Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

unknownevo
Subiect Autor

Navigatie Originala Sau Replica ?!

27 Feb 2010, 12:18

Salut Baieti :D ,

Voi ce pareri aveti .. daca ati monta o navigatie pe care ati alegeo : Originala VW care se potriveste pe Seat http://www.okazii.ro/catalog/35816061/Navigatie-cu-DVD-MFD2-VW-Golf-V-Passat-Golf-6-Tiguan-Seat-Skofa.html sau replica http://www.okazii.ro/catalog/39470925/Navigatie-Dedicata-SEAT-RNS-510-DVD-GPS-TV-Rez-800-480.html ??

Astept parerile voastre :D !
-Seat Leon 2.0 TDI 140CP Black - 2006-

pakyman

Re: Navigatie Originala Sau Replica ?!

27 Feb 2010, 22:59

friend,

categoric replica. eu am replica si sunt super multumit. daca cel original e cel pe care il banuiesc (nu scrie nimic de hdd), adica fara hdd sigur nu are usb, card reader...... inseamna ca atunci cand pui dvd-ul cu navigatia nu mai asculti decat radio neavand alta sursa de redare. daca te intereseaza iti dau mesaj cu datele celui de unde l-am luat eu

bafata maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

unknownevo
Subiect Autor

28 Feb 2010, 00:16

Salut, ai dreptate la asta nu mam gandit :P eu am climatronic pe masina .. imi arata cumva gen asta [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-IH4MWr6u0M&feature=related[/youtube] la el ?

pakyman

28 Feb 2010, 01:34

friend,

asta e altceva, e modelul nou NAVI SEAT RNS510 GOLD EDITION 2010 HD si are hdd de 20 de gb parca. exista replici si dupa asa ceva si sunt pe undeva pe la 1800 ron. acum tu zici ca iti arata asa sau mai era un semn de intrebare si ai uitat sa il pui? ca daca arata asa nu vad ce nevoie mai ai. daca ai vrea sa iti arate asa asta nu stiu, cel de la care o cumperi poate sti. modelul asta e legat si de senzorii de parcare si iti arata o grafica interesanta, a fost prezentata pe forum, este ceva mai complex modelul original. Insa nu trebuie uitat un mic amanunt

originalul costa 13200 ron
copia 1800 ron

acum tu decizi daca vrei tot (crede ca totusi copia nu iti afiseaza partea cu clima si cu senzorii de parcare)

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

unknownevo
Subiect Autor

28 Feb 2010, 10:55

Salut, cate contra au aparut :))) o sa imi iau ca tine replica .. nu cred k o sa dea nimeni 3300 euro pe o navigatie :)) !! Mersi mult.

Ovi_King
The King

28 Feb 2010, 12:16

dar de ce nu vrei un dvd aftermarket.eu am un pioneer si sunt foarte multumit.eu l-am luat cu 2000ron acum e pe undeva pe la 1700.eu zic ca e alta calitate fata de replici cum erau cele de mai sus.chiar si cum are paky e mult mai bun decat ce vand baietii cu replici de VW
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

livache'87

28 Feb 2010, 12:24

salut. si eu am o replica. e adevarat modelul e mai vechi, din 2008, dar se vede bine, are navi, stie videoclipuri, radio, tv, da bine in masina.....dar daca vrei un sunet de calitate, mai bagi ceva bani: statie, filtre, boxe...sau inca un head unit...eu ma gandeam sa-mi mai iau un HU Alpine numai pt muzica, dar treb sa-i gasesc si loc prin bord.....bafta si spor la cautat :wave:
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Aleksu
BLUE

28 Feb 2010, 12:27

paky tu cat ai dat pe navigatia ta? e la fel cum o are mircea pe passat nu?
B 83 PAA .
Imagine

Cosmin
Admin

28 Feb 2010, 13:38

unknownevo scrie:
Salut, ai dreptate la asta nu mam gandit :P eu am climatronic pe masina .. imi arata cumva gen asta [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-IH4MWr6u0M&feature=related[/youtube] la el ?

In film unitul e RNS 310 (the real deal). Tu ce ai acum pe masina?
La ce informatii despre clima te referi?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

pakyman

28 Feb 2010, 18:21

Aleksu scrie:
paky tu cat ai dat pe navigatia ta? e la fel cum o are mircea pe passat nu?

friend,

navigatia m-a costat 1300 ron . legat de fidelitate, acum sa fim realisti e o replica. se aude mult mai bine decat cd-ul sony care il aveam inainte dar nu ca unul facut de o companie specializata in asa ceva. eu unul nu l-am luat pentru cine stie ce fidelitate, ci pentru ce stie sa faca. Avand 2 copii am nevoie de asa ceva. unul vrea sa vada ceva altul altceva si eventul eu vreau sa vad navigatia sa stiu pe unde merg (pentru asta ai nevoie de three zone, nu stiu daca cele originale au). Asta face asa ceva la un pret foarte bun. Daca vrei cine stie ce fidelitate sau cine stie ce performante nu cred ca e ceea ce cauti. ca utilitate e tot ce imi trebuie: radio, dvd, dvix, mpeg4, bluetooth, navigatie, tv (merge dar asta chiar e fita), port USB, card, mufa ipod.

pana la urma e decizia ta, functie de ce anume vrei si de ce anume ai nevoie

Imagine

unknownevo
Subiect Autor

01 Mar 2010, 18:14

ghita_celofan scrie:
unknownevo scrie:

In film unitul e RNS 310 (the real deal). Tu ce ai acum pe masina?
La ce informatii despre clima te referi?

Eu am CD player cel din fabrica am leon 1P.

Cosmin
Admin

01 Mar 2010, 19:53

Am inteles. Pt. ca functiile climatronicului pe afisajul RNS 310 nu merg la 1P pre-facelift.
La navigatiile replica nici gand de afisaj optiuni climatronic pe displayul navigatiei.

ca sfat personal.. Eu am avut o replica RNS 510, care mergea si merge si acum super bine. E o chestie de buget si de gust, zic eu.
Daca vrei compatibilitate 100 % cu electronica masinii, ia original. Daca vrei functii multe si utile (unele dintre ele), cum a zis Paky mai sus, ia replica.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mada2k2

01 Mar 2010, 22:45

Ma bag si eu si intreb: comenzile de pe volan vor mai functiona in cazul in care se va instala o replica?
Seat Leon Stylance 2.0 TDI 140 CP DSG

pakyman

01 Mar 2010, 22:54

friend,

din ce stiu eu, sunt unele replici care se impaca f bine cu comenzile de pe volan. insa doar unele. trebuie sa verifici care. sunt unele care recunosc si agenda telefonului, si comenzile vocale pentru telefon, dar iarasi unele. de aceea functie de ce anume vrei trebuie sa te interesezi f bine inainte.

insa cum zice si prienul cosmin (ghita_celofan) eu nu am auzit de o replica care sa comunice cu navigatia sau senzori de parcare. ii poti monta insa o camera video. eu am si crede-ma ca face toti banii

Imagine

livache'87

02 Mar 2010, 00:34

subscriu si eu la ceea ce a spus paky, camera de marsharrier e mult peste senzori....cat despre comenzi nu stiu ce sa zic, eu nu am volan multifunctional, dar baietii ce au facut montajul mi-au legat comenzile de la bord-computer. o data ce vreau sa schimb afisajul de ex de la ora la grade sau km efectuati etc. imi schimba si melodia de la navi. :roll:
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.