Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Moshu
Subiect Autor

Protectie la lumina pe contrasens noaptea

01 Feb 2010, 11:18

Salut! Sunt novice pe site-ul asta.
Am citit cateva dintre parerile forumistilor despre lumina de pe contrasens, noaptea, pe sosea.

Am pus la punct un sistem care permite controlul TOTAL al luminii de pe contrasens si am facut o oferta la cateva firme constructoare de masini din tara si din afara. Dat fiind faptul ca solutia propusa este foarte posibil sa fie brevetabila, mi s-a cerut documentul de brevet, pe care nu-l am inca. Dupa ce m-am documentat pe la OSIM ,am vazut ca taxele de inregistrare si protectie, pe plan intern sunt in jur de 50-60 milioane lei (vechi) la care se mai adauga si taxele de inregistrare pentru protectie internationala, care ajung pe la cca. 1000 de euro, cu toate anexele.

Din nefericire, nu am acesti bani si caut un "sponsor" care sa fie dispus sa investeasca in propunerea mea, cu acordarea unor procente aferente corespunzatoare, care rezulta din posibila aplicabilitate a brevetului. Nu exclud nici vanzarea totala a drepturilor de autor, in conditiile unei oferte avantajoase.

Rezultatele experimentale sunt 100% garantate si verificate, iar aplicabilitatea la scara industriala nu este complicata. Impactul la nivel mondial, poate fi major si poate schimba total, o parte din conceptul de siguranta a circulatiei pe timp de noapte. Cel putin, in ceea ce priveste efectul luminii perturbatoare de pe contrasens, noaptea.

Nu vreau sa intru in detalii tehnice, din motive evidente si astept propuneri de sustinere, la sugestia mea. Avand in vedere impactul pe care il poate avea aplicabilitatea unui asemenea brevet, consider absolut necesara si consultarea unui avocat specializat in proprietate intelectuala, care de asemenea trebuie luat in considerare la capitolul cheltuieli/investitii.

Astept sugestii/propuneri !

TIBI

Re: Protectie la lumina pe contrasens noaptea

01 Feb 2010, 11:25

interesanta ideea,dar pacat ca in tara asta ne lovim de taxe si hartii.
vezi sa nu ti se fure ideea de catre firmele auto,precedent exista
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Moshu
Subiect Autor

01 Feb 2010, 11:59

Din pacate si pe la altii cam tot asa se pune problema si hartiile sunt foarte importante, mai ales dpdv al efectelor legale pe care le pot produce. Asta este motivul pt care am precizat mai sus cuantumul cheltuielilor in ceea ce priveste proprietatea intelectuala.

Da, din pacate, ai dreptate, cu furatul stam ... bine ...

Bubulutza

01 Feb 2010, 12:04

mi se pare o idee extraordinara...mult succes cu implementarea! :)

Moshu
Subiect Autor

01 Feb 2010, 14:19

Sa dea Dumnezeu ! Multumesc !

TIBI

01 Feb 2010, 17:23

ma gandesc ca ai avea succes daca vei merge la un importator auto,vezi tiriac auto,porsche.
pt ei sumele necesare tie ar fi derizorii.
e doar o idee :roll: :wink:

huse piele schimbator

Moshu
Subiect Autor

02 Feb 2010, 14:52

Importatorii nu prea sunt interesati de schimbari de tehnologie sau alte chestii care implica investitii, pe care trebuie sa le faca producatorii. Ei au ca target, maximizarea vanzarilor. Ar trebui sa gasesc un asemenea importator, deschis la minte, care sa vada potentialul pe termen lung al acestei idei, precum si profitul ce poate rezulta din aplicarea ei la scara mare, si cand zic asta, ma refer la industria automobilistica, in plan global, si nu numai.
Ceea ce zici, este insa o sugestie ! Multumesc !

TIBI

02 Feb 2010, 15:12

sau la un importator de piese/repere tuning
ceva similar a fost si la vechea dacie,ma refer la brevetarea eleronului(initial din cauciuc,ulterior integrat in portbagaj)
respectivul a facut o caruta de bani

felicitari pt idee si mult succes

huse piele schimbator

anairam

23 Feb 2011, 15:13

Cred ca cel mai bun mod in acre te poti afirma cu inventia ta e sa o montezi pe un autoturism. Cu scopul de a face o prezentare credibila a potentialului ideii. Cum spuneau si colegii forumsti, te prezinti cu inventia la un potential investitior si mai departe poate iese ceva.
Bafta
SEAT Toledo 1M
ASV 110 cp

0768809272

BALTAZAR2003
Moderator

23 Feb 2011, 16:44

Oricum nu a mai trecut pe aici din martie anul trecut...
:shock:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cristi_mky
Inginer

23 Feb 2011, 18:03

Probabil o sa gasim iventia pe Logan
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

tibetan_afurisit

23 Feb 2011, 18:54

cristi_mky scrie:
Probabil o sa gasim iventia pe Logan

probabil ca a pus-o pe Logan si la primul test,nu a functionat,l-a orbit altcineva tot cu Logan dar cu xenon si s-au dus naibii si inventia si xenonul si Loganurile.
Ce sa-i faci.....pentru vesta anti-glonț exista....glonțul anti-vestă! :hi
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

cristi_mky
Inginer

23 Feb 2011, 19:12

Probabil a fost ceva de genul: "iti marim puterea si iti scade consumul prin optimizarea arderii" :))
Se fac eforturi URIASE pt. reducerea de CO2 ,am trecut de punctul de unde mai puteam salva planeta.
Poate daca montezi panouri solare pe masina si kw ii transformi in lucru mecanic :))
As vrea sa vad de unde obtin ei energia ;)
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

LIFEPHORM

23 Feb 2011, 19:47

Functia asta e activa deja de circa un an de zile pe cateva modele din grupul VAG si nu numai. Se numeste IHC (Intelligent Headlight Control) si este dotare pe BMW Seria 7 inca din 2009.
Din 2010 este prezenta pe E-Class si S-Class de la Mercedes si se numeste "Adaptive Highbeam Assist".
In ceea ce priveste grupul VAG, din 2011 este dotare pe Audi A8 si Audi A7 unde poarta numele de Adaptive Light With Continuous Headlight Range Control si tot din 2011 pe Volkswagen Touareg, Volkswagen Phaeton, Volkswagen Passat, toate fiind bineinteles modelele noi, unde se numeste Dynamic Light Assist.
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc