Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mchereja
Subiect Autor

Problema MAP

06 Mar 2010, 14:53

Salutare tuturor!!!
De o vreme am o problema cu senzorul de presiune (MAP) care face ca masina mea sa aiba un comportament ciudat. Sunt zile cand merge foarte bine si altele cand ma baga in Limp Mode tot timpul. La testare am obtinut urmatoarea eroare:
17563 - Manifold Pressure Sensor (G71): Short to B+
P1155 - 35-00 - -
As vrea sa stiu daca a mai avut cineva probleme cu senzorul asta si daca stie cineva cat costa sa-l schimb?
Mersi.
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM

mchereja
Subiect Autor

Re: Problema MAP

28 Feb 2011, 20:29

Revin cu o rugaminte: ma poate ajuta cineva cu un cod pt MAP la motorul meu ALH?
Am probleme de mult cu MAP-ul si am gasit pe e-bay la un pret bun (http://cgi.ebay.co.u...=item3ca9b792fe), dar vreau sa fiu sigur ca e bun, sa nu dau banii degeaba.
Multumesc.
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM

dany19940
Moderator

Re: Problema MAP

28 Feb 2011, 21:37

Inainte de a da banii pe un senzor nou, verifica cablurile care vin la senzor, adica desfa tresa aia de plastic in care sunt bagate si vezi starea lor fizica. "Short to plus" inseamana ca ramane fara masa. De obicei se cam mananca izolatorul lor si chiar cablurile, din cauza vibratiilor. Poti masura daca pe unul din fire ai plus 12 v, pe unul ai masa si al treilea si al patrulea nu conteaza, ca ar trebui sa fie semnale de iesire. Nu-ti pot spune exact care anume ce este, dar iti poti da seama si singur din masuratori. Plusul trebuie sa fie ca valoare aproape de tensiunea bateriei, iar pe cel de masa il masori cu un ohmmetru cu minusul bateriei. In timp ce masori poti chiar misca de fire, sa vezi daca valorile citite se modifica. Daca totul e OK la capitolul fire, te poti gandi la MAP nou.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...