Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Chirascu costy
Subiect Autor

Probleme electrice

25 Dec 2009, 08:47

Am o saptamana de cand masina ...face ce vrea(in bord a-mi arata service dupa ce pun contact si peste ceva timp 2-3 min a-mi apare kilometraj, temperatura etc, semnalizarea a luat-o razna,nici stanga nici dreapta face pic-pac si gata...a mai avut cineva astfel de probleme? multi mi-au spus k e computerul de bord cica am bagat prea multe, alarma senzori etc... cred tot in service voi rezolva....oricum astept sfaturi

Cosmin
Admin

Re: Probleme

25 Dec 2009, 16:54

In primul rand "Bine ai venit" in Club Seat..Trec peste faptul ca ai postat in aria gresita, o sa-ti mut eu postul.. Si mai trec si peste faptul ca ai folosit un titlu generic..L-am modificat eu in "Probleme electrice"..

In al doilea rand, ar fi ideal daca ai folosi un limbaj mai coerent (peste greseli de ortografie si gramaticale putem trece..) insotit de un minim de semne de punctuatie..Adica virgula, punct si alte asemenea SF-uri..

In al treilea rand...Nu ai precizat ce masina ai..ideal ar fi fost sa spui macar anul de fabricatie.
In fine..
Faza cu indicarea perioadei de service e normala..Adica pe masura ce se apropie revizia in momentul in care pui contactul iti apare indicator service (o cheie) si nr. de km pana la revizie. La unele modele, pe langa nr. de km apare si nr. de zile ramas pana la revizie. E perfect normal. Presupun ca nu ai manual de utilizare (daca aveai, stiai sigur de chestia asta), asa ca o sa ti-l trimit eu. Da-mi un mail la cosmic_blue909@yahoo.com si il trimit.

In al patrulea rand..computerul de bord (de fapt termenul de "cpmputer de bord" e o utopie, pt. ca nu exista un "computer de bord" in termeni mot-a-mot) nu are nici o legatura.
Pe masina exista un "computer" al motorului care iti trimite pe informatii despre consum si altele (ceea ce in limbaj popular se traduce prin raspuns afirmativ la intrebarea " Ba, ai compiuter de bord?" ) ..si exista un "computer" al instalatiei electrice, unde sunt legate toate chestiile de care ziceai tu (senzori de parcare si alte minuni).
Deci problema e la J519 (asa se numeste "computerul" care gestioneaza sistemul electric) daca semnalizarile nu merg deloc sau merg si nu apar sagetile in cluster. Sau exista varianta sa fie defect buzzerul care face zgomotul respectiv (daca semnalizarile merg si se aprind si sagetile in cluster). Ar mai fi cateva variante dar sunt cam obosit acum..:) O sa revin..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini