Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ace117
Membru Fondator
Subiect Autor

SEAT LEON "COPA"

11 Apr 2008, 21:11

Seat Leon "Copa", 285 CP si un stil inconfundabil

Seat a prezentat o editie speciala a popularului Leon, denumita "Copa". Acesta dezvolta 285 CP si va fi fabricat in doar 55 de unitati, la un pret de 38500 euro.

Performantele motorului 2.0L FSI sunt demne de luat in seama: 285 CP si un cuplu maxim de 360 Nm. Acceleratia 0-100 km/h se realizeaza in 5.9 s, acul vitezometrului ajungand pana la 254 km/h. Oficialii spun ca Seat Leon "Copa" e cel mai puternic Seat construit pana acum.

La interior, "Copa" a primit o tapiserie din piele, scaune sport, pedale din aluminiu si un cap de schimbator realizat la comanda. Luna trecuta, Seat a prezentat si editia speciala FR550 Leon, inspirata de masina de curse BTCC Leon.

Imagine Imagine Imagine Imagine

sursa : 4tuning.ro

Pareri?
La prima vedere : nu-mi plac dungile, putere ok , pret foarte mare , cam depasit acest kit aerodinamic , frumoase jante...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

The teacher
Profesoru

11 Apr 2008, 21:17

Capul schimbatorului este de cupra il am si eu , pe amaratul de 1,6 :wink:

The teacher
Profesoru

Re: SEAT LEON "COPA"

11 Apr 2008, 21:19

ace117 scrie:
Seat Leon "Copa", 285 CP si un stil inconfundabil

Seat a prezentat o editie speciala a popularului Leon, denumita "Copa". Acesta dezvolta 285 CP si va fi fabricat in doar 55 de unitati, la un pret de 38500 euro.

Performantele motorului 2.0L FSI sunt demne de luat in seama: 285 CP si un cuplu maxim de 360 Nm. Acceleratia 0-100 km/h se realizeaza in 5.9 s, acul vitezometrului ajungand pana la 254 km/h. Oficialii spun ca Seat Leon "Copa" e cel mai puternic Seat construit pana acum.

La interior, "Copa" a primit o tapiserie din piele, scaune sport, pedale din aluminiu si un cap de schimbator realizat la comanda. Luna trecuta, Seat a prezentat si editia speciala FR550 Leon, inspirata de masina de curse BTCC Leon.

Imagine Imagine Imagine Imagine

sursa : 4tuning.ro

Pareri?
La prima vedere : nu-mi plac dungile, putere ok , pret foarte mare , cam depasit acest kit aerodinamic , frumoase jante...

Nu-si merita banii , kitul e chiar nasol , se vede ca Walter a plecat de la ei si s-a dus la Audi , vedeti ce a scos Audi in ultimii 3 ani

Ciosmi

11 Apr 2008, 22:41

Fwd...pacat de masina.....!

The teacher
Profesoru

11 Apr 2008, 22:51

Ciosmi scrie:
Fwd...pacat de masina.....!

Total de acord

bbm

11 Apr 2008, 23:13

plusuri: 55 de unitati fabricate = masina exclusivista, 285 cai si o singura punte motrica; MINUS: pretul enorm
leon cupra R & IHI VF 34 powered by SKN tuning

The teacher
Profesoru

11 Apr 2008, 23:27

bbm scrie:
plusuri: 55 de unitati fabricate = masina exclusivista, 285 cai si o singura punte motrica; MINUS: pretul enorm

Din motorul asta se pot obtine si 315 cp si la bani mai putini , si doua dungi pe masina si le trage si nea Vasile din colt pe Dacie

Ciosmi

12 Apr 2008, 10:13

Cum zice si bbm...este o masina exclusivista!dar la banii aia iti poti lua S3!

Cosmin
Admin

12 Apr 2008, 16:21

Eu sunt destul de reticent la informatiile care vin de pe alte canale decat cele oficiale. Informatia este prezenta si pe alte site-uri, la prima vedere parand destul de veridica. Singurul lucru pe care vreau sa-l comentez referitor la informatia citata de Ace este ca motorul este turbo (TFSI). Probabil o scapare a celor de la 4tuning.
Mai jos e o copie a articolului de pe zercustoms.com

"This weekend, at the Hockenheimring, begins the new season of the SEAT Leon Supercopa. With this occasion Seat launched a limited edition version of the Leon - the SEAT Leon Copa Edition. The SEAT Leon Copa Edition is limited to 55 units and is powered by a 2.0-liter turbo FSI engine developing 285 hp and 360 Nm of torque (more than the racing version of the Leon that has 340 Nm).

The SEAT Leon Copa Edition is based on the Cupra and has a top speed of 254 km/h with a 0 to 100 km/h acceleration time of 5.9 seconds. The SEAT Leon Copa Edition needs 8.3 liters of fuel to go 100 km and has a 199 g/km CO2 emissions level.

The SEAT Leon Copa Edition comes equipped with Eibach springs, upgraded brake discs,
the SEAT SPORT racing version bodykit and black-painted 18-inch light alloy wheels.

The SEAT Leon Copa Edition price is 38,500 Euros. "
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

razmih

12 Apr 2008, 19:01

Daca se cheama "Copa" de ce scrie pe volan "Cupra"?

The teacher
Profesoru

12 Apr 2008, 21:44

ghita_celofan scrie:
Eu sunt destul de reticent la informatiile care vin de pe alte canale decat cele oficiale. Informatia este prezenta si pe alte site-uri, la prima vedere parand destul de veridica. Singurul lucru pe care vreau sa-l comentez referitor la informatia citata de Ace este ca motorul este turbo (TFSI). Probabil o scapare a celor de la 4tuning.
Mai jos e o copie a articolului de pe zercustoms.com

"This weekend, at the Hockenheimring, begins the new season of the SEAT Leon Supercopa. With this occasion Seat launched a limited edition version of the Leon - the SEAT Leon Copa Edition. The SEAT Leon Copa Edition is limited to 55 units and is powered by a 2.0-liter turbo FSI engine developing 285 hp and 360 Nm of torque (more than the racing version of the Leon that has 340 Nm).

The SEAT Leon Copa Edition is based on the Cupra and has a top speed of 254 km/h with a 0 to 100 km/h acceleration time of 5.9 seconds. The SEAT Leon Copa Edition needs 8.3 liters of fuel to go 100 km and has a 199 g/km CO2 emissions level.

The SEAT Leon Copa Edition comes equipped with Eibach springs, upgraded brake discs,
the SEAT SPORT racing version bodykit and black-painted 18-inch light alloy wheels.

The SEAT Leon Copa Edition price is 38,500 Euros. "

Sefu , chiar daca numele tau pare ireal, nu toata lumea e plecata la mare, si pe aici mai sunt si persoane care mai stiu una alta, nu neaparat somitati ci doar oameni interesari de acest domeniu, ca si comentariu la banii astia obtii mult mai mult de la orice firma vrei tu, S3 , R32 , care daca stau si ma gandesc bat prin alte performante Cupra, am vazut ca te pricepi , n-o mai invarti , sau esti dealer , ca prea te legi de comuniocate ofuicial

Testosul

13 Apr 2008, 09:17

Off Topic
@Cristi61, din pacate nu am inteles deloc postul tau.Cu ce a deranjat citatul lui ghita_celofan? El doar a intarit printr-o susra oficiala cele spuse de Ace.
Cat despre performante, eu zic sa te mai gandesti cand compari Cupra cu R32 si daca stau sa ma gandesc bine chiar cu S3.

On Topic, motorul este foarte tare, pacat de kitul deja fumat si de pret.

Eu tot il astept pe cel de 285CP, dar diesel :wink:

danieltanase79
Bestia Nerra

13 Apr 2008, 15:55

Performantele sunt foarte bune. Modelul e ok, inca un pic de marketing.
Si se compara cu S3 la performante, R32 nu intra in calcul ca e mai slab si decat Cupra normala...
Pretul e cam mare...
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A

Cosmin
Admin

13 Apr 2008, 19:51

cristi61 scrie:

Sefu , chiar daca numele tau pare ireal, nu toata lumea e plecata la mare, si pe aici mai sunt si persoane care mai stiu una alta, nu neaparat somitati ci doar oameni interesari de acest domeniu, ca si comentariu la banii astia obtii mult mai mult de la orice firma vrei tu, S3 , R32 , care daca stau si ma gandesc bat prin alte performante Cupra, am vazut ca te pricepi , n-o mai invarti , sau esti dealer , ca prea te legi de comuniocate ofuicial

Bine "Sefu", daca tu zici...asa va fi. Si ca sa nu poluez topicul, nici macar nu o sa ma obosesc sa scriu lucrurile pe care le am acum in minte referitor la limbajul si continutul postului tau. Vreau doar sa subliniez ca nu am facut nici o referire sau comparatie cu R32, S3 etc. Si pana la urma fiecare cumpara ce vrea. O face pe banii lui. Daca tu crezi ca suma e exorbitanta pentru performantele acestui Seat, e ok...iti respect parerea. Dar poate ca exista indivizi care ar plati de doua ori mai mult pentru un Leon exclusivist. Eu unul ma numar printre ei..
Si daca as fi dealer e vreo problema? Fac mereu referire la surse oficiale pentru ca sunt credibile in proportie de suta la suta. Atat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

The teacher
Profesoru

14 Apr 2008, 16:29

IMi cer scuze ca m-am exprimat cum am facut-o , poate eram intr0o pasa nasola , inca odata scuze , ma voi gandii de doua ori de acum inainte