Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cristi_mky
Inginer

Re: discuri ovalizate

28 Feb 2010, 15:52

Vlad :thumbleft:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

bv10ptz
ingineru

28 Feb 2010, 16:45

Colegul de mai sus are dreptate.Termenul de ovalizat e mai popular,de fapt ce se intampla se poate defini ca si abatere de la planeitate a fetelor/partea activa a discurilor.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

AdrianNFS

discuri ovalizate

13 Noi 2011, 21:45

Si eu am o vibratie in volan cand pun frana dar asta dupa ce am schimbat primul set de placutze(la 45000 km) si a inceput sa vibreze pe la 65000 cred (cel putin atunci am observat eu)oare aceasta e cauza? M-am uitat la discuri si intradevar nu mai au aceeasi planeitate dar de ovale nu cred ca sunt ovale. Am vazut pe cineva intr-un alt forum zicea ca el a schimbat vreo 3 seturi de discuri si degeaba era de la butuci care erau ruguniti. Vreau o parere din partea voastra pentru ca am deja vreo 30000km de atunci si n-am schimbat nimic si nu stiu de unde sa incep.
Si poate imi dati nishte sfaturi despre discuri si placute ca sa stiu ce sa cumpar.
Multumesc.

grasuraul

14 Noi 2011, 00:28

Buna, ma confrunt si eu cu aceeasi problema...cand pun frana de la viteze mai mari (100km) volanul imi vibreaza putin si simt ca tremura pedala ca si cum ar fii ovalizate discurile dar dupa ce mai scade viteza si franez in continuare merge bine. Tin sa precizez ca toate discurile le-am schimbat asta vara cu tot cu placute si am pus ATE Power disc fata spate.Asa facea si inaint sa schimb discurile si am zis ca sunt discurile vechi de vina dar problema persista. Oare ce ar putea fii?
SA aveti drumuri bune.
My Toledo 1.9 TDI

AdrianNFS

05 Mar 2012, 18:46

Din fericire pentru mine bănuiala mea a fost confirmată. Am schimbat discurile cu tot cu plăcuțe (TRW) și nu mai am nicio problemă majora, singura nemulțumire e ca scârțâie :D.

Breazu
breazu

07 Mar 2012, 14:50

A mea valseaza putzin la franare la viteze mici.Astept sa vad sa nu fie vreun cauciuc, dupa ce schimb cauciucurile iau o decizie sa verific discurile.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

AdrianNFS

14 Aug 2012, 10:41

Din nefericire dupa nici macar 10 000 de km a inceput din nou vibratia in volan. O sa ma duc cu ele la service-ul la care le-am montat sa le spun despre problema si sper sa-mi comande altele si sa mi le monteze(asa ar fi normal), dupa care comand si butucii de la rotile din fata si ma duc rapid sa-i schimb (in alta parte) ca se pare ca asta e cauza ovalizarii. Voi ce ziceti trebuie sa-i schimb inainte de schimbul discurilor? S-ar putea sa nu-mi mai dea garantie nici la piese nici la lucrarea pe care mi-au facut-o anterior cand o sa vada ca s-a umblat acolo...

catalinutzu

14 Aug 2012, 12:57

Discurile nu prea au voie sa se ovalizeze in 30 000 km,aici clar un defect de fabricatie,eu am discurile din fabrica si am 83 000 km si nu vibreaza absolut deloc,nu am pus si frane la viteze mari am intrat si cu ele in apa,etc
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

AdrianNFS

14 Aug 2012, 20:35

Eu am citit aici viewtopic.php?f=42&t=9367 si cred ca e vorba de aceeasi cauza....nu am pus discuri si placute de proasta calitate...daca nici TRW (producator nemtesc) nu mai e firma buna inseamna ca poti sa-ti schimbi masina :D...primul set pe care l-am schimbat a fost cel original de pe masina dar nu asta e cauza ovalizarii...sper sa am dreptate ca oricum mecanici sau service-uri buni/e si de incredere nu prea mai sunt si care sunt sunt au niste tarife de iti pica plombele...

Bamse
Moderator

15 Aug 2012, 14:52

discurile se pot ovaliza si din alte motive.
incalzire puternica, racire rapida
nemontarea exacta pe butuci, rugina si alte motive impiedica montarea exacta si dreapta a discurilor pe butuci.
butucii strambi!
exista anumite aparate care verifica daca butucul sau discurile sunt ovale.

un service de acest gen stiu ca se afla spre gara catelu prin cartierul 23 august(bucuresti)
nu mai tot schimbati placutele si discurile cand poate butucii au probleme! sau roti strambe sau alte angrenaje de la roata.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

BOGY26
Bogdan

15 Aug 2012, 18:14

Daca faci un drum gen: Transalpina si Transfagarasan si te ajuti ceva mai mult de frane si apoi te ducidirect la spalatorie ca s-a murdarit masina o sa ai o mare surpriza la franare...nu tin cu "ursul"..dar facand aceste lucruri clar nu are garantia nici o treaba...