Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zengy
Subiect Autor

Rame adaptoare integrare head unit 2DIN

28 Feb 2010, 23:06

Ma chinui de mult sa gasesc aceasta rama originala, unii spun ca se gaseste, ca se poate comanda, eu nu am reusit, am avut un cod care bagat in sistemul etka arata ca ar fii vb de rama 2DIN, cand a venit rama era de fapt cea stabdard, cu care vine leonul facelift, cea de fabrica, poate cineva sa dea niste informatii legate de aceasta rama?

1P1 858 063 C GB1 asta a fost codul care daca se verifica in sistem va arata ca este rama 2DIN, insa va spun ca rama nu corespunde cu poza :(

Culoarea a fost ok!

eddy_wtx
LowRider

Re: Rame adaptoare integrare head unit 2DIN

28 Feb 2010, 23:35

Pana la urma ce solutie alegi?
Si eu caut pentru Altea, cu tot cu sertaru ala.
Am vazut pe alt forum, unde ai scris ca daca alegi sa cumperi de pe rama aftermarket si nu originala, nu prinzi aceasi culoare ca si bordul!
Eventual incercat cu o infoliere intr`o culoare unica...

Ovi_King
The King

01 Mar 2010, 00:27

am un prieten cu un toledo 5P si maine il intreb de unde a luat rama si cat a dat pe ea si revin cu un raspuns.sper sa va ajute cu ceva informatiile respective.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

zengy
Subiect Autor

01 Mar 2010, 09:42

Sa nu se inteleaga gresit, deci rama adaptoare 1DIN, 2DIN se gasesc insa nu sunt originale, fabricate de seat, din cate am inteles rama de fabrica 2DIN pe cod de culoare a putut fii comandata pana acuma...

Ovi_King
The King

01 Mar 2010, 09:45

nu stiu daca e originala sau nu, cert e ca s-a integrat perfect in bord
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

Cosmin
Admin

01 Mar 2010, 09:50

Zengy, pune o poza cu rama pe care o ai tu..Sa vedem despre ce e vorba..

Uite, se vede in printul asta.. Exista o rama adaptoare de la 2DIN la 1DIN (reperul 12) si exista o rama pt. navigatie 2DIN (reperul 14). Sunt singurele rame ce se pot comanda.
Fiecare dintre ele se poate comanda in diverse coduri de culoare (vezi postul din topicul din semnatura mea).
Sertarul (reperul 13) e separat si se poate comanda doar negru.

Imagine

Codul pe care l-ai dat tu e pt. reperul 12 (o versiune updatata fata de codul din imagine), rama adaptoare de la 2DIN la 1DIN
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

zengy
Subiect Autor

01 Mar 2010, 10:02

http://yfrog.com/0j1ru1z058b0241b571d6325aj asta e rama care mi-a venit, codul ales a fost asta 1P1 858 063 C GB1, daca era verificat in sistem arata tot o rama ca cea din fig 12 cel putin asta mi-au spus de la Seat Sibiu si cand a venit rama nu era cea 2DIN din poza, acuma daca ma uit la modelul ales vad ca e LE 2008 si codul e putin diferit la rama din fig 12, e 1P2 mai departe e la fel si lipseste C-ul, GB1 am inteles ca e culoarea ceva de genul galena silver daca imi amintesc bine si care e cred o culoare noua pe facelift, versiunea style, poate sistemul sa nu fie actualizat sau sa aiba erori de acest fel? Daca au fost persoane care au comandata rama aceasta in format 2DIN cu sertaras eventual sa dea de veste ca sa ne lamurim si noi odata daca exista aceasta rama sau nu de fabrica pe cod culoare, 1DIN am inteles ca nu exista, cred ca sunt niste confuzii de parte dealerilor ei cand aud de 1DIN considera ca e cea din link-ul de mai sus iar 2DIN e cea pentru navigatie, insa acestea nu sunt nicidecum dimensiunile 1DIN si 2DIN.

Cosmin
Admin

01 Mar 2010, 10:11

Zengy, stai putin ca nu mai intelg nimic..:)

Tu ai nevoie de o rama adaptoare de la 2DIN (cate playerul original) la 1DIN (cat e playerul tau aftermarket). Corect?

Intr-adevar printul ce l-am postat eu nu e updatat, insa rama se potriveste de la modelul pre-facelift la cel facelift, ca al tau. Spatiul unde intra playerul original e identic ca la modelul pre-facelift.

Cand ai timp (de preferabil intr-un weekend), pot sa-ti arat. Am acasa o rama adaptoare neagra, putem face proba.
Imagine

zengy
Subiect Autor

01 Mar 2010, 11:02

Da exact, rama adaptoare 1DIN imi trebuie mie, era buna si una de foramt 2DIN pentru ca am sertare sa pun acolo nu e problema, alpine-ul 1DIN ce l-am luat are un sistem de prindere excelent, si sta foarte fix se prinde de peretii exteriori si de cel superior, deci nu era prob nici daca e format 2DIN rama, dar ideala era rama adaptoare catre 1DIN, de cumparat mi-am cumpart dar nu originala si nu s-a potrivit culoarea, am vopsito negru lucios numa sa scap de gri-ul sters si inchis cu care a venit, nu mi-a placut deloc, aici e linkul cu ce am momentan:

Imagine

Cosmin
Admin

01 Mar 2010, 11:17

Ok, am inteles..
In rama 2DIN NU se poate pune sertar, pt. ca marginile sunt foarte inguste. Fa-ti timp intr-o zi si ne vedem, ca sa iti dai seama despre ce e vorba.
Imagine

zengy
Subiect Autor

01 Mar 2010, 11:38

Hmm, nu am stiut sincer chestia asta, iti trimit un pm!

zengy
Subiect Autor

01 Mar 2010, 14:10

Deci m-am lamurit, nu exista sau nu mai exista rame din astea adaptoare pentru formate 1DIN, 2DIN fabricate de seat la ora actuala ca sa imi pot comanda pe cod de culoare, singurele rame care se fabrica sunt cele in care se integreaza sistemele audio de fabrica existente pe masini, deci daca vreau integrare calumea trebuie sa-mi cumpar sistemul de navigatie care ca si optionala era 820 de euro, si rama adaptoare pentru acesta, deci posibil sa scot la vanzare tot sistemul (player alpine plus sertarasul alpine + interfata de comenzi + rama adaptoare + alte adaptoare gen antena radio) ori ca si pachet si atunci va avea un pret foarte avantajos ori separat fiecare compoenta in parte si sa ma reorientez spre sist de navigatie insa sa vedem la ce preturi gasesc :) Am sanse sa il gasesc la un pret decent ? Mentionez ca singura optiune e varianta originala, sub nici o forma nu voi achizitiona o replica.