Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 24

Dip01
Subiect Autor

Re: DIP MOTORS Oferte de pret, sugestii si impresii

11 Apr 2011, 13:10

Am trimis
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

skorp-kreator

14 Apr 2011, 22:28

buna ziua m-ar interesa daca puteti elibera foaie valabila pentru RAR pentru jante tuning de 9j si 10j cu gume de 225/40/r14 si 255/35/r14 pentru un seat arosa din 2002 contra cost sau daca ma puteti indruma la cine poate elibera foaie

Dip01
Subiect Autor

15 Apr 2011, 08:38

daca va referiti la certificat de conformitate, acela se poate elibera dar sunt prevazute aceleasi jante care apar si pe cartea de identitate si talon pentru ca si aceastea au fost facute la randul lor dupa acest COC. Nu se pot monta legal alte tipuri de jante decat cele prevazute in talon si carte.
Cristian Tion

skorp-kreator

15 Apr 2011, 10:42

mersi pentru informatie.eu am tuv din germania k se pot monta acel tip de jante dar imi trebuie cica de aici certificatul ala de conformitate si nu stiu cine poate elibera acesta.dar oricum multumesc ma mai interesez cine poate elibera certificat.bye bye

Dip01
Subiect Autor

15 Apr 2011, 11:17

Din pacate eu pot elibera certificat doar pentru masinile achizitionate de la noi din tara
Cristian Tion

voli

24 Apr 2011, 16:24

Dip01 scrie:
Din pacate eu pot elibera certificat doar pentru masinile achizitionate de la noi din tara

Buna seara domnule Tion!
Trebuie sa recunosc ca am avut o mica experinta destul de neplacuta anul trecut si mi-am promis atunci ca ne vom intalni intr-o zi ,dar se pare ca distanta mare din Constanta si Brasov a facut aceasta intalnire un pic cam greoaie!
Dar am sa va reamintesc un pic asa cam cum am aflat despre dumneavoastra si ce m-a facut sa va trimit un mail:
Pe pagina firmei dumneavoastra este un filmulet in care afirmati ca sunteti cea mai buna si veche echipa seat.., fiind intr-o perioada de cautari date tehnice pt o masina pe care o vroiam v-am trimis un mail cu niste intrebari punctuale asteptandu-ma la un raspuns profesionist clar simplu si concis !In conditiile in care toti dealeri din romania aveau pe paginile lor de webb poze si catalogul pt Altea freetrack cel vechi!
In primul raspuns de la d-voastra mi-ati spus ca nu sunt clientul dumneavoastra, desi din cate inteleg sunteti reprezentant Seat si cred ca ar trebui sa aveti sa spunem complezenta de a raspunde la intrebari, dar ati preferat sa nu.
La raspunsul meu ca masina e comandata la un alt dealer si ca nu reusesc sa gasesc raspuns la intrebarile mele v-ati straduit un pic sa imi raspundeti, am sa las la aprecierea dumneavoastra calitatea acestor raspunsuri.

Trebuie sa reconosc ca uitasem de dumneavoastra pana am vazut acel mic reportaj cu Altea urcata pe partia de schi si atunci am decis ca e bine sa mai stie si alta lume i ce fel de informatie se poare obtine de la domn director de vanzari .

Din cauca profesiei, imi place sa vorbesc argumentat asa ca am sa atasez micul nostru schimb de mail-uri.
Aici sunt intrebarile mele:
"1 Modelul 2011 vine cu senzori fata sau nu?

2.Ce sistem multimedia are 2.0 sau 2.1

3.Ce modificari exterioare sau facut in 2009 odata cu faceliftul gamei,imi e cam greu sa gasesc chiar pe paginile seat ceva concret.

4.Ce generatie de system haldex are.

5.Incalzirea in scaune este la pachet cu incalzirea parbrizului si a spalatoarelor de faruri?

5.In romania vine cu setul de casti fara fir pentru systemul video pt locurile din spate?

6.Discurile de frana sunt diferite fata de Altea normala?-un mic raspuns-sistemul de franare pentru FT nu are nici o legatura cu sistemul de pe Altea; Freetrack-u; are acelasi discuri de frana ca modelul Leon FR: fata 312x25, spate 272x10;

7.La ce s-a renuntat cand s-a facut facelift de a scazut pretul masinii cu 6%.

8.Ce intretinere suplimentara adauga systemul haldex.

10. Filtrul dfp are limita de kilometri la care se schimba?

11.Nivelul de zgomot in dB pentru motorul de 2.0 cr.

12.Garda este cumva 200 de mm,sau mai mica?"

Si acum raspunsurile dumneavoastra:
"Buna ziua,

Majoritatea raspunsurilor le gasiti in oferta de pret, mai putin cele de mai jos.

2.Ce sistem multimedia are 2.0 sau 2.1 – masina nu are subwoofer
4.Ce generatie de system haldex are. – am atasat o poza
5.In romania vine cu setul de casti fara fir pentru systemul video pt locurile din spate? – castile si dvd-ul se achizitioneaza separat
7.La ce s-a renuntat cand s-a facut facelift de a scazut masina pretul masinii cu 6%. – doar la marjele de castig
10. Filtrul dfp are limita de kilometri la care se schimba? - nu
12.Garda este cumva 200 de mm,sau mai mica? – nu o am mentionata nicaieri, dar este de circa 200 mm

Pentru orice alte detalii va rog sa va adresati dealerului dvs SEAT.

Cu stima,

Cristian Tion"
NU am dorit sa stric citatul , dar oferta de pret la cae se reerea domul este numarul 2 din 2010 si in prostia mea nu am reusit sa gasesc raspunsurile acolo.
As putea sa spun ca am aflat raspunsul la aceste intrebari de la un dealer Seat din UK care nu mai vindea masina de mai bine de un an si care nu a fost interesat doar de clientii lui ci de imaginea Seat- ceea ce mie mi se pare normal!

Cu multa stima , va doresc o seara buna si succes in afaceri , pe mine m-ati dezamagit!

Problema majora e ca importatorul Seat are aceasi atitudine sfidatoare fata de client si mai ales fata de prostul de client roman care inghite orice la suprapret.Atitudine care in cazul meu l-a costat un pic.
Voli

Dip01
Subiect Autor

26 Apr 2011, 08:17

Ceea ce dvs vedeti ca o dezamagire pentru mine este o calitate si anume aceea de a fi fair play. Nu am incercat si nu voi incerca sa intru intr-o competitie cu un alt dealer cu atat mai putin cu cat colegii de la Constanta mi-au confirmat ca ati cerut detalii si de la ei. AM aflat acest lucru dupa ce le trimisesem mailul dvs.
Vazand reactia dvs mai ales dupa atat timp sunt doar putin suparat pe mine ca nu am fost mai categoric de atat.
Suntem cel mai vechi dealer SEAT din Romania si avem o echipa experimentata. Acest lucru se vede in rezultatele noastre, iar faptul ca ne respectam colegii din tara si colaboram cu ei, in loc sa ne concuram ne-a adus pana acum doar beneficiii.
Ma bucur oricum ca ati avut ocazia sa admirati proiectul nostra foarte ambitios de a expune un SEAT Altea Freetrack la peste 1600 m altitudine.
Cristian Tion

voli

26 Apr 2011, 18:21

Buna seara domnule Tion si multumesc de raspuns.

Trebuie sa recunosc ca raspunsul dumneavostra e un bun exercitiu de PR!Nu am acelasi talent ca dumneavoastra si de acea am sa va raspund punctual.
1.Nu am comentat si nici nu comentez calitatea echipei dumneavoastra nu am avut onoarea sa lucrez cu ea ci chiar pot spune ca faptul ca sunteti cel mai vechi reprezentant a fost motivul din care v-am adresat acele intrabari.
2. Conform cu Dex-ul fairplay-"Acceptare loială a regulilor (într-un joc, într-un sport, în afaceri)".NU reusesc sa inteleg unde incalcati regulile daca imi ofereati niste date pur tehnice,nu v-am cerut o cotatie de pret,date pe care v-am declarat clar ca nu am reusit sa le aflu de la reprezentantul local si nici macar de la seat.ro in plus v-am si informat ca masina e comandata si chiar avansul e platit! Ma intreb oare daca nu cumva acel 5 -8% din valoarea masini pe care nu il mai puteati incasa v-a facut sa jucati "fairplay"
3.Fiind dealer autorizat Seat, in oarece masura sunteti implicat in a construi si mentine o imagine buna a brandului cere il reprezentati, poate ma insel, dar daca nu ma insel unde este fairplay-ul fata de un client al companiei,companie reprezentata de dumneavoastra,eu cred ca orice dealer care isi aplica un brand pe afacerea lui este macar moral obligat sa dea detalii legat strict de obiectul vandut oricui este interesat.Altfel ne vom trezi ca cineva va da detalii numai doamnelor cu picioare lungi, sau domnilor cu palarie verde sau definiti dumneavoastra un alt criteriu.
4.Din foarte putinele mele cunostinte de economie, marea economie de baza se bazeaza pe competitie fairplay,nu doar pe fairplay in intelegeri , din cate stiu eu acela se numeste monopol iar in UE chiar se pedepseste!
5.Nu am reusit la fel sa inteleg ce vroiati sa spuneti ca nu ati fost mai "categoric", imi permit sa imi imaginez ca meritam si un set de palme ca v-am trimis un mail si v-am deranjat?
6 si ultimul:A ascunde lipsa e cunostinte, motivata sau nemotivata, dupa acest simpatic fairplay pe mine nu m-a facut sa-mi schimb parerea,iar o chestiune la care daca aveti placerea puteti sa meditati:poate sunt oameni care cumpara masina nu fiindca e galbena si frumoasa si se pot plimba duminica pe strada principala din Brasov (imi cer scuze numele imi e strain) ci vor sa stie exact ce cumpara ce poate face acea masina si cred ca in pozitia de director de vanzari ar fi fairplay sa le puteti da acele informatii!
Va urez o sera frumoasa si succes in afaceri !
Si daca o sa trec prin Brasov in orele dumneavoastra de program am sa trec sa fac cinste cu o cafea si sa discutam despre freetrack, asta daca sunteti disponibil!
Cu fairplay,
voli.

Dip01
Subiect Autor

29 Apr 2011, 12:02

Trebuie sa recunosc ca va invidiez pentru timpul liber pe care trebuie sa il aveti pentru a petrece un an de zile cu gandul la raspunsul meu la mailul dvs, lucru pe care il deduc din reactia dvs mult prea tardiva din punctul meu de vedere, desi sunteti membru din 2009 pe acest forum. In plus v-ati alocat peste 30% din mesajele postate pentru a face referire la acel mail. Va mai invidiez pentru energia pozitiva de care trebuie sa beneficiati pentru a echilibra toata energia negativa pe care ati investit-o in mailul meu. Inteleg ca problema dvs este defapt universala, legata si de importator si de alti dealeri cu care ati colaborat. Din pacate mie timpul imi permite sa reactionez doar la problemele cu adevarat importante.
Nu vreau sa fac mai mult de atat deliciul amatorilor de dispute virtuale, de aceea o sa inchei aici schimbul de mesaje.
Concluzionez doar afirmand ca intotdeauna, in orice comunicare, mai ales cea virtuala, exista diferente intre perspective. Mi-am asumat de la inceput dezamagirea pe care v-am provocat-o. Nu pot sa imi imaginez ce s-ar fi intamplat daca va dezamageam cu ceva mai grav, poate cu adevarat important, nu doar cu faptul ca v-am rugat sa va adresati de doua ori dealerului dvs SEAT despre care intamplarea face ca am o parere buna si stiu ca v-au raspuns la aceleasi intrebari pe care mi le-ati adresat mie.
Va multumesc totusi ca ne-ati creditat cu incredere apeland la noi. Sunt convins ca toti clientii nostri potentiali beneficiaza de un tratament adecvat din partea echipei de vanzari si ca orice abatere cum este si sitiuatia dvs vine dintr-o diferenta de asteptari si o perceptie diferita asupra modului de relationare cu clientii.
Cristian Tion

voli

04 Mai 2011, 14:19

Pentru oricine ar fi interesat!

Am sa rog moderatorul sa mute acest mesaj daca este condiderat deplasat sau in afara subiectului.

L-a cerinta domnului Tion am sa renunt sa renunt la aceast mic dialog virtual care dadea in derizoriu cu cateva sugestii si impresii.

1.Tin sa salut si sa le transmit tot respectul meu oamenilor de calitate din domeniul vanzarii si a serviciilor post-vanzare auto.
2.Da, am probleme foarte mari cu acei "vanzatori" care nu au nici macar decenta sa-si citeasca instructiunile masililor care le vand ,fiindca o consider o bataie de joc la adresa cumparatarului, de multe ori samsarii atat de huliti stiu mult mai multe despre acele masini.
3.Din ABC-ul managemetului, un "manager" care nu are timp,are probleme cu delegari de responsabilitate,o echipa slaba ,sau este slab pregatit.
4. Am sa incerc sa ma adresez oricarui cumparator cu cateva lucruri simple fara a instiga la absolut nimic, ci doar un mic set de sfaturi in idea ca un consumator mai bine sa zicem initiat va impune un vanzator mai bine pregatit:
-nu va lasati impresionati de un costum si o cravata pline de energii dar lipsite de cunostine serioase sau macar decente,
-incercati sa va implicati cat mai putin emotional, tratati acest eveniment ca o afacere in care trebuie sa minimalizati pe cat posibil pierderea,
-cititi contractele bine si chiar apelati la un avocat ( pretul e mic comparativ cu masina) daca vi se pare ceva dubios sau vanzatorul devine "agresiv",
-nu semnati hartii ca "romanul cu mintea de pe urma", nu uitati ca sunteti cumparator care aveti inafara de obligatiile care va vor fi aduse la cunostita si drepturi aparate de cel putin o institutie a statului
-nu acceptati nici modificare a contractului decat daca este in folosul dumneavoastra sau daca exista o compensare pentru modificarea adusa
-nu lasati un vanzator sa va trasforme visul intr-un cosmar care va va costa mult financiar si emotional.

Si o chestie stiuta de toata lumea : nu uitati ca singurul moment in care aveti controlul in tot procesul acesta e pana ati semnat procesul verbal de primire a masini, din acel moment e randul lor sa impuna regulile jocului!

Inchei aici prin a va ura "cumparaturi placute", profesionalistilor din domeniul auto " la mai mare" , vanzatorilor " sa iesiti din recesiune precum Romania lui Boc".
Voli.

Dip01
Subiect Autor

04 Mai 2011, 14:57

Si eu rog moderatorii sa mute acest mesaj intr-un forum unde se vorbeste de lucruri generale. Dip Motors nu are nici un fel de relatie nici profesionala nici extraprofesionala cu utilizatorul voli, de aceea mesajul de mai sus care este pur general si nu are cum sa se refere in nici un fel la noi atata timp cat nu am avut nici un fel de tangenta in procesul de vanzare nu are ce sa caute la forum Dip Motors.
Domnule Voli trebuie sa fiti mai atent unde va postati nemultumirile, eventual adresatile cui v-a dezamagit in vanzarea masinii dvs si va rog sa respectati membri forumului care chiar sunt activi si cauta informatii pertinente pe acest forum. Nu mi se pare corect sa dezinformati si sa sugerati o legatura intre avertizarile dvs de mai sus si dealerul Dip Motors prin postarea lor pe forumul nostru.
Cristian Tion

voli

05 Mai 2011, 11:55

Simplu, clar si concis ca sa poata intelege toata lumea!

1.Daca cumva ma nu ma insel acesta este forumul seat romania(viewtopic.php?f=58&t=5660&st=0&sk=t&sd=a&start=105) nu forum Dip romania, daca ma insel imi sterg contul in urmatoarele 5 secunde!
2.Numultumirea a fost legata de modul in care ati prefereat sa imi raspundeti la cateva intrebari pur tehnice iar intrebarile au fost pe pagina dumneavoastra de web, deci o mica legatura exista, desi inca de la inceput m-am adresat dumneavostra, m-am delimitat clar de echipa firmei DIP tratand mica problema punctual si nu general in speranta ca a fost o scapare de moment care a fost remediata!
3.Nu am dezinformat absolut deloc imi pot sustine foarte usor toate afirmatiile si nu am facut nici o legatura dintre micile sfaturi si DIp motors , daca dumneavoastra vedeti o legatura ...problema dumnevoastra!

Am incheiat definitiv aceasta mica balacareala inutila !

Catre moderator: Va rog frumos daca acesta este forumul Dip motors va rog stergeti tot inclusiv contul meu!
O zi buna!

Dip01
Subiect Autor

06 Mai 2011, 17:41

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3vqqHHlvbO4[/youtube]

Noul nostru spot TV pentru SEAT Leon COPA prin Programul de stimulare a innoirii parcului auto.

Enjoy :yah
Cristian Tion

BALTAZAR2003
Moderator

06 Mai 2011, 23:49

Sincer, nu vad nici o legatura intre leon si restul imaginilor din clip, ori alaturarea lor nu a fost reusita...
Adica o masina agresiva, sportiva, tinereasca, pusa alaturi de un tanar cuplu unde ea vine acasa si el tunde iarba... :yh :yh :yh
Unde este distractia, aventura, spiritul rebel, emotia?
Cel mai tare este pretul, format doar din cifre pare. :yh :yh :yh
Cinstit cand vezi un leu pe strada te gandesti prima oara la o pantera...agil, puternic, nu la o masina de tuns iarba si o casa care se redecoreaza, ca nu este reclama la materiale de constructii.
:hi :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Dip01
Subiect Autor

07 Mai 2011, 23:41

Sincer sa fiu sunt de acord cu parerea ta. S-a incercat o imagine unitara cu spotul de Ibiza unde apare aceeasi doamna care incearca sa transforme totul in mai bine, inclusiv sotul. Pentru Leon poate ca se potrivea ceva mai sportiv si mai agresiv. Ideea de baza e ca poti avea mai mult la acelasi pret. Despre asta e vorba in pachetul Copa: extraoptiuni la un pret cu avantaj client foarte mare.
Pe de alta parte suntem in plina faza de repozitionare a marcii. Nu mai exista Autoemocion. Este un slogan pe care nu mai avem voie sa il folosim in nici un fel de material publicitar. Cu toate acestea, trebuie sa recunosc ca imi lipseste :(
Cristian Tion
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 24