Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

patzaichin
LEONidas
Subiect Autor

Credit VS Leasing

24 Dec 2009, 14:39

Cine ce pareri are?!?!?
Ca punct forte pentru leasing as zice doar ca e dobanda mai mica, perioada mai mica (de obicei).
In rest la credit nu te obliga nimeni sa iti faci casco, esti propietar din secunda 1, nu te obliga asiguratorul unde sa iti faci RCA..

Eu unul am leasing...si pana acm sunt destul de ok, mai ales ca am aflat ca valoarea reziduala poate fi si ea platita in 12 rate :d

ps: ii excludem pe cei care au achizitionat CASH (clar asa e cel mai bine dar...)
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

luci&dana
VIP

Re: Credit VS Leasing

24 Dec 2009, 14:48

nu te bucura prea tare ca poti plati in rate valoarea reziduala...ti se va adauga si dobanda la rata :D
ca perioada...si la leasing si la credit bancar poti pune aceleasi perioade...3,4,5 ani...etc
intr-adevar DAE este mai mic la leasing decat la un credit auto...dar si leasingul este de 2 feluri
si prin credit auto esti obligat sa iti faci CASCO, doar ca nu ti se impune un anume asigurator
singura diferenta majora este faptul ca prin leasing nu esti proprietar
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

patzaichin
LEONidas
Subiect Autor

24 Dec 2009, 15:34

Nu ma gandeam neaparat la un credit auto...ci mai mult la un credit de nevoi persoale...care...ca poti sa iti iei ceva frumos....suma mare...deci pentru o rata acceptabila...minim 10 ani :P

Stiu ca se pune si dobanda si TVA...dar e bine orcium...adica pentru mine unul e ok ;)
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

luci&dana
VIP

24 Dec 2009, 15:43

diferenta intre un credit auto si unul de nevoi personale este imens de mare in ceea ce priveste DAE...nu se merita sa iei o masina cu nevoi personale...decat daca ar fi o ultima solutie. exemplu...un coleg a achizitionat un ceed prin credit de nevoi personale. credit de 10 ani, rata de 1200 ron pe luna la valoarea masinii de 13 mii de euro, avansul lui fiind de vreo 2000. la un prim calcul...masina il va ajunge 35 de mii de euro in conditiile in care euro ar ramane 4.2. deci de la 11 mii la 30 si ceva este foarte mult. Cea mai buna afacere daca se poate numi asa este sa iei masina pana la urma indiferent de modalitate, dar cu avans cat se poate de mult si pe o perioada cat se poate de mica
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Krondet

24 Dec 2009, 23:05

deci...cea mai buna varianta e cashul :cheers: dar, la topic
am vrut sa fac un credit, pentru nevoi personale....dar am ajuns la leasing.:
Dobanda - la credit variaza (chiar daca primul an este fixa, urmatorii invariabil...variaza :blackknight:); la leasing, este cea stabilita la inceput.
ratele - la credit variaza functie de cursul euro/dolar; cursul euribor; comisioanele bancare; la leasing sunt cele stabilite la inceput (variaza numai functie de cursul euro...care poate fi si favorabil.....in timp ce cursul euribor NU prea este)
Asigurarea - la credit, am inteles ca o poti face unde vrei, dar bcr leasing mi-a lasat optiunea alegerii asiguratorului dintre 5 firme.
Numarul de ani de plata - nu vad de ce mi-as indatora de la 7 la 12 ani din viata pentru o masina (fara suspendarea executarii pedepsei :twisted: ). Maxim 5 mi se pare suficient (leasing)
calitatea de proprietar??? - sa fim seriosi, si la leasing tot eu platesc impositul la finante, tot eu rezulv eventualele daune cu asigurarile.
revanzare ?!?!?, si la credit si la leasing, plata anticipata este taxa cu comisioane de plata anticipata.diferenta este ca la credit cu banii luati platesti banca mai repede (si poate-ti mai ramane ceva) in timp ce la leasing trebuie sa gasesti pe cineva care sa preia contractul, si sa fie dispus sa-toi plateasca avansul (si, negociabil, sa nu inghita "uzura morala")
In caz de neplata a ratelor scadente - AICI e problema delicata: la credit, masina ramane a ta, dar esti raspunzator fata de credit, cu TOATA averea ta. la leasing, iti salta masina, mai dai niste cheltuieli, dar ramai fara recuperarea avansului si a ratelor (chiria) achitate).
mi-a scapat ceva?!? dink

aaah, da...Avansul - cu cat ai banii tai mai multi, iti scade suma de rambursat/achitat precum si comisioanele impuse. (apropo, parca au fost mai putine comisioane la incheierea leasingului decat la negocierea contractelor de credit)
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

pakyman

26 Dec 2009, 16:59

friend,

eu am luat masina credit la porche bank. perioada 2 ani (am vrut sa scap repede) avans 20%, rata fixa 2 ani. dobanda fixa. curs de schimb leu - euro curs porche bank. asigurarea e adevarat poti sa o faci doar unde "te sfatuiesc ei" dar nu e un inconvenient. plata anticipata, nu am putut sa o facv primele 6 luni, dar dupa .... oricat oricand, nu am comision. cat priveste "dator cu toata averea ta" noi nu avem nimik pe numele nostru decat masina, asa ca nu vad cu ce sunt dator. nu am garantat cu nimik. cat priveste comisioane de acordare, asta nu mai tin minte cat am platit.

personal am considerat mult mai avantajos creditul. dar cred ca depinde.

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

sandman

06 Ian 2010, 10:07

la credit auto, cum am eu, e obligatoriu casco.
rca-ul poti sa ti-l faci unde vrei. pot sa fac plata anticipata peste 6 luni de la inceperea creditului. e mai bine credit ca masina e direct pe numele tau, si nu pe porsche leasing. ceea ce rezulta o asigurare mai mica. si tu ai aparea ca al 2lea proprietar la finalizarea leasingului pe cartea de identitate.
la credit perioada de rambursare poate fi mai mare ca la leasing.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Bynx
Meme

06 Ian 2010, 10:28

sandman scrie:
la credit auto, cum am eu, e obligatoriu casco.

Salut

Si la leasing e obligatoriu casco, am avut si eu la Porsche.
Dar avantajul la credit auto e cel care l-ai descris tu mai sus, cu RCA-ul. La leasing plateam cu aproape 3 milioane in plus.
Tocmai de aceea m-am decis sa il inchid cat mai repede :D
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

Bubulutza

06 Ian 2010, 10:39

e obligatoriu CASCO la creditul auto, iar drepturile de despagubire in caz de dauna sunt cesionate in favoarea bancii.

pakyman

06 Ian 2010, 10:43

Bubu,

adica vrei sa spui ca in caz de Doamne fereste, pateste masina ceva, banii ii ia banca pe toti, si cel care a facut credit nu mai primeste nimik? E un credit doar, trebuie rambursat asa cum a fost stabilit. Ce se intampla cu banii care au fost dati pana in momentul tragicului eveniment? Se pierd toti?

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

Bubulutza

06 Ian 2010, 10:48

Paky,
ideea e ca in caz de dauna totala...doamne fereste! banca inchide creditul cu banii primiti de la asigurator si la revedere :)
banii platiti - presupun ca te referi la rate...sunt dati, nu ti-i mai da nimeni inapoi... 8)
in caz de daune mici...daca nu sunt restante la creditul respectiv , banca trebuie sa isi dea mai intai acordul la asigurator pentru plata daunelor. asiguratorul nu face plata la service pentru reparatii, fara acordul bancii.
frumos nu? :)

mususk266

06 Ian 2010, 10:50

eu sunt pentru leasing.
in plus la leasing prinzi, mai ales in aceste vremuri de criza, superoferte si megadiscounturi, eu mi-am luat masina la oferta in leasing fara dobanda ceea ce inseamna ca platesc masina plus casco.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Krondet

06 Ian 2010, 13:29

Bubulutza scrie:
e obligatoriu CASCO la creditul auto, iar drepturile de despagubire in caz de dauna sunt cesionate in favoarea bancii.

caz in care nu-i mare diferenta intre credit si leasingul :bounce:
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

RoKo

07 Ian 2010, 10:03

In caz de dauna totala (si la leasing si la credit auto) banii platiti de asigurator se duc la banca; banca isi opreste cat mai ai tu sa-i datorezi (se procedeaza ca in cazul unei rambursari anticipare, deci se mai scade din dobanda, se aplica comision de rambursare anticipata, daca exista asa ceva in contract, etc.) iar daca mai raman bani banca ti da tie sau firmei. Spun asta pentru ca am patit-o cu o Dacie Solenza, accident , dauna totala, asiguratorul a virat suma asigurata catre societatea de leasing, societatea de leasing si-a oprit suma necesara inchiderii contractului de leasing dupa care mi-a prezentat situatia decontarii si mai ramasesera in jur de 60 mil lei vechi. M-au intrebat cum vreau sa facem cu ei: ori imi virau banii in contul firmei ori ii las la ei pentru avans in cazul in care optam pentru un nou contract de leasing; si am ales sa i-au alta masina, normal, deci un nou contract de leasing. In final am pierdut doar ratele care le platisem pana atunci (si bine inteles casco). Dupa parerea mea este mai avantajos leasing-ul pentru ca se pot obtine conditii mai avantajoase de finantare in functie de bonitatea firmei care solicita leasing si posibil de istoricul relatiei cu societatea de leasing.
Altea XL Style facelift - 1.4 TSI 125 CP CANDY WHITE

ram84

10 Ian 2010, 10:56

Leasing este mult mai avantajos decat creditul. La masina mea platesc dobanda 2000 Euro pe toata durata contractului.(pret masina 12 670 Euro, avans 30%, reziduala 50%, 4 ani).
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941