Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MrPain

Re: Bec Proiectoare.

21 Feb 2010, 15:36

Mi s-au ars si mie ambele becuri la proiectoare. Aveti idee cum se schimba becul, ca nu am gasit nimic in carte. Cred ca voi merge pe H3 bluevision de la Philips. O intrebare interesanta: nu trebuia sa se aprinda martorul de bec ars?
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

Dorulakis

22 Feb 2010, 01:25

Aveti grija la bec-proiectoare cei cu leon 1p facelift, nu e H3 cum scrie in carte. Eu am cumparat un H3, dar surpriza: in proiector e alt bec :). Cred ca e H11. Sper sa nu fie si la voi probl cu centrala electrica, la mine s-a ars dupa 2 mii km, si mi-a schimbat-o pe garantie, costa peste 1000 eu. Poate cel mai sanatos e : mers la reprezentanta cu masina si sa spuna ei daca e becul ce tip de bec trebuie sau daca e centrala sa o schimbeeee :).
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje

MrPain

22 Feb 2010, 18:05

H3 sunt Dorulakis, dar din pacate mi s-a intamplat si mie acelasi lucru ca si tie!

Dorulakis

22 Feb 2010, 18:57

Daca si tie iti vor schimba centrala electrica, tot la leonul facelift inseamna ca e o probl cu centralele la masinile noastre :(. Oricum schimbatul dureaza 20 de minute, se face pe garantie asa ca no stress. Sunt 99.9% sigur ca nu e H3 pt. ca am cumparat initial un H3 crezand ca e becul ars, am desfacut proiectorul, si nu se potriveste....s-a uitat si mecanicul: nu e h3 cu siguranta -cel putin la mine. E de-a dreptul frustrant cand iese masina din garantie si din cauza unui bec[de proiector] sa schimbi piesa de-o mie de euro :-o
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje

MrPain

22 Feb 2010, 19:48

Cred ca de aici si diferenta de becuri. Masina mea nu este cea cu facelift.

csulak

24 Feb 2010, 12:12

imi cer scuze ca scriu aici dar nu am gasit nici un topic despre "reconditionare faruri", deci imi poate zice si mie cineva va rog frumos unde se reconditioneaza faruri? va multumesc:P
Seat Cordoba 1.4,2007, 16V,85 CP

6fingers

Re: schimbat becuri proiectoare

25 Feb 2010, 22:42

salut aceaiasi problema am si eu,un bec ars la proiector si dak ai reusit sa-l schimbi spune-mi si mie cam unde se afla acel surub care trebuie sa-l desfac prima oara si dak se schimba greu sau usor.Mersi

iulian_ab4
Subiect Autor

28 Feb 2010, 14:56

surubul e acesta:
Imagine
ai nev de o surubelnita sau un imbus cu cap stea cu 6 varfuri(denumirea tehnica nu o cunosc)... nu stiu exact ce numar ca eu am o trusa intreaga si am potrivit-o din ochi:D
Leon2005 1.9 TDI Stylance 105 CP

6fingers

28 Feb 2010, 21:27

mersi dar am reusit pana la urma :bounce:

Cosmin
Admin

01 Mar 2010, 09:58

Iulian, nu ala e surubul pt. schimbatul proiectoarelor..Ala e surubul pt. reglajul razei de lumina, v-as sfatui sa nu umblati la el.

Surubul ce trebuie desfacut e in coltul grilei si e de culoare neagra, bine camuflat. (nu il vezi decat de apropape). E PH (in cruce).
Se desface ala si se trage grila. Apoi proiectorul e prins in 3 suruburi (de acelasi tip, PH), se desfac alea si capacul proiectorului (prins cu o siguranta de sarma).
Se pune la loc in ordine inversa.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

iulian_ab4
Subiect Autor

01 Mar 2010, 17:59

:shock: multumesc de atentie, problema la mine e ca nu il mai am surubul de care zici,locul unde ar fi trebuit sa fie era plin de mizerie si nu l-am observat...daca nu imi spuneai bagam mana in foc ca ala din poza este. bine ca grila e destul de bine intepenita si fara surub si nu am pierdut-o. proiectorul l-am probat in garaj sa vad daca se aprinde si atat, sigur nu mai bate pe unde ar trebui.

ps: apropo, urma sa imi schimb triplele, imi poti spune daca am ceva de evitat si pe acolo?multumesc
Leon2005 1.9 TDI Stylance 105 CP