Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blindulben
Subiect Autor

se aprinde becul motoras si epc

20 Ian 2010, 17:59

din cind in cind mi se aprinde epc si becul motoras,am fost la service la seat mi s.a spus ca din cauza gazelor nearse sau ca benzina este proasta[omv carrera 95],sau sonda lambda e pe duca.chestia e ca se prinde din ce in ce mai des.mecanicii mi.au mai spus sa o turez mai mult,peste 2500 de rotatii,dar in ploiesti chiar nu ai unde sa faci asta.va multumesc anticipat pt ajutor![am un seat ibiza 1,4 55kw 75cp ,2004] :cry:

cornelius

Re: se aprinde becul motoras si epc

20 Ian 2010, 18:12

dar de clapeta de acceleratie, nu au zis nimic?
vad ca masina e din 2004, pana acum ai curat-o? ca si asta e una din cauzele aprinderii celor 2 martori, mai mult trebuie si o diagnoza, daca nu au facut-o la service.
motorul se opreste in mers sau la relanti?
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

STORM

21 Ian 2010, 11:32

blindulben scrie:
din cind in cind mi se aprinde epc si becul motoras,am fost la service la seat mi s.a spus ca din cauza gazelor nearse sau ca benzina este proasta[omv carrera 95],sau sonda lambda e pe duca.chestia e ca se prinde din ce in ce mai des.mecanicii mi.au mai spus sa o turez mai mult,peste 2500 de rotatii,dar in ploiesti chiar nu ai unde sa faci asta.va multumesc anticipat pt ajutor![am un seat ibiza 1,4 55kw 75cp ,2004] :cry:

cred ca s-a mai discutat asta la un topic daca imi aduc bine aminte ... motorul este unul aspirat, motor bazat pe turatii ridicate. Asa ca este ff indicat sa schimbi vitezele la cel putin 2500 ture, eu spre exemplu le schimb la 3000 ture. Mecanicii nu ti-au zis sa faci curse cu ea prin ploiesti, te-au sfatuit sa nu schimbi mai jos de 2500 de ture ... Sau ai putea sa faci altceva, mergi cu ea la rompetrol cand ai becul de banzina aprins si alimenteaza jumatate de rezervor cu ALTO 101. Apoi incearca sa schimbi vitezele la 4000-4500 ture de vreo cateva ori si s-ar putea sa numai ai probleme. Mai este o problema care am patit-o recent cu aceleasi becuri aprinse in bord cum patesti si tu dupa ce am schimbat bateria ( cu ajutorul unui prieten tot cu seat, am bagat masina de vag com si mi-a sterg erorile respective ) bafta

stronghold

19 Apr 2011, 11:53

din cea ce am patit eu , as zice ca benzina sau clapeta de acceleratie.Dar un test vag-com ar lamuri problema.
In rest, se poate curata clapeta de acceleratie si schimba bujiile si cel mai probabil nu vei mai avea problemem plus ca motorul va fi mai vioi.