Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BOGY26
Bogdan

Re: Mi REY Leon

06 Mar 2010, 11:51

paco scrie:
BOGY26 scrie:
sa o stapanesti sanatos si fara even...dar schimba jantele alea... :oops:

Multam fain.
In poze sunt "jantele de iarna" cu anvelope 205/55R16 Continental WinterContact TS 830 - montate tot la PBV2 inainte de livrare. Mai spre Paste ii pun jantele de vara stock, model Enea cu anvelope Bridgestone Turanza ER300 205/55R16, care acum stau neatinse la pastrare.

aaa..:) ..ok..dar fiind o masina de "putere" cred ca ar merge ceva pe 17" :oops:

Bubulutza

06 Mar 2010, 16:05

si eu cred la fel: ar merita o investitie pentru 17" - o sa fie si un pic mai stabila masina...nu mai mult de 17" ca nu avem drumuri... :drunken:

sandman

06 Mar 2010, 16:50

sa o stapanesti sanatos! arata f bine masina. sa ne mai ti la curent cu consumul
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

catalinu

07 Mar 2010, 16:26

dk as avea un leon ca al tau as dormi in el :D glumesc
super tare masina. sa o stapanesti sanatos. e... impecabila
leon 1.9 TDI 105 CP

mai caustic decat orice soda
viewtopic.php?f=5&t=5331&st=0&sk=t&sd=a

romanu78

08 Mar 2010, 14:04

paco scrie:
Multumesc pentru urari - vi le intorc inmiit. Drumuri bune, usoare si cu spor tuturor.

romanu78:
- Ref. distributia pe lant, cat am tot asteptat masina am dat si un mail la SEAT Spania pe tema asta si asa mi s-a raspuns. CDAA e motorul turbo 1,8 care se pune si pe modelele Audi A3, A4 si TT, introdus in 2008 - 2009. Am o diagrama in pdf de la ei si se vede clar lantul de distributie, daca te intereseaza ti-o trimit cu placere.
- Urban in D am scos 11,7 l/ 100 km calculat pe "plin - plin la pompa" (alimentat doar cu benzina de 98), in conditii de mers cu clima pe auto permanent la 22 grade Celsius, fara a depasi 3000 rpm, cu oarece ambuteiaj de dimineata si seara etc. Cred insa ca deocamdata nu e foarte relevant - am doar vreo 500 km.
- Cotiera e montata la PBV2, ca si toate celelalte accesorii. O sa verific in acte luni la birou cat a fost cu tot montaj (cotiera e aprox. 750 RON cu tva). Cred ca merita daca vrei confort - e foarte comoda, practica si da bine acolo, mai ales ca la mine e si foarte aproape de nuanta tapiteriei.

Numai bine, P.

Merci de informatii. Daca poti trimite-mi si mie pe mail diagrama in pdf (romanescuandrei@yahoo.com).
Da acum m-am convins ca trebuie sa motez si eu cotiera:)
Astept cu interes postari noi mai ales ca avem acelasi tip de masinutza si sunt curios daca vom avea aceleasi impresii

Toate bune si multumesc de informatii

paco
Subiect Autor

10 Mar 2010, 01:52

TIBI scrie:
frumos interiorul,dar parca prea l-ai impopotonat cu ''zorzoane'' cromate
prea mult crom da in kitsch
oricum sa-l conduci sanatos multi km

De gustibus et coloribus non disputandum... Multumesc de urari. Iti respect punctul de vedere.

I-am pus majoritatea accesoriilor (cromate ca asa erau disponibile) mai mult din ratiuni utilitare (sport footrest - pt. ca neavand pedala de ambreiaj eu unul stau cu piciorul stang tot timpul pe locul respectiv, unde stock e doar mocheta - o faceam praf urgent; protectii praguri pt. ca am si pasageri care nu se uita cand coboara din masina si zgarie vopseaua pragurilor la greu; manere usi fata pt. ca vecinii mei din parcare m-au facut sa vopsesc de vreo doua ori manerele la masina dinainte cu portierele lor).

Din ratiuni "pur estetice" am pus ornamentul de toba finala si bagheta de la hayon. Daca ii mai tranteam si capace de oglinzi cromate plus ornamente cromate la instrumentele de bord plus ornamente cromate la difuzoarele de aer, acolo cred ca deja saream in zona pe care o invoci.

@Bubulutza & BOGY26: de acord cu voi, jante de 17" intra la planuri de viitor... cand mai apare ceva "excedent in buget".

Update consum: a doua masuratoare "de la plin la plin", tot exclusiv urban, pe un parcurs de 200 km: 12,2 l / 100 km... and counting
2010 Leon Style Negro Magico 1.8 TSI 160 cp DSG 7

Artanis

10 Mar 2010, 09:38

Super motorizare (si masina) :)
S-o stapanesti cu grija !

Intrebare: cat a costat 'sport footrest' si cum se monteaza ?

M-ar interesa si pe mine diagrama respectiva cu motorul (l_mihai_ro@yahoo.com), pentru ca 1.8 TFSI cu siguranta la lansare prin 2006 a fost cu distributie pe curea. Multam!
LEON ST 1.4 ACT

romanu78

10 Mar 2010, 11:36

I-am pus majoritatea accesoriilor (cromate ca asa erau disponibile) mai mult din ratiuni utilitare (sport footrest - pt. ca neavand pedala de ambreiaj eu unul stau cu piciorul stang tot timpul pe locul respectiv, unde stock e doar mocheta - o faceam praf urgent; protectii praguri pt. ca am si pasageri care nu se uita cand coboara din masina si zgarie vopseaua pragurilor la greu; manere usi fata pt. ca vecinii mei din parcare m-au facut sa vopsesc de vreo doua ori manerele la masina dinainte cu portierele lor).

Din ratiuni "pur estetice" am pus ornamentul de toba finala si bagheta de la hayon. Daca ii mai tranteam si capace de oglinzi cromate plus ornamente cromate la instrumentele de bord plus ornamente cromate la difuzoarele de aer, acolo cred ca deja saream in zona pe care o invoci.
Update consum: a doua masuratoare "de la plin la plin", tot exclusiv urban, pe un parcurs de 200 km: 12,2 l / 100 km... and counting[/quote]

Salut

Ornamentul la toba l-as pune si eu ca sa nu mai vb de footrest. Ai idee la ce pret le-ai luat? Presupun ca tot de la PBV2!
Consumul pana pe la 5000 de km cred ca o sa tot creasca. A mea pe frigul asta se duce spre 13:(Asa ca rabdare:)
Merci

Artanis

10 Mar 2010, 13:08

Rectific, am citit eu prost, distributia a fost (si presupun ca a ramas) antrenata de lant (toothed chain):

http://www.worldcarfans.com/10609286095 ... e-revealed
LEON ST 1.4 ACT