Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zengy
Subiect Autor

Re: My Black Beauty

30 Dec 2009, 10:27

Maine la ora 9 imi rezolva problema cu boxa si presurile au zis ca fac comanda la presuri bune si cand vin mi le schimba, ma declar multumit, nu deplin dar e bine si asa...

zengy
Subiect Autor

31 Dec 2009, 11:49

Problema cu boxa e simpla, boxa trebuie schimbata, insa ma gandesc sa imi pun niste boxe de calitate si un amplificator, ceea ce imi da dureri de cap este prinderea amplificatorului, nu vreau sub nici o forma sa gauresc spatarul banchetei pentru a prinde amplificatorul, exista alte solutii de prindere a amplificatorului, ma gadeam la un sistem de prindere cu scaieti cumva, nu ma pricep de aia inteb, ce recomandati? Sau sunt de exemplu sunt boxe care sa filtreze sunetul ca sa nu mai fie nevoie de amplificator? Ce marci sunt recomandate, eu ma gandeam la alpine, e ok?

luci&dana
VIP

31 Dec 2009, 15:55

DLS, Focal, Hertz, Hifonics, Infinity, Rockford Fosgate, CRUNCH...cam astea ar fi marcile de top. Daca vrei ceva de calitate uita de Sony, Pionnier, Kenwood gen Carrefour si altele
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

zengy
Subiect Autor

31 Dec 2009, 16:00

Ce ziceti obtin o calitate a sunetului mult mai buna cu niste difuzoare premium dintre cele enumerate mai sus de luci&dana cariu/careia ii multumesc pentru informatie daca sursa este cea care este?

Chestia e ca nici nu stiu cum sa impac cd-player-ul care cred ca are 4x20 wati rms cu niste boxe de calitate, daca cumpar 4 boxe mari si 4 mici de calitate ajung la niste valori rms mult peste ce poate cd-player-ul, este asta o problema? Si inca ceva, daca cumpar difuzoare cu filtre, unde vor fii instalate aceste filtre?

Ce imi recomandati ca sa imbunatatesc doar calitatea sunetului nu si puterea?

luci&dana
VIP

31 Dec 2009, 16:04

calitatea sunetului o da un amplificator de calitate. la ce am enumerat mai sus, mp3-ul original al masinii nu face fata. pe langa un amplificator...daca tot vrei sa faci investitie in asa ceva...este recomandat a insonoriza usile (DYNAMAT) masinii pentru o claritate excelenta
viewtopic.php?f=16&t=15&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

zengy
Subiect Autor

31 Dec 2009, 16:24

Sincer mi-as lua amplificator, nu asta e problema, nu prea imi vine bine ca trebuie sa gauresc bancheta spate, de fapt nu ma impac deloc cu ideea asta, nu sunt genul stricaiunilor, ce idei ar fii pentru o amplasare a amplificatorului altfel decat pe spatarul banchetei spate gaurindo, in Germania a vazut un prieten de-al meu la cineva niste chestii misto, niste benzi cu scaieti foarte puternici prinse pe spatarul banchetei prin portbagaj si amplificatorul era prins acolo foarte fix, am cautat in draci si nu am gasit nimic asemanator disponibil la noi, mai caut :)

Cosmin
Admin

31 Dec 2009, 16:48

Eu am un amic care l-a prins foarte ingenios sub bancheta..:)
Putin stupid, zic eu, pt ca a trebuit sa demonteze bancheta, sa fixeze amplificatorul, sa remonteze bancheta. Are loc doar sa scoata cablurile si ce-o mai fi pe-acolo..

In alta ordine de idei..

Bine ca ai luat masina..Sper sa-ti rezolve faza cu boxa pe garantie.. Si eu am avut niste probleme pe garantie..si atata m-au amanat..pana a expirat perioada de garantie.:)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

zengy
Subiect Autor

31 Dec 2009, 18:15

Imi schimba boxa pe garantie daca vreau, dar ma gandeam sa le schimb mai bine, incerc sa gasesc o solutie cu amplificatorul ala sa vedem pe unde sa-l pun...

zengy
Subiect Autor

01 Ian 2010, 15:19

Cred ca voi urma urmatoarea cale care mi se pare mai inteleapta: mai intai vreau sa imi insonorizez usile, apoi am zis initital sa-mi cumpar doar un sistem de boxe de calitate foarte buna atat pe fata cat si pe spate, vad cum suna si daca nu sunt multumit atunci pun si un amplificator - putere va fii destul de mare de la boxele ce vor fii achizitionate, mult peste ce poate sursa - acuma trebuie sa ma interesez sa aflu ce anume implica aceasta insonorizare, cat e de scumpa si daca se merita sa cumpar boxe active care sa contina si filtre si amplificatoare sau sa iau boxe pasive, orice informatie e bine venita!

luci&dana
VIP

01 Ian 2010, 16:52

sa nu iei coaxiale...sistemul e cel mai bun. boxa este boxa si tweterul are locul lui in usi. iar insonorizarea te va ajunge la usile din spate in jur de 15 mil (un pret mediu)...aici depinde cate bucati de insonorizant vrei sa bagi in usa
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

zengy
Subiect Autor

02 Ian 2010, 21:36

Sunt tot mai aproape de o decizie, eu sincer nu imi doresc un sunet foarte puternic, ca atare o sa optez pentru un sistem de boxe foarte bune si voi aplica doar kitul dynamat extreme:
http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii ... eaker_Kit/ pentru difuzoare

Cred ca voi imbunatatii sunetul destul, din cate am vazut conteaza caracteristicile boxelor sa fie sincronizate cu ce poate sursa, nu trebuie sa cumpar boxe mai puternice decat ce poate sursa, iara ce conteaza foarte mult sunt sensibilitatea si raspunsul in frecventa, ca sa pot sa gasesc niste difuzoare cat mai potrivite ar fii fost util sa am manualul de la cd-player, de la cel nou...inca nu am gasit pe net datele, daca le cunoaste cineva rog sa le posteze!

A B U

02 Ian 2010, 21:50

am urmarit topicul tau...si sincer cam nesimtite persoanele de unde ai luat leonul...mi-e mi s-a spus din timp sa merg la primarie sa platesc impozitul ala...chiar in ziua in care a ajuns masina...si a 2-a zis am ridicat-o...dar mai tare a fost ca dupa o saptamana ce am avut numere rosii mi-au venit si cele negre...deci am scapat de taxa aia nenorocita...ma bucur ca esti multumit de masina...si tot raul spre bine (la faza cu presurile). Bafta

zengy
Subiect Autor

03 Ian 2010, 10:52

Mersi ABU, dar la faza cu resurile cand m-am dus sa le arat ca nu se potrivesc a fost foarte nervoasa tanti de acolo si a vorbit destul de urat cu mine, a zis ca nu ma crede ca nu se potrivesc dar nici nu a vrut sa vina sa vada, e incredibila atitudinea cestui dealer, sa nu va mai zic ca am descoperit si o pata pe bancheta din spate, nu a urcat nimeni in spate de cand am masina si nu am transportat nimc...oricum sper sa iasa pata, investitia in sistem merita si se ridica la o suma frumusica daca e sa fie ca la carte, o sa le cer totusi sa-mi schimbe boxa care e striata pe garantie, si cand voi dispune de suma necesara lucrez si la sistemul audio, pana atunci nu voi sta cu boxa defecta, nu pot asculta muzica in masina!

zengy
Subiect Autor

16 Ian 2010, 12:57

Saptaman viitoare montez boxe noi si amplificator, apropae ca am rezolvat problem amplasarii amplificatorului, am gasit niste benzi velcro cu scai: http://www.hpx.be/uk/blisterengels.htm - ZF1000 sau PB1000, singura problema ramasa de rezolvat este lipirea pe mocheta, acesti adezivi sunt potriviti pentru metal, lemn, sticla, plastic insa nu cred ca sunt potriviti pentru mocheta, mai am de rezolvat aceasta problema si in weekend schimbam sunetul in masina :)

zengy
Subiect Autor

16 Ian 2010, 14:08

Uitati cum se face treaba profesional:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-UwvITJbwP8&feature=related[/youtube]

Voi coase o banda de mocheta la o masina de cusut exact ca in filmulet si cealalta banda o voi lipi de fundul amplificatorului in modul standard prin degresarea suprafetei si tratarea cu solutie speciala apoi aplicarea benzii adezive din "dotare", astfel nu va trebui sa gauresc nimic, daca voi avea vreodata nevoie sa decuplez amplificatorul din diverse motive va fii floare la ureche...abia astept sa aleg boxele si amplificatorul.