Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ms-oke
Subiect Autor

Ulei Servo-HELP!!!

12 Dec 2009, 14:00

Am si eu o nelamurire mare de tot...
Trebuie sa imi schimb uleiul servo ca e la minim. Am fost la un magazin de profil, domnu de acolo mi-a recomandat Castrol ATF TQ dIII. Zis si facut, l-am luat am venit aks si de curiozitate m-am uitat ce culoare are cel din vas. Descopar cu stupoare ca e Verde iar cel cumparat este Rosu. Fuga inapoi la magazin... domnu de acolo zice ca atat timp cat il golesc complet pe cel verde e ok.
Intrebarea mea este ce ulei Servo sa folosesc? (masina din semnatura)
Astpt un rsp cat mai rpd ca am un drum mai lung de facut maine.

PS: scz daca am postat aiurea sau am facut vreo reclama :oops:
SEAT Ibiza 1.4 coupe mk2 Azul Zafiro

ms-oke
Subiect Autor

Re: Ulei Servo-HELP!!!

12 Dec 2009, 17:31

Chiar nu stie nimeni? :(

aLeXx
LowRider

12 Dec 2009, 18:29

Din ce am citit pe alt post pe aici pe forum cel mai bun e ala verde :-?? dar acum asteptam pareri de la cei care l au schimbat
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

bv10ptz
ingineru

12 Dec 2009, 18:44

Trebuia sa pui din ala de care aveai.Din cate stiu eu e un ulei special pentru seat(cred ca acelasi ca pentru vw)Eu l-am achizitionat de la un magazin de piese auto,m-am dus cu talonul si asta a fost tot.Era identic cu cel vechi.Mai multe nu stiu sa-ti spun.Daca tipu de acolo a zis ca nu-i nici o problema asa o fi.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

kalimdor

12 Dec 2009, 18:45

Castrol ATF TQ DIII e un ulei pentru cutiile de viteze automate.Pentru servo iti trebuie un ulei care sa respecte specificatia G 002 000.Nu conteaza firma de la care il cumperi,daca respecta specificatia.Daca vrei de la Castrol iti trebuie Castrol CHF.O sa vezi ca uleiul care respecta specificatia VW e verde!!

Imagine
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003

ms-oke
Subiect Autor

12 Dec 2009, 21:40

Cred ca o sa ma duc maine sa il schimb sau sa iau altu. Avea si verde de la ceva producator nemtzesc (intr-un flacon asemanator cu cel din poza) de culoare verde, da cum nu am auzit de firma respectiva am preferat sa o evit (am dat gres :oops: ) Si ce mai sustinea ca ii foarte bun daca il schimb complect nu sa complectez...ce mai, criza totzi vor sa vanda.
Multumesc de sfaturi :D

cornelp

15 Ian 2010, 22:21

Asa arata ambalajul lichidelor originale VW de frana, respectiv de servo, ce le-am schimbat eu pe masina. Se pot vedea si codurile VAG daca vreti sa faceti comanda pe la vreun magazin..
Imagine
Seat Ibiza 1.9 SDI, 2001, alb, 68 de ponei..

Nashoo

31 Ian 2010, 11:43

Salut.
Vand uleiuri auto de 8 ani. Ai nevoie de un ulei verde. Nu conteaza prea mult marca daca e un ulei premium. De aceea sunt colorate diferit, tocmai pt ca sa nu se amestece. Si capacul de la rezervorul de ulei ar trebui sa fie colorat cu verde, tocmai pt ca tu sa nu bagi un ulei de alta culoare. Amestecendu-le, poti cauza defectiuni majore, ireperabile ale casetei de directie.