Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

Bubulutza

Re: tuning si setari - ce pierzi si ce castigi (la extreme)

13 Ian 2010, 12:37

acum sa nu ma injurati...insa nu afecteaza in niciun fel restul pieselor masinii? :blackeye:
adica - masinile noastre nu au sistemul asta din varii motive...dar daca il punem trebuie sa mai facem si alte modificari? :roll:
producatorul ofera garantie pentru piesele necesare sau nu?
la service in Romania se poate instala? :drunken:
again, nu ma injurati insa pana acum asta mi se pare singura modificare care ar merita banii din punctul meu de vedere... :)

Nicky

13 Ian 2010, 13:01

Nu afecteaza in niciun fel restul pieselor. Daca nu era scump, fii sigura ca si VAG l-ar fi pus pe masinile de serie, dar este mai scump decat diferentialul banal pus pe masini din fabrica. Masinile de serie trebuie sa fie si ieftine.
Nu trebuie facuta nicio alta modificare. In termeni mai simpli, sa zicem ca masina vine echipata cu anvelope Bridgestone cu performante medii. Faptul ca tu alegi sa montezi anvelope Michelin cu performante maxime nu inseamna ca trebuie sa mai schimbi si altceva. Ar fi facut lucrul asta si fabrica, dar ar fi crescut pretul masinii, asa ca fabrica face intotdeauna compromisuri pentru a isi pastra/creste cifra vanzarilor.

Quaife si altii ofera life-time warranty pentru LSD. Se poate instala la orice service, presupune, dupa cum se vede mai sus, demontarea cutiei de viteze si desfacerea ei. O sa trebuiasca ulei nou pentru cutia de viteze, of course.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Bubulutza

13 Ian 2010, 13:09

deci un calcul scurt pentru DSG: 775 GBP fara TVA - 4245 RON la cursul BNR de azi... :drunken:
fara uleiul de cutie...oare poti sa faci in timpul garantiei treaba asta...sau trebuie sa astepti sa expire? :drunken:

Nicky

13 Ian 2010, 13:30

Dealerul Seat nu o sa fie de acord cu nicio modificare de aceasta natura pe perioada garantiei, mai ales ca modificare implica demontarea cutiei de viteze si dezasamblarea ei. Tva-ul e 17% la englezi, eu asa stiu. Mai fa calcule cu BNR-ul :P

Hint - am impresia ca poti cumpara GBP de la Exchange Office cu mai putin decat apare la BNR.
O lira e cam 1.12 Euro, mai bine pui euro in cont si faci tranfer de pe card direct...nu stiu, ma gandesc si eu la mici artificii :P

Bubulutza

13 Ian 2010, 13:33

ok...si daca la dealer nu poti face modificarea...unde o faci? :?
daca e 17% m-am mai scos un pic... :lol:
uleiul din cutia de viteze se schimba pe la 60.000 sau la 2 ani...ma rog asa e indicat...din ce am mai citit costa acum nu stiu cat timp 800 de RON
manopera...la schimbat diferential...o mai fi si aia o gramada... :drunken:
deci unde il pui?

Nicky

13 Ian 2010, 14:26

se poate schimba la orice atelier de tuning sau service mai elegant :P
ulei, cred ca intra 2 litri si litrul e max. 100 RON. nu e asa de scump cum zici tu :P

Bubulutza

13 Ian 2010, 14:28

Nicolas: in DSG intra 6 litri in cutie... :D

Nicky

13 Ian 2010, 14:34

fuck me :D p-asta n-o mai stiam. mai mult decat in motor :D still, mobil gear oil e 65 RON litrul si tot iesi sub 100 Euro cu uleiul :D

Bubulutza

13 Ian 2010, 14:37

manopera la schimb de ulei???...ma rog cred ca intra in manopera de montat LSD...dar...oricum nu pot sa fac cat e masina in garantie
deci...astept sa iti pui tu...si poate si Norin...vad ce ziceti voi...iese din garantie...si bagam! :bounce:
spre deosebire de caii putere...modificarea aceasta chiar mi se pare utila...parere personala :D
LE: sa crezi tu ca pun mobil in cutie... :lol: doar daca e vreun 3 G ceva...google... :lol:

ace117
Membru Fondator

13 Ian 2010, 15:39

im570rm scrie:
ace117 scrie:
Are sigur un ECU destept.
Insa si asa Puiutu ramane unul dintre cei mai buni, dar cu mai putin noroc la sponsori si mediatizare...

Pai ziceai ca stii masina foarte bine.Tdiurile nu au nevoie de un ecu destept,au nevoie doar de un ecu de serie edc15 pt maxim 300 de cai.Sincer sa fiu daca ar fi avut 250 de cai nu cred ca i-ar fi stat cineva in fata si aici fac o comparatie cum merge cu golful vs evoul lui baldescu de raliu,timpii sunt pe acolo deci parerea mea e ca golful nu e mai rapid decat evoul.Daca ar fi avut puterea pe care o zici tu,inseamna ca si evoul ala ar fi avut 500+ cai,which i doubt fiind masina pregatita pt raliu unde stii si tu cate restrictii sunt.
Iar cu ~3000 de eur motorul ala se duce in aproape 300 de cai /550 nm anytime,si asta include si biele forjate ca sa il faci fiabil.
Sorry 4 ot.

Evo are in jur de 300 cai dar e 4x4. Fara restrictor sau cu restrictor de H cu care se merge in VTM sare de 350.
La ECU destept ma refer la un soft setat adecvat.
Masina stiu ca am avut onoarea sa concurez impotriva lui si nu ca am desfacut-o in bucati sa ma uit mai bine.Am luat bataie cu cateva zecimi pe 8 km, eu avand un kitcar de 270 cai, iar Puiu spunea ca are in jur de 220-250 cai (depinzand de setari). Poate a glumit omul sau a vrut sa ma simt mai bine.
Insa daca tu stii mai bine sa ma scuzi ca am intervenit...
Imagine
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

daimio
Subiect Autor

13 Ian 2010, 16:51

Eu l-am intrebat pe omul meu de la reprezentanta (seful de atelier) si mi-a zis ca nu are personal o problema daca-mi pun un LSD, dar nu stie daca afecteaza garantia masinii si ca trebuie sa se intereseze mai sus. Nu l-am mai intrebat daca s-a interesat, dar tind sa cred ca Nicky mai sus are dreptate.

Despre pret, cea mai buna varianta in Cluj am gasit-o printr-o combinatie: de demontarea - montarea cutiei se ocupa ei la reprezentanta (aprox.500 ron) iar de montarea LSD-ului se ocupa unul care se pricepe (la recomandarea prietenului Horica Avram de la Spider tuning), pentru vreo 400 ron.

Poate ca as fi gasit o varianta mai buna, dar cum nu am buget pentru asta, nu am mai intrebat. Nashpa.
Power is nothing without control...

Bubulutza

13 Ian 2010, 16:53

pfuuuuuuuuuu...cat costa manopera....aiuleu :lol: :lol: :lol: tre sa fac un credit ceva... :?

daimio
Subiect Autor

13 Ian 2010, 16:55

Pai tu nu trebuie decat sa semnezi in doua locuri, din cate am inteles...

Bubulutza

13 Ian 2010, 16:58

:lol: :lol: :lol: s-a terminat pasta .... :lol: :lol: :lol:

daimio
Subiect Autor

13 Ian 2010, 17:03

Deci nu mai avem nici o sansa... :shock: :cry:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14