupt. in interiorul usii manerul este conectat la butuc printr-o sarma scurta impletita care trage de acesta daca este deblocat/deschis
Te sfatuiesca sa cauti la dezmembrari , chiar ca sunt seturi intregi pe acolo. Schimbatul necesita o indemanare avansata si cateva scule mai finute, gen imbusuri , etc. Fata de usa trebuie data jos, apoi tabla cu agregate, scos geamul eventual, surubul de siguranta al butucului care este lateral , eliberata clapeta de deschidere respectiv manerul de afara , poate mai este o siguranta in interiorul usii care tine butucul la locul lui. Daca manerele sunt vopsite , mai trebuie sa indepartezi capacul acela micut unde introduci cheia pe afara.
Inainte sa scoti butucul , trage usor de manerul exterior ca sa eliberezi butucul.

Succes
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Breazu
breazu

15 Apr 2010, 20:49

off topic.nmihai67 la ce i-ai povestit cred ca deja l-ai speriat pe colegul, :lol:
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

nmihai67
Michel-Angelo

15 Apr 2010, 23:34

A intrebat daca trebuie sa cumpere si manerele >>> i-am raspuns ca nu...dar i-am explicat si cum monteaza noul butuc...daca tie iti este greu sa urmezi , lasai pe altii sa inteleaga...totusi raspunsul era pentru toti cei care ar putea avea nevoie de indrumare.

Multumesc

...dar mai bine sa nu mai ma obosesc sa scriu detaliat ....ci genul de raspuns ..." NU !"
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Breazu
breazu

16 Apr 2010, 06:17

Nu te supara colegu' ma amuzam si eu.My bad
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

gelu000

29 Oct 2010, 16:31

si eu am o problema la inchiderea centralizata si anume cand sunt cu cheia in contact mi se blocheaza usile, si normal dar daca ii dau contact nu pot sa dezarmez usile.Este foarte nasol ca daca vreau sa urce cineva in masina trebuie sa ii deschid din interior ca la dacia 1310.dar daca masina ii oprita functioneaza.Precize ca am si alarma montata pe masina...ms

alinush

29 Oct 2010, 19:01

N-ai specificat ce masina "conduci" ca sa te putem ajuta
In principiu de la alarma ar trebui sa fie...o setare care incuie automat usile cand pui contactul. Sunt multe masini si fara alarma care au activata o astfel de setare din fabrica.
Se activeaza asa ceva pentru circulatia in marile orase unde este bine cunoscut un anume stil de a fura orice se afla pe scaunul din dreapta in momentele in care asteptam la semafoare
N-ar trebui sa te deranjeze...ar trebui sa ai un buton in masina, pe usa care incuie si descuie usile...
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

gelu000

30 Oct 2010, 09:18

Scuze....Seat ibitza 2006.Tocmai asta e problema cu acel buton ...vream sa zic, cand ii contactul pus de la acel buton din masina nu pot dezarma si arma.Iar cand nu ii contactul...functioneaza acel buton.Ms

luci&dana
VIP

12 Noi 2010, 19:30

am ridicat azi haionul...am luat ceva din portbagaj...normal ca am lasat cheile inauntru :yh ....si surpriza, dupa ce am inchis portbagajul, nu s-a mai putut deschide. A trebuit sa ma duc acasa sa iau cheile de rezerva. Asa trebuie sa faca? Stiam ca odata deschisa o usa...nu are voie sa se mai blocheze
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

alinush

12 Noi 2010, 20:50

Luci&dana ...imi dai voie sa te contrazic ?
Nu asta e scopu'...E o optiune...inchiderea de urgenta sau ceva (nush cum ii zice tehnic)...daca descui usile si nu pui contactul...in principiu in 30 de sec ar trebui sa ti se incuie masina automat...La mine se intampla in mod frecvent asa ceva...doar ca nu las niciodata cheile din mana...obisnuinta ...sau frica...

luci&dana
VIP

12 Noi 2010, 21:15

optiunea de care spui tu se refera atunci cand apesi pe deschidere...dar nu deschizi nici o portiera. atunci se incuie automat dupa 30 de secunde...dar odata descuiata o usa...nu are voie sa se inchida asa aiurea
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

alinush

12 Noi 2010, 21:21

Cred ca "deschidere accidentala" se numeste.
Pacat ca suntem departe ...ca ti-as arata cum functioneaza la mine.

luci&dana
VIP

12 Noi 2010, 21:32

este posibil...o sa incerc azi din nou...sa vad daca se blocheaza iar
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

spook

18 Ian 2011, 17:23

scz de deranj dar am o intrebare referitoare la inchiderea centralizata,si anume daca are cineva idee unde este situata antena de inchidere?multumesc!

alinush

19 Ian 2011, 09:39

Intrebarile nu "deranjeaza" pe nimeni pe aici ...stai linistit:)
Detaliaza putin masina sa stim despre ce vb.
Din ce stiu eu ar fi doua posibilitati
1. E undeva in partea soferului pe sub cheder (parbriz fata);
2. Nu are antena propriu-zisa, doar un receiver care face legatura cu "cip" din cheie si care e undeva sub volan.