Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 25

GtSport
Subiect Autor

Re: Leoaica Alba - Cupra

18 Oct 2011, 18:53

Astazi a ajuns discul cel nou. Dupa ce m-am certat 20 minute cu functionara vamala, explicand ca e vorba de o garantie (habar n-avea ce inseamna warranty), tot eu am plecat cu obrajii rosii de nervi aproape urland la ei, cu 5 ani mai putin din viata si cu 374 lei platiti ca vama si TVA. :(

ImagineImagine

Maine il monteaza Gabita. Sper sa fie ok, am emotii ca in sesiune. :)

Cosmin
Admin

19 Oct 2011, 19:57

Ce rahati sunt aia de la vama..Am si eu o boala pe ei..
Ti-am povestit ce am patit si eu.. E incredibil ca inca totul se mai face cu creionul si hartia..N-au nici un fel de sistem, stai dupa hartoage..

Pana la urma, cand e vorba de luat ceva din US apelez la un amic..Le ia el, apoi le trimite incoa si scrie mare pe pachet GIFT, cu valoare de 9,99 USD :)

Am luat mai demult o electronica de volan (steering column contrul unit) din Taiwan..Desi tipul stia cum sta treaba si mi-a scris el pe-acolo "gift", pana la urma a trebuit sa platesc vama , tva si alte rahaturi.. Evident ca cucoana de acolo n-a stiut ce e obiectul din colet..i-am zis ca e un circuit dintr-un calculator stricat si ca l-am luat pt. niste piese, ca imi fac singur o instalatie de pom de craciun :P

Jmecherii care aduc in tara tiruri / containere de produse pt. care ar trebui sa plateasca taxe vamale si tva sunt lasati in pace..In schimb pt. o bucata de metal te jupoaie.. F*t-ui in creasta de jegosi..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

GtSport
Subiect Autor

22 Oct 2011, 18:03

De cand nu am mai scris aici, am schimbat discul de ambreiaj si am aerisit serios ambreiajul de 2 ori (multumesc lui Gabi pentru rabdare, iar a stat miercuri pana la 21:30). Din pacate, in continuare imi agata la schimbari de trepte pe la aproximativ 7000 rpm, dar nu mai e atat de grav, pot schimba destul de repede, probabil cand se va roda acest agatat va disparea de tot. Din pacate, discul fiind "Endurance", cred ca va dura vreo 25000 km pana cand va schimba perfect.

Astazi am mai rezolvat o problema pe care o aveam de anul trecut de cand am facut o excursie prin Europa cu masina. Auzeam niste pocnituri pe sub ea asa ca m-am intalnit in Munchen cu un prieten bun si ne-am uitat pe sub masina, dar parea totul ok.

Astazi am fost pe la Florin@Caractere la Soft Tuning service si am vazut cat de mare era problema. Cadrul era deplasat cu mai bine de 1 cm. Mi-a schimbat suruburile cu ultima revizie, cele lungi si cu saiba mare si mi l-a centrat perfect. Apoi m-a programat la unghiuri la Seleniu. In sfarsit am si eu directie. Nu aveam idee cat de rau statea cadrul ala, credeam ca masina pe acceleratii puternice are torque-steer si de aceea trage in lateral cu tot cu diferential. Acum pot accelera linistit fara sa ma tin de volan. :D

GtSport
Subiect Autor

29 Oct 2011, 14:40

In continuare am zgomote prin zona semipuntei. Daca plec repede inapoi doua pocnituri scurte, apoi daca plec in fata, din nou poc-poc. Posibil sa fie zgomote specifice diferentialului, am fost sa verific unghiurile de fuga si par a fi ok, daca ar fi miscat semipuntea, ar fi trebuit sa fie nasoale.

Urmeaza un upgrade la sistemul frane. Se pare ca varianta discuri OEM placute Ferodo DS2500 nu mai face fata, daca franez la peste 120 km/h am impresia ca mi se desprinde bordul. Posibil ca discurile sa se fi ovalizat sau sa am depuneri inegale de pe placute.

Voi schimba discurile cu Tarox F2000 si placutele cu Carbotech RP2 iar pe spate voi ramane deocamdata cu discurile stock si Ferodo DS2500.

Cosmin
Admin

02 Noi 2011, 09:26

GtSport scrie:
daca franez la peste 120 km/h am impresia ca mi se desprinde bordul.

E ca avionul cand aterizeaza..iti scutura bine rinichii :) e bine oricum ca inca franeaza bine..Mult prea bine, dovada a simit-o un corsa cu o cucoana speriata la covrig.

Oricum, discurile OEM si-au cam trait viata..Ai apucat sa masori grosimea? Ca sunt mancate destul de bine..

In alta ordine de idei...Vineri am mers si eu cu masina. Nu la volan, desi Teo a insistat. Nu avea sens, eu stiu sa conduc doar carute cu maxim 2 cai putere. De la ultima experienta stiam ca masina merge tare, insa acum parca e altceva. Am sezizat doar ca sta mai bine in curbe, desi avea izmenele trase pana-n c*r, masina fiind ridicata, cred ca mai mult fata de suspensia stock.
N-am putut sa-mi dau seama cat de bine isi face LSD-ul treaba, pt. ca nu eram la covrig. DIn spusele lui Teo, se pare ca pune mai bine puterea jos. Bizare totusi zgomotele alea..

Ne-am invartit oleaca pe drumuri private, fara limita de viteza ( :) ). Desi Teo avea o basica / batatura in palma (cica de la karting, da' stim noi mai bine :tongue ) si n-a prea putut sa tine bine de volan, s-a ajuns rapid aproape de top speed-ul masinii. N-am mers niciodata asa repede..E incredibil cum accelereaza. Admisia si evacuarea suna demential. Mai mult, evacuarea se auzea de la 2 km..Chestie testata.

Concluzia.. Am visat frumos vineri noaptea :)
Imagine

florentz12

02 Noi 2011, 09:43

:yh ..mda..faina poveste Cosmin :cheers ...si faina masina :drive
Drive safe

GtSport
Subiect Autor

02 Noi 2011, 10:58

Multumesc. :cheers

Am dat comanda la placute Carbotech RP2, pentru ca dupa ce le-am simtit la un prieten care avea tot franele de Cupra dar cu discuri Tarox F2000 + placute Carbotech RP2, am ramas uimit. Diferenta era enorma cu toate ca aveam Ferodo Racing DS2500 pe fata/spate. Acum are kitul mare de la AP racing cu placute Pagid si din ce am vorbit pare a fi mai slab decat cel OEM de Cupra + Carbotech.

Din pacate pe Dealul Negru am ramas fara ulei si am amestecat Motul 300V 5W30 cu ce aveam la mine Motul 300V 5W40. Asa ca masina e acum la un nou schimb de ulei, o reglare a timoneriei si schimbare a unei piese de prindere a evacuarii cu doua bucse, ambele fiind rupte. Poate de aici si zgomotele pe care le auzeam cu Cosmin.

Pe langa asta, luni intra la o schimbare a barii spate urmare a unui incident neplacut in parcare la Carrefour Sibiu, se pare ca totusi eu am frane. :)

GtSport
Subiect Autor

26 Noi 2011, 20:25

Au ajuns placutele Carbotech. Le voi folosi pe circuit, impreuna cu discuri Tarox F2000 si semislicuri (urmeaza sa le comand).
Pentru folosire zilnica, voi lua un alt set de discuri si voi merge in continuare cu DS2500. Nu stiu inca ce sa iau, in general ma intereseaza unele pe care sa nu se acumuleze depuneri de pe placute (slotted).

Ii multumesc lui Alex (Zenoracing) pentru placute!

ImagineImagine

GtSport
Subiect Autor

28 Noi 2011, 15:01

Astazi am comandat 4 semislick-uri Federal FZ-201 225/45/17.
Le voi monta pe un set de jante de FR originale.

Cosmin
Admin

28 Noi 2011, 18:11

Vad ca nu stai degeaba..:)
Ai sapat in dosu' blocului si ai dat de o conducta prin care curg bani? Ca viu si eu cu vreo 2 saci, nu te las la greu, cand e de carat..:)

Ce ai mai facut cu asigurarea aia a fatucii neatente.. S-a rezolvat?
Imagine

GtSport
Subiect Autor

28 Noi 2011, 18:18

Oho, am vopsit-o inca o data de atunci. A iesit mai inchisa la culoare prima data.

Dar nu a fost o idee buna sa o fac pe casco cu regres pe asigurarea ei. A trebuit sa-mi platesc fransiza cu toate ca ei isi recupereaza toti banii. :(
Si au dat acceptul de plata dupa 2 saptamani.

Cosmin
Admin

28 Noi 2011, 18:25

Pai de ce n-ai facut-o pe rca-ul ei? Ca d-aia umblaram sa copiem hartiile alea..
Imagine

GtSport
Subiect Autor

28 Noi 2011, 19:14

Am facut hartiile ca sa o repar pe CASCO cu regres pe RCA-ul ei.

Am mai facut asta, acum vreo 2 ani am fost lovit de o doamna cu RCA la Carpatica.
Am fost nevoit sa o repar pe CASCO cu regres pe RCA-ul vinovatei. Aveam CASCO la Generali cu fransiza de 150 euro. Nu mi-a fost inregistrata ca dauna in sistem si nu am platit fransiza deoarece ei si-au recuperat banii ulterior de la Carpatica. As fi stat 2 luni dupa acceptul de plata de la Carpatica, cu mii de telefoane, mailuri si injuraturi. :)

Acum, cum fatuca avea asigurare la Astra (care nu lucreaza cu PBN si obliga service-urile sa foloseasca furnizorii lor de piese, cel putin dubiosi), am facut la fel. M-am dus la asiguratorul meu BCR si am deschis dosar de dauna cu regres pe RCA-ul ei. Surpriza, la BCR platesti o dijma, desi pe ei nu-i costa nimic, doar te imprumuta. Asa ca am platit 100 de euro deranjul. Macar nu mi s-a inregistrat ca dauna. :(

GtSport
Subiect Autor

02 Dec 2011, 14:35

Ieri am montat anvelopele de iarna, Dunlop Winter Sport. Apoi i-am facut poze cu setupul de iarna, cu suspensia putin ridicata.
De data asta am si spalat-o :D :

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Cosmin
Admin

02 Dec 2011, 15:44

Nice..Poze de pus in rama :)

A ramas placuta de numar sifonata oleaca..Si suportu' e spart. Am eu un rand de suporti de numere, da-mi o adresa unde sa-ti trimit..

Anyway..Se mai aud trosnituri?
Imagine

• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 25