Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mKv
Subiect Autor

Montaj AUX pe Leon 1P

05 Ian 2010, 14:33

Salut,
Am un Leon 1P din 2006 care nu vine din fabrica cu AUX sau mp3 ( sau cel putin al meu nu are ). Ma intereseaza daca se poate monta / adapta asa ceva la tipul asta de radio-cd, ce componente ar fi necesare si poate si un pret estimativ.

Multumesc frumos.

aLeXx
LowRider

Re: Montaj AUX pe Leon 1P

05 Ian 2010, 15:09

Daca nu ai Mp3 sau mufa aux cea mai ieftina solutie ar fi sa iti cumperi un modulator de ala de il alimentezi de la bricheta si sa ai o frecventa radio...

Acum daca vrei neaparat mufa trebuie sa fie cineva pe aici care stie daca se poate monta si cat costa operatia asta....
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

mKv
Subiect Autor

08 Ian 2010, 09:34

stiu ca asta ar fi solutia ieftina, dar chiar ma intereseaza partea de auxiliar.
pana la urma, pot cumpara centrala cu mp3 de leon...tot ar fi un plus fata de ce am eu acum. :lol:

Cosmin
Admin

08 Ian 2010, 09:53

Mufa AUX se poate pune foarte usor..Nu ar trebui sa dureze mai mult de 10 minute.

Se procedeaza in felul urmator: se cumpara de la dealer o mufa ce va intra in conectorul quad original de la radio, mufa AUX propriu zisa si cateva cabluri.

Mufa AUX se poate monta si in alta locatie fata de cea originala (in torpedou, de exemplu)..Asta in situatia in care nu vreti sa taiati bucati din masina :)

O sa revin cu codurile exacte
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mKv
Subiect Autor

09 Ian 2010, 09:07

ma gandisem sa ciopartesc putin :)))) glumesc :))
astept codurile de la tine ca sa ma apuc de treaba.

Cosmin
Admin

18 Ian 2010, 11:44

Se pare ca piesele necesare pt. mufa AUX nu sunt disponibile separat..De fapt unele dintre ele sunt, insa trebuie cablate. problema e ca ai nevoie de o scula speciala ca sa scotii pinii din mufa daca cablezi gresit (am patiti-o si eu de cateva ori).

Nu e complicat de montat AUX OEM, insa e costitsitor..Ca timp si bani.
Poate ca ar trebui sa te gandesti si la o varianta alternativa. Vezi pe metrafo.ro, o interfata AUX e in jur de 90 de lei.
Imagine

TIBI

18 Ian 2010, 11:53

si eu am fost in aceasi situatie ca si tine.
am luat de la un prieten o rama adaptoare si mi-am luat un HU(pioneer 5000ub) cu usb si aux
oricul HU de fabrica e praf la capitolul fidelitate si receptie radio
ai posibilitatea sa-ti pui culorile masinii
eu asta vad ca cea mai rentabila solutie,putin mai costisitoare decat un DMC(interfata cu aux/slot SD/usb)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

mKv
Subiect Autor

27 Ian 2010, 11:55

Ma asteptam la "e foarte usor, in 5 minute e gata si nici nu costa mult " :lol:
Se pare ca varianta lui Tibi e cea mai plauzibila, cel putin la mine.
Acum si o rugaminte, poate cineva posta o poza cu consola centrala cu HU schimbat ?
Multumesc frumos.

Cosmin
Admin

27 Ian 2010, 20:44

:) Clasic..

Daca ai piesele (adica mufa in sine, cablajul si conectorul ce intra in quadlock), montajul e exact asa cum am spus mai sus. 10 minute. Daca vrei neaparat AUX OEM, mergi la dealer.
Cel mai plauzibil e sa incerci la parcurile de dezmembrari, poate ai noroc (desi ma indoiesc)
Imagine

mKv
Subiect Autor

29 Ian 2010, 10:36

Am vazut la un amic pe un Focus : CD Alpine + sistem Hertz ( 2 difuzoare + 2 twittere ) montate doar pe fata, investitie de 1700 lei - inclusiv Dynamat ! Suna absolut oK ! Cred ca asta e calea de urmat.. :) Mai ales ca fidelitatea cu care redau HU de la Seat e .. oarecum ... trista :lol:

Cosmin
Admin

01 Feb 2010, 11:25

Daca mai e cineva interesat de montaj AUX, mi-au cazut in mana printr-o intamplare toate componentele originale (cablaje, conectorul AUX, conectorul pt. quad).

Lasati-mi un mesaj privat.
Multumesc.
Imagine

TIBI

01 Feb 2010, 12:23

@mkv citeste in prezentarea masinii mele si o sa vezi ce doresti tu.la mine pleaca ambele mufe din spatele aparatului,mie imi place asa
Cosmin are dreptate privind disponibilitatea acestor piese in dezmembrari,rar gasesti un seat si rar gasesti unu care aiba ce doresti...de regula altii dau ''vastu'' in el
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

CJ 11 CSI

09 Mar 2010, 23:54

aceiasi treaba si aici leon1P 2006...ceea ce e naspa e faza ca nu au un auxiliar sau un usb ceva pt cel putin la cd playerul meu din masina imi citeste cd-urile foarte greu :angryfire: ...nasol cate odata ia cdul deabea peste 2 zile ...nu stiu de ce am incercat si cu cduri originale si la fel...si cu chestiile alea pe fregventze radio sa nici nu incerci suna ca si cum ar fi ultimul naspet de pe piata...basul baraie inaltele sunt infundate...nici un sunet:|....mai mult ma multumeam daca era un casetofon in loc de cd player...cel putin cumperi o caseta cu cablu ii intorci cititorul si se aude stereo...si se aude foarte bine are un prieten pe un fiat ; si la caseta cu fir poti pune mp3 player telefon mobil ipod iphone tot ce are iesire de sunet.

oricum...nasol

mKv
Subiect Autor

22 Mar 2010, 11:00

faza cu caseta...that's a no-no ! :) nu imi place ideea de magnetofon in masina + firaraia de pe lume..
clar o sa trec la aftermarket