Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Marian21
Subiect Autor

salut daca ma poate ajuta cineva....

29 Ian 2010, 12:37

Salut.
Am un seat leon 1m fabricatie 2000 cu tip de motor AUS model sygno.
Merge snur mai ales ca am schimbat majoritatea lucrurilor la el (ambreaj, articulatie, o cutie de viteze, si altele).
Masina merge foarte bine dar exista o problema, am fost de 10 ori la tester nu arata nimic....
Am schimbat telescoapele de la haion si imi tot ramane martorul de la porbagat aprins. Mentionez masina are resoftare motor facuta dar acelasi lucru era si inainte ..... Am fost la Altosyncro mi-a zis ca "domne schimbi bordul, schimbi o incuietore schimbi nu stiu ce costa in jur de 800 euro", nu prea mertita pt atata lucru dupa parerea mea avand in vedere ca mi-a placut foarte tare masina.
Va rog frumos daca aveti ideei dati-mi si mie una.
Mentionez ca o data ce este aprins martorul de la porbagaj sta aprins si cadranul de la turometru.
Multumesc anticipat.

deyuuu
ARDELEANU

Re: salut daca ma poate ajuta cineva....

29 Ian 2010, 13:32

si mie imi statea aprins ... pana ce am desfacut motorasul de la portbagaj si am aflat ca o tija era cazuta si banuiesc ca de aceea imi ramanea aprins martorul ...

florineatza
de_vis

01 Feb 2010, 21:11

Marian21 scrie:
Salut.
Am un seat leon 1m fabricatie 2000 cu tip de motor AUS model sygno.
Merge snur mai ales ca am schimbat majoritatea lucrurilor la el (ambreaj, articulatie, o cutie de viteze, si altele).
Masina merge foarte bine dar exista o problema, am fost de 10 ori la tester nu arata nimic....
Am schimbat telescoapele de la haion si imi tot ramane martorul de la porbagat aprins. Mentionez masina are resoftare motor facuta dar acelasi lucru era si inainte ..... Am fost la Altosyncro mi-a zis ca "domne schimbi bordul, schimbi o incuietore schimbi nu stiu ce costa in jur de 800 euro", nu prea mertita pt atata lucru dupa parerea mea avand in vedere ca mi-a placut foarte tare masina.
Va rog frumos daca aveti ideei dati-mi si mie una.
Mentionez ca o data ce este aprins martorul de la porbagaj sta aprins si cadranul de la turometru.
Multumesc anticipat.

salut, vezi sa nu fie senzorul bulit de la haion, iar daca nu e el este posibil sa nu se inchida bine haionul mai alews ca aceasta problema ti-a aparut dupa schimbarea telescoapelor....
stiu ca la mine daca portbagajul nu este inchis bine imi ramane aprins acel martor...
asteptam sa ne spui daca ai rezolvat si cum

multa bafta si multi km fara probleme

Bogdan_wtb

03 Feb 2010, 16:16

sa nu fie telescoapele mai lungi sau ceva de genul asta si nu se inchide haionul cum trebuie .
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

Ianevil13

03 Mai 2011, 14:54

decat sa dai 800 de euro mai bine iti cere cineva 400 si ti-o face cu 25 de euro. ganditi-va inainte. martorul arata ca portbagajul nu se inchide: deci clar un senzor; demonteaza incuietoarea si verifica senzorul. poate e acela defect si nu mai da comanda; la inchidere, se inchide/deschide si circuitul de - al martorului din bord si se stinge beculetul. amortizorii de haion ma indoiesc; 75% sigur e senzorul.
Seat leon 1m, 1,9 Tdi, 2000, AHF
0726434279

BALTAZAR2003
Moderator

03 Mai 2011, 15:12

Din ianuarie anul trecut cred ca a rezolvat problema...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Ianevil13

03 Mai 2011, 19:51

ups eroare :). dar am luat toate topicurile la rand si unele lucruri chiar n-au valoare, spre ex parerea numerosilor mesteri cu sute si mii de euro pentru o chestie banala
Seat leon 1m, 1,9 Tdi, 2000, AHF
0726434279

Skyline

03 Mai 2011, 21:45

inca o cauza ar putea fi:cand a demontat telescoapele vechi a fortat mai tare haionul in sus iar unul dintre fire din burduful pt articulatie a cedat,posibil sa fie chiar cel de la senzor,asta in cazul in cara portbagajul este destul de des folosit,cel putin la Golf 4 e o problema frecventa sa se intrerupa ceva fir