Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

isidera
Subiect Autor

map senzor problema

14 Ian 2010, 20:08

detin un leon din 2002 1.6 16v azd si de cateva zile am o problema serioasa. in mers intrerupe motorul sau cateodata se opreste si imi apare in bord EPC-ul si ceckul de motor. in vag am gasit faultul 17566 care zice de ceva senzor G71.
acuma eu vreau sa stiu ce stie face acel senzor si ce probleme pot aparea din cauza lui la motor.

ms
leon 1.6 16v 2002 AZD
ZALAU

isidera
Subiect Autor

Re: map senzor problema

22 Iul 2012, 21:23

isidera scrie:
detin un leon din 2002 1.6 16v azd si de cateva zile am o problema serioasa. in mers intrerupe motorul sau cateodata se opreste si imi apare in bord EPC-ul si ceckul de motor. in vag am gasit faultul 17566 care zice de ceva senzor G71.
acuma eu vreau sa stiu ce stie face acel senzor si ce probleme pot aparea din cauza lui la motor.

ms

Am rezolvat problema! :cheers
exista un senzor pe motor in spate partea stanga. cred ca este un fel de debitmetru. l-am dat jos si l-am spalat cu spray de contacte.

intreruperea motorului era de la depunerea de calamina pe clapeta de acceleratie. se da jos , se curata bine ( nu cu hartie abraziva!) si se calibreaza clapeta cu vag com

sper sa va ajute
leon 1.6 16v 2002 AZD
ZALAU