Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Andreutza
Subiect Autor

e posedata...

04 Dec 2009, 17:41

Totul a inceput week-end`ul trecut cand incepuse sa faca un beep cam o data pe ora.. mersesem cam 6 ore deci mi a bipuit de 5-6 ori, nu mi se aprindea nici un beculet in bord nimic odata cu bipaitul. Timp de vreo 2 zile a facut pauza, iar acum 2 zile la fel, mi a mai bipui de 2 ori consecutiv si gata, habar n`am de unde se auzea.
Si acum : bricheta mea ramasese blocata inauntru nu se mai ridica de acolo, dar am reusit sa o scot si nu am mai bagat`o la loc, butonul de reciclare a aerului nu se mai aprinde ( se aprinde din senin cand vrea el) si cel mai important au inceput sa mi se inchida usile automat, la fel cand vor ele ( eu nici macar nu am functia aceasta activata), de obicei mi se inchid la 5 secunde dupa ce am intrat in masina si nici macar nu am cheia in contact ( !!! ) sau dupa primii 20 de metri facuti. Mentionez ca daca mi se blocheaza usile, eu nu mai pot sa mi le deschid din butoane, ci trebuie sa scot cheia din contact si sa le deblochez din telecomanda.. toate problemele acestea au aparut acum 2 zile in urma ultimului bip.
Ce are?! :(
Seat IBIZA 1.2 12V

Esti prost si vrei sa te remarci?! Aprinde proiectoarele!! Esti cel mai prost si vrei sa te remarci?! Aprinde si stopul de ceata!!

Nicky

Re: e posedata...

04 Dec 2009, 17:47

Eu zic sa mergi la dealer. Trebuie testata de ei si gasita problema. Mai mult ca sigur, e din soft-ul masinii si componentele electronice. Parca e dezlipit din filme horror ce zici tu cu inchisul din senin. Poate o fi undeva un contact imperfect sau o fi luat-o razna computerul masinii. Cel mai sigur, la dealer, zic eu. Nu te speria, franele si alte sisteme de siguranta nu sunt afectate. Dai muzica mai tare pana la dealer, ca sa nu te deranjeze beep-urile :D Tinem pumnii!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Andreutza
Subiect Autor

04 Dec 2009, 17:50

da, dar mi-e frica ca asa cum se inchide se poate si deschide.. si poate ma trezesc intr o dimineata cu ea cheala, nici macar iconita sa nu o mai gasesc in ea ...
Seat IBIZA 1.2 12V

Esti prost si vrei sa te remarci?! Aprinde proiectoarele!! Esti cel mai prost si vrei sa te remarci?! Aprinde si stopul de ceata!!

Nicky

04 Dec 2009, 17:55

nu stiu ce sa iti zic, la riscul asta suntem expusi toti, nu e ca la Dacia 1300, unde inchideam usile pe rand :P Cand e ceva care implica memorii, softuri, multa electronica, atunci nu poti sa fii sigur de nimic.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

BALTAZAR2003
Moderator

04 Dec 2009, 23:16

:lol:
Stai linistita, in mod sigur problema cu inchiderea este de la un microcontact care se afla in mecanismuil de inchidere, acesta se defecteaza si inchiderea centralizata are nevoie de semnalul lui pentru a sti ca s-a deschis o usa dupa ce a fost deschisa masina.
In cazul in care nu primeste acel semnal, unitatea centrala considera ca nu a fost un semnal valid, ori poate ai actionat butonul de deschidere din greseala si ca atare inchide masina, pentru ca aceasta sa nu ramana deschisa.
Daca este in garantie masinuta, se schimba mecanismul complect, daca nu ...trebuie sa apelezi la un service dispus sa schimbe doar acel contact.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Andreutza
Subiect Autor

06 Dec 2009, 13:23

In sfarsit acelasi beep a fost urmat azi dimineata de butonul evacuare, maine este programata in service si o voi trata si pentru celelalte simtome :bounce:
Seat IBIZA 1.2 12V

TIBI

06 Dec 2009, 15:44

banuiesc ca te duci la Pex...fii cu bagare de seama!
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

PapaGiorgio
D U D U

06 Dec 2009, 17:51

Bafta multa Andreutza, sigur se va rezolva. E neplacut acum, dar ai sa vezi ca se va rezolva. Toate bune! :)
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Andreutza
Subiect Autor

07 Dec 2009, 17:49

Gata si masinuta mea!! :bounce: Am fost azi la Pex si in 2 ore era gata. Motivul problemelor mele: mi s-a ars o bobina de inductie. Totul m-a costat 300 Ron astfel: 147 Roni bobina si restul a fost manopera, cu tot cu TVA. :bounce: :bounce: Am scapat relativ ieftin ..
Seat IBIZA 1.2 12V

Breazu
breazu

08 Dec 2009, 11:35

Ma bucur sa aud ca pb a fost rezolvata,azi merg si eu la metrotehnica cu o pb mai veche si sper sa am acelasi noroc.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

Andreutza
Subiect Autor

08 Dec 2009, 12:55

Multa bafta! Iti tin pumnii sa se rezolve cat mai repede si cat mai ieftin !
Seat IBIZA 1.2 12V

bebitz

12 Dec 2009, 01:13

andreutza,mai era masina in garantie?
White Ibiza ;1.2 70 cp

Andreutza
Subiect Autor

12 Dec 2009, 14:57

nu mai este in garantie de mult timp...
Seat IBIZA 1.2 12V