Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MrPain
Subiect Autor

Re: Leon Sport-Up 1.4 TSI

02 Sep 2010, 22:05

Cum voi avea timp schimbarile care vor veni: soft TCM sau REVO + filtru K&N.

Masina este programata pentru un polish - detailing exterior pentru indepartarea urmelor de la spalatorie -panza de paianjen. In rest neavand nicio zgaraietura nimic.
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

MrPain
Subiect Autor

27 Oct 2010, 09:41

Masinei pana acum i s-a instalat filtru K&N si am montat lupe cu xenon pentru o vizibilitatea mai buna.

In urma instalarii filtrului, motorul clar trage altfel, chiar se si aude dupa 3000 rpm un suierat. Ce am mai observat, consumul a scazut, parca cu 1 l. Mai testez partea cu' consumul. Un caz concret in Bucuresti, mers cam jumatate de zi, am ajuns cu un consum de 8.8 l/100, ceea ce nu am vazut niciodata in traficul in care am condus.

Lupele sunt foarte interesante. Lumina data de ele este foarte buna si cel mai important nu orbesc, bat exact ca unele stock. Lupele sunt bi-xenon, deci au si faza lunga pe ele, dar am pastrat si H1 pentru asta.

Pe langa lupe am mai instalat si leduri albe pentru pozitie pentru a fi in ton cu xenon-ul.

Urmatoare modificare si ultima zic eu, va fi chip-ul, dar nu m-am decis la care firma il voi face.

Poze ...in curand :D

lau_03

27 Oct 2010, 10:13

da-mi si mie, te rog mai multe detalii despre lupe...si eu vreu sa pun si nu-mi dau seama cum sa fac!!! binenteles ca nu vreau faruri de alea aftefmarket cu leduri ca nu-s bune de nimic!! Ai pus faruri originale Seat sau ai facut modificari? Daca ai avea si ceva poze ar fi ideal!! Merci si sa ai parte de masinuta!!!
AAaaaaa...era sa uit...si eu am pus K&N in cutia originala, da` n-a scazut consumu` deloc si nu mi se pare ca trage mai bine!! E doar chestie de sound, intradevar suiera mai fain! posibil in combinatie cu evacuare si soft sa se vada efortul filtrului! :hi
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

MrPain
Subiect Autor

27 Oct 2010, 10:34

O sa atasez poze cat mai curand. Procedura de montare a lupelor a fost urmatoare: demontare far, instalare lupa, instalare kit xenon. Farurile au fost etansate cu un mastic special de faruri, care din ce vad se comporta foarte bine, nici urma de aburire.

La partea cu filtru, nu cred ca mi se pare. Imediat dupa ce l-am instalat am vazut o modificare in comportamentul masinei. Mai mult si consumul. Poate mi se pare...

CIOBY R H U

27 Oct 2010, 14:05

asteptam poze cu lupele cat mi rpd:Dsal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

MrPain
Subiect Autor

30 Oct 2010, 19:46

Si pozele...

Pozitie:
ImagineImagineImagine

Faza scurta:
ImagineImagineImagine

Faza lunga:
ImagineImagine

Linie lumina faza scurta:
ImagineImagine

Faza scurta intuneric:
Imagine

Faza lunga intuneric:
Imagine

Diverse:
ImagineImagineImagineImagineImagine

lau_03

30 Oct 2010, 22:52

pppffff...foarte tare!!! :hi ce ai pus tu acolo este kit lupe bixenon?? cam la cati bani te-a ajuns toata operatiunea?
ce-mi place cel mai mult e ca ai lumina alba (e de 5000k parca) si la faza lunga ai odata xenonu' si ai si faza lunga standard a masinii!!! frumos, foarte frumos!!!
felicitari si sa ai parte de ele!!! :D
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

patzaichin
LEONidas

30 Oct 2010, 22:54

Felicitari....arata bine...imi place cum bate...chiar ai vizibilitate...la mine la Dectane nu e asa mare vizibilitatea!

Keep up!
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

MrPain
Subiect Autor

30 Oct 2010, 23:33

@lau_03
Da, sunt proiectoare cu bi-xenon. Becul xenon iese in afara cand se comuta pe faza lunga. Kitul este de 6000k.
Am pastrat si H1 pe faza lunga, ceea ce duce la o luminare foarte buna. Lumina alba se datoreaza si led-urilor instalate.
Distractia m-a ajuns la 900 RON.
Multumesc.

@patzaichin
Multumesc. Si eu initial am zis sa cumpar faruri AM, dar din ce am inteles sunt foarte proaste calitativ si lumina nu este imprastiata bine.

Sunt curios cum lumineaza fata de un kit stock. Voi face testul cand voi avea timp.

Am optat pentru sistem cu lupe, ca nu vreau sa orbesc oamenii aiurea.

CIOBY R H U

31 Oct 2010, 01:09

moooaaammaa super tare.zine si noua de unde leai luat,cum le montezi alea alea....ai xenon din comert pe lupe nu??astept rasp.din cate se pare lupele sunt cea mai buna investitie pe care urmeaza sa o fac si eu.sal drumuri bune
CUPRA LOOK & SOUND

Ciosmi

31 Oct 2010, 13:26

Foarte tari lupele

CIOBY R H U

20 Noi 2010, 20:34

mai pune si tu poze cu lupele cum lumineaza ca sunt foarte tari.din cate am vazut h1 lai lasat pt faza lunga,ceea ce inseamna ca faza lunga se vede ca si cum ar fi zi afara.oricum o alegere ffff buna.sal drumuri bune
CUPRA LOOK & SOUND

Cosmin
Admin

20 Noi 2010, 20:58

MrPain scrie:
Am optat pentru sistem cu lupe, ca nu vreau sa orbesc oamenii aiurea.

Felicitari! Esti primul pe care il aud spunand chestia asta! Ma inclin, :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

florentz12

20 Noi 2010, 21:21

cunosc smecheria..am "confectionat" si eu pe fosta mea cordoba sistemul cu lupe bi-xenon si angel eye..
Imagine
arata bine si sper sa fi la fel de multumit cum am fost si eu..bafta in continuare cu upgrad-urile...
Drive safe

MrPain
Subiect Autor

21 Noi 2010, 12:47

@CIOBY R H U Voi mai face cateva poze pentru a vedea cum lumineaza cu faza lunga. Cum ziceai si tu, pe faza lunga zici ca e zi. NU sunt adeptul flash-urile, faza lunga o folosesc doar pentru a lumina cand nu am nicio masina in fata, de asta am pastrat si H1..

@ghita_celofan Initial mi-a parut rau ca nu am ales si xenon din fabrica. In ruptul capului nu vroiam sa pun H7 simplu in far cu oglinda, de aceea am ales aceste lupe. Cred ca lupele lumineaza foarte corect si cred ca pot sa zic- mai bine decat cele oem. Cum voi prinde o masina cu xenon oem voi face un test - luminozitate si dispersia lumini fata de ceilalti participanti.

@florentz12 Multumesc pentru urare.