Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cristi_N
Subiect Autor

Sfaturi cumparare

13 Dec 2009, 16:26

Acesta este primul meu mesaj pe Clubul Seat asa ca va rog fiti ingaduitori daca nu am postat unde trebuie. :D
Vreau sa cumpar un Seat Ibiza din 2001 cu motorul de 1.4l si 16V, am fost astazi si am vazut masina, la prima vedere pare ok numai ca are doua mici probleme(posibil sa fie ceva mai mari):
1. Geamul de pe partea soferului e mort, la apasarea butonului nu reactioneaza in nici un fel.
2. La motor a fost reparat un racord(cred ca in zona evacuarii) prin sudura si a fost incalzit un senzor(sonda lambda?) drept urmare motorul are o usoara variatie a turatiei la relanti.
Ambele defecte mi-au fost spuse de proprietar la inceput, iar eu nu am mai descoperit nimic pe parcurs (e prima masina pe care o cumpar posibil sa imi fi scapat alte detalii).
Intrebarea ar fi urmatoarea: A mai avut cineva astfel de probleme? Cat au costat piesele/ reparatia ?
P.S. Maine am stabilt cu proprietarul sa ne intalnim pentru un test vag-com la reprezentanta Seat poate aflu mai multe.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Sfaturi cumparare

13 Dec 2009, 18:37

Salut,
Mersul neregulat poate sa fie si din cauza unei bobine de inductie defecte, a clapetei de acceleratie murdare, cel mai bine te duci la un dealer seat, platesti o verificare a masinii. Doar asa poti fi sigur de ce cumperi.
Poate cel care o vinde este de buna credinta si intradevar asa este, dar pot fi si defecte ascunse, iar piesele nu sunt ieftine.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine