Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

moonlight
Subiect Autor

accident...

12 Dec 2009, 18:25

buna..o sa trec direct la subiect....am o ibitza...si o persoana binevoitoare..in parcare....mi-a lasat o mika mare amintire :shock: ,aceasta insemnand :far spart..spoiler..capota botita la inceput..si vopseaua luat un pik ..in locul respectiv....am avut noroc ca mi-a lasat nr de telefon..ne-am intalnit si mi-a dat asigurarea lui... :wink: .dar nu stiu cum sa procedez acum...ce si unde sa ma duc...daca vreti sa ma ajutati...cu sfaturi...

DIP

Re: accident...

12 Dec 2009, 18:29

Salut.
Pai in primul rand trebuie sa te duci cu persoana la compania de asigurari pt a completa o cerere de despagubire(un fel de dovada a accidentului), dupa care te trimit la un service , sau te duci unde iti convine cu acea dovada de reparatie de la compania de asigurari.Ideal cand iti fac devizul la service sa-ti faca si factura pt reparatie si fuga cu ea la asigurari.Dureaza destul de multicel acceptul de plata.
Bafta.
Furia GRI....1.4 16V - 75 caluti frumosi

moonlight
Subiect Autor

12 Dec 2009, 18:39

DIP scrie:
Salut.
Pai in primul rand trebuie sa te duci cu persoana la compania de asigurari pt a completa o cerere de despagubire(un fel de dovada a accidentului), dupa care te trimit la un service , sau te duci unde iti convine cu acea dovada de reparatie de la compania de asigurari.Ideal cand iti fac devizul la service sa-ti faca si factura pt reparatie si fuga cu ea la asigurari.Dureaza destul de multicel acceptul de plata.
Bafta.

..si la asigurari..face poze ambelor masini...sau numai a mea e "vedeta"si a lui poate sta pe tusa..ca sa zic asa....care e procedura.?...e obligatoriu sa vina si el?...k na ..domnul e cam ocupat.... :? ...si nu stiu daca poate ajunge ....sunt boboaca in astfel de incidente..si nu prea am idee cum se procedeaza... :bounce:

DIP

12 Dec 2009, 18:46

Da , amandoi.Sau poate trimite pe cineva cu masina lui.Nu este nici o problema.Tatal meu a patit la fel.Idee este urmatoarea:daca trec 3 zile si nu a aparut(individul)poti sa faci cerere la politie, si-l aduc ei, dar atunci ii dau si amenda si ii iau si punctele de rigoare.
Nu-ti face griji,totul depinde de cat de intelegatoare sunt partile(tu si el).Luni ar trebui sa va duceti la prima ora la asigurari pt poze(la amandoua masinile).Nu de alta dar sa o ai si tu de sarbatori.
Furia GRI....1.4 16V - 75 caluti frumosi

luci&dana
VIP

12 Dec 2009, 19:26

nu este neaparat nevoie sa vina si partea care a cauzat accidentul. este de ajuns sa ai copia dupa RCA al acelei persoane. asigurarea te priveste pe tine, nu pe respectivul care isi face masina cum poate. Doar daca era vorba de politie, atunci trebuiau sa mearga amandoua partile.
P.S. - sa iti cauti un service care are decontare directa cu asiguratorul sa nu fii nevoita sa astepti devizul de plata
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

moonlight
Subiect Autor

12 Dec 2009, 20:02

luci&dana scrie:
nu este neaparat nevoie sa vina si partea care a cauzat accidentul. este de ajuns sa ai copia dupa RCA al acelei persoane. asigurarea te priveste pe tine, nu pe respectivul care isi face masina cum poate. Doar daca era vorba de politie, atunci trebuiau sa mearga amandoua partile.
P.S. - sa iti cauti un service care are decontare directa cu asiguratorul sa nu fii nevoita sa astepti devizul de plata

asa am mai auzit si eu.....dar cica acum ,mai nou trebuie sa fie ambele parti...sa se uite si la cealalta masina... :? ..nu ajunge sa ma duc doar cu asigurarea lui.. :(

luci&dana
VIP

12 Dec 2009, 20:04

eu am relatat cum am procedat eu. nu stiu de aceasta schimbare...singura pe care o stiu este ca nu mai este nevoie sa te duci la politie in cazul accidentelor usoare si fara vatamari corporale.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

moonlight
Subiect Autor

12 Dec 2009, 20:07

luci&dana scrie:
eu am relatat cum am procedat eu. nu stiu de aceasta schimbare...singura pe care o stiu este ca nu mai este nevoie sa te duci la politie in cazul accidentelor usoare si fara vatamari corporale.

tie cand ti s-a intamplat "fericitul" eveniment?.... :?:

luci&dana
VIP

12 Dec 2009, 20:11

nu demult...nu mai stiu exact...oricum, dupa ce s-a scos faza cu prezentarea la politie.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

luci&dana
VIP

12 Dec 2009, 20:15

cel mai bine este ca luni la ora 09.00 sa te prezinti la firma de asigurari. insotita, neinsotita vezi tu...oricum cei de acolo te vor lumina imediat. apoi sa fii atenta sa iti pozeze toate daunele...sa nu iti scape nimic ca dupa aceea o sa fii nevoita sa scoti tu din buzunar...si sa nu accepti ce service iti baga ei pe gat (sunt firme care fac asa ceva). ESTE DREPTUL TAU SA APELEZI LA CE SERVICE PREFERI.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

Nicky

12 Dec 2009, 21:21

moonlight, cum zice si luci, sunt elemente care se vor trece in procesul verbal de constatare. In multe cazuri, la demontarea unor repere, se gasesc alte elemente deteriorate, pentru acelea se va face o reconstatare in service, cei de la service oricum reparand masina complet.

Ca sa intelegi mai bine, un exemplu bun este un spoiler, o bara de masina, care a fost strapunsa. In constatarea asiguratorului (responsabilului de daune), se va trece ca bara a fost strapunsa. La demontarea barei, la service, se observa ca si radiatorul masinii a fost atins si din el picura antigel. In cazul asta se face o reconstatare, iar tie ti se va schimba atat bara strapunsa, cat si radiatorul (dauna ascunsa, pe care responsabilul de daune al asiguratorului nu o putea vedea la momentul constatarii).

Are we clear? Yes, sir, cleas as mud :D
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

luci&dana
VIP

12 Dec 2009, 21:25

loud and clear...over :D :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

moonlight
Subiect Autor

12 Dec 2009, 21:47

Nicky scrie:
moonlight, cum zice si luci, sunt elemente care se vor trece in procesul verbal de constatare. In multe cazuri, la demontarea unor repere, se gasesc alte elemente deteriorate, pentru acelea se va face o reconstatare in service, cei de la service oricum reparand masina complet.

Ca sa intelegi mai bine, un exemplu bun este un spoiler, o bara de masina, care a fost strapunsa. In constatarea asiguratorului (responsabilului de daune), se va trece ca bara a fost strapunsa. La demontarea barei, la service, se observa ca si radiatorul masinii a fost atins si din el picura antigel. In cazul asta se face o reconstatare, iar tie ti se va schimba atat bara strapunsa, cat si radiatorul (dauna ascunsa, pe care responsabilul de daune al asiguratorului nu o putea vedea la momentul constatarii).

Are we clear? Yes, sir, cleas as mud :D

am inteles domnul Nicky :wink: ...sa traiti :)

Nicky

12 Dec 2009, 22:10

Bine ai venit in ClubSeat! (am uitat :roll: )

Nu ne bucuram pentru ce ti s-a intamplat, dar ne bucuram ca necazul te-a adus pe forum. Nu stiu din ce parte a tarii esti, dar sunt sigur ca si in zona ta sunt intalniri locale, de aceea, dupa ce e gata masina, ia-ti prietenii/copiii/catelul/pisica si fuga la intalnirile ClubSeat.

Iti tinem pumnii si sa ne tii la curent cu situatia. Asteptam si poze cu masinuca, eventual si o prezentare detaliata, atunci cand o sa ai timp. Best of luck!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

moonlight
Subiect Autor

12 Dec 2009, 22:35

Nicky scrie:
Bine ai venit in ClubSeat! (am uitat :roll: )

Nu ne bucuram pentru ce ti s-a intamplat, dar ne bucuram ca necazul te-a adus pe forum. Nu stiu din ce parte a tarii esti, dar sunt sigur ca si in zona ta sunt intalniri locale, de aceea, dupa ce e gata masina, ia-ti prietenii/copiii/catelul/pisica si fuga la intalnirile ClubSeat.

Iti tinem pumnii si sa ne tii la curent cu situatia. Asteptam si poze cu masinuca, eventual si o prezentare detaliata, atunci cand o sa ai timp. Best of luck!

thanks for the support...o sa ma interesez de aceste" intruniri."k nu stiu de ele...sunt novice :lol: ..si cu prima ocazie ,imi iau catelul si fug si eu :) ...poze cu ibitzica mea le postez dupa ce termin cu problema.(sper ,cu bine si cat mai repede :| )...