Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

grecutzu2005
Subiect Autor

Stilul de condus si cum v-ati descurcat in situati limita.

25 Noi 2009, 10:53

Am deschis acest topic... nu am vazut niciunde deschis acest topic. decat cu cine m-a inervat in trafic si atat.
Aici ar putea sa scrie fiecare care crede el ca are stilul de condus si cum s-a descurcat in situatii limita.

si daca aveti nelamuriri de cum as putea sa fac sa fie mai bine ati putea intreba aici
viewtopic.php?f=86&t=4869&st=0&sk=t&sd=a
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

grecutzu2005
Subiect Autor

Re: Stilul de condus si cum v-ati descurcat in situati limita.

25 Noi 2009, 17:49

aham hai sa vedem :) niciunu din 3000 de useri nu stie ce stil de condus are si cam unde greseste. :) interesant
defapt foarte interesant... haideti ca incep eu ca poate va e tarsha si nu vreau sa tineti pentru voi.

Eu am un stil foarte agresiv de condus. din cate stiu eu. foarte rar masina mea merge sub 100 la ora cand am putin de liber... bineinteles ca nu cand merg bara la bara merg cu 100 la ora. :)
Haideti sa vorbim per ansamblu la drum lung. acolo e ce ma intereseaza pe mine deci nu in oras.
De exemplu la drum lung am impresia ca pun frana prea repede inaintea virajelor :D (asta acuma se datoreaza cauciucurilor mele foarte ''bune'' si a placutelor care cred ca ma mai tin vreo 2000 de km :( pacat. luna viitoare oricum le schimb. (placutele).
cum am zis pun frana prea devreme inainte virajului intru cu o viteza mare inorice caz in viraj si cand ies din viraj accelerez ca nebunu. zici ca am o caramida la picior :) dar decat sa pun frana mai accelerez.
Cam aici cred ca gresesc. ca pun frana prea tarziu si ca accelerez foarte tare la iesirea virajului. :)
La depasiri intru riscant dar niciodata la limita.
Cand depasesc sa am loc sa ma bag linistit inapoi nu sa trebuiasca sa franeze cel pe care il depasesc.

Bun cam asta a fost la mine. restu?
daca imi aduc aminte pe parcurs mai completez.
sper sa nu fiu singuru care scrie in acest topic. pentru ca altfel imi fac un jurnal si il tin numai pentru mine. si il arat la cine vreau eu :D
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

Mirciuliqa

25 Noi 2009, 18:07

Multumim grecutzule pentru acest topic! :notworthy:
In ceea ce priveste stilul meu de condus, eu ma consider un sofer extrem de linistit. Nu pot spune ca nu-mi place stilul de condus al lui grecutzu, cu care am avut placerea sa merg in timpul vizitei la Paltinis, insa stilul meu personal este un pic mai linistit. Intru in depasire doar daca am timp destul sa ma reincadrez fara a-i deranja pe ceilalti, cand plec in depasire nu ma apropii prea mult de masina din fata ci pastrez o distanta de ~ 5-6 m. Singura situatie in care imi place sa-i dau "blana orbitoare", vorba aceluiasi grecutzu, este in zonele cu serpentine. Acolo consider eu ca se testeaza intr-adevar o masina. S-ar putea sa gresesc insa.

In ceea ce priveste situatiile limita, incerc sa le evit pe cat posibil. In cazul "grabitilor" care ies in depasiri fara sa se asigure, prefer sa ma feresc eu, fara a pune in pericol pe ceilalti participanti la trafic , decat sa astept sa ma fereasca el.
:study:

Oricum, imediat cum imi duc aminte de greseli care le fac in trafic, revin cu o noua postare
:rr:
---------------------------------------
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT
SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - B 770 EGO

ram84

26 Noi 2009, 08:51

Stilul meu de condus este unul relativ linistit in oras, incerc sa nu schimb banda prea des si sa tai calea celorlati participanti la trafic. In general las pe cei care vor sa se bage pe banda mea, si mai tot timpul imi multumesc.
In afara orasului imi place sa iau curbele fara sa franez, sau daca e o curba mai stransa franez pana in curba si apoi iau curba accelerand spre finalul ei.
Imi place foarte mult sa merg tare pe serpentine si sa las in urma pe cei carora desi au masini mai scumpe/puternice, au lipsa de experienta sau placerea pentru drumuri virajate. Pe serpentine consum mult mai mult decat pe autostrada de exemplu. Autostrada ma plictiseste la culme, in general merg constant cu 130km/h si incerc sa evit mai toate gropile si pe cei care vin tare din spate cu 160-180km/h.
Niciodata nu depasesc la limita, nu imi place sa stau cu frica ca nu mai am timp sa ma bag la loc in coloana(nici motorul nu prea ma ajuta in depasiri scurte).
Eu tind sa gresesc cand ma uit in oglinda retrovizoare, in oras, deoarece uit sa-mi readuc privirea spre inainte; raman putin blocat/atent(2 sec) sa vad daca pot sa schimb banda, si uit sa ma privesc in fata. De cand era sa intru intr-unul din fata mea, pentru acest lucru, am incercat sa evit situatii de acest gen si schimb banda mai rar sau numai daca am viteza foarte mica, sau vizibilitatea foarte buna in spate/lateral.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

TIBI

26 Noi 2009, 11:04

greseala mea pe drumuri cu viraje este ca uneori intru cam tare,cam agresiv.
recent spre cheia(un drum pe care-l cunosc bine) mi-a corectat esp_ul traiectoria de cateva ori.

mi-ar fi placut sa am un sistem 4x4,era mai distractiv :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

ms-oke

11 Dec 2009, 10:30

hmmm... greseala mea cea mai mare e ca exagerez in curbe stranse si in oras si mai ales in afara lui.
Nici odata nu merg ffagresiv cand mai am pe cineva in masina. A si inca ceva imi plc sa enervez pe cei care se dau "rotunzi" cu Loganu. In rest poate ar fi mlt de schimbat da m-am descurcat tot timpu chiar si in situatzi limita, si am avut nu gluma...
SEAT Ibiza 1.4 coupe mk2 Azul Zafiro

Ciosmi

28 Dec 2009, 16:25

Vad ca toti intram prea tare in curbe. :lol: :lol: :D
Drumul pe autostrada este extrem de plictisitor pentru mine.Nu are nici un haz sa merg cu 200 daca sunt singur pe autostrada.Insa imi place cand vine unu hotarat din spate :lol: . Aproape in fiecare w/e ies pe autostrada 4-5 km mers tare,dupa care ma-ntorc.
In oras conduc destul de linistit,insa cu viteze ametitoare nu prea-mi place.
In situatia limita ...pff...cam greu de raspuns.Totul tine de reflexele dobandite de-a lungul "carierei".
Drumul virajat nu prea are haz pt mine,fiind FWD

Andreutza

26 Ian 2010, 02:13

waai .. stilul meu de condus cred ca se numeste aerian.. ca si mine .. imi fuge cateodata mintea departe si fac numai tampenii.
Eu nu franez niciodata in curbe sau inainte de ele, intru in ele cu aceeasi viteza dar nu o mai accelerez , in schimb, din obisnuinta am aproximativ in 90% din curbe piciorul pe ambreaj. Nu pot sa-mi tin ambele maini pe volan, dreapta are non stop alt loc ba pe schimbator, ba pe frana de mana, ba pe casetofon.. total aiurea
In oras nu merg cu mai mult de 60-80. Imi place sa las masina pe liber pana sa intru in rond si dupa sa o accelerez ca bleaga si mai nou m-a invatat un amic cum se iau rondurile cu frana de mana si mai fac o tura de rond pana ma incadrez unde trebuie :roll:
Pe Dn merg destul de lejer, maxim 150 ( la mine asta-i blana orbitoare :lol: ) ... nu mi-e de mine, mi-e de pasagerele mele...
Hmmm .. in situatii limita.. inchid ochii :lol: :lol: nu.. sa zicem ..daca unu imi taie calea nu ma ambalez nu incep sa trag stranga dreapta, frana brusca sau mai stiu eu ce .. imi vad de drumul meu eventual franez putin si ii arat za finger... iar daca sunt eu pusa intr`o situatie aiurea gen evitarea unui caine, sau derapare sau gresit banda la fel nu ma panichez ..dar dupa incetinesc sau chiar opresc aiurea ca raman sa ma gandesc la o alta reactie .
Oricum mai am de invatat ... aaa si nu le am cu parcatul lateral, nu stiu daca mi-au reusit 10 parcari d astea din prima .
Seat IBIZA 1.2 12V

Esti prost si vrei sa te remarci?! Aprinde proiectoarele!! Esti cel mai prost si vrei sa te remarci?! Aprinde si stopul de ceata!!

luci&dana
VIP

02 Sep 2010, 07:23

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=txoZRs8LYWg&feature=player_embedded#![/youtube]
depasire ca la carte :cry:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

raulraymond

16 Dec 2010, 09:21

Auch,

filmuletul asta chiar ca te pune pe ganduri cand vrei sa depasesti 3-4 masini. :banghead:

Cat despre stilul meu de condus, e putin mai agresiv, imi place sa tai curbele, nu franez prea des inainte de a intra in curbe, prefer sa las putin din acceleratie, si cand ies sa o calc. In oras nu ma stresez, calm, lejer, 50..70, iar in afara 130...150. Ca si comportament in habitaclu, imi place sa am o pozitie cat mai lejera la volan, ca si Andreutza, mana ba pe cotiera, ba pe volum, ba pe mai stiu eu unde. Prefer si eu drumul cu mai multe viraje, stii ca ai de lucru mai mult, decat sa stai ca mutu pe autostrada la 180 si sa te lictisesti.

Ca si situatii limita, am avut parte de cateva, una chiar destul de nasoala, dar spre bucuria mea, ca apuc sa scriu acest post, nu m-am panicat, am ramas stapan pe mine, si dupa ce s-a terminat totul am oprit sa realizez ce am facut. :banghead:
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

ram84

16 Dec 2010, 13:58

Apropo de stil de condus, filmuletul acesta te face sa te gandesti si mai mult la pastrarea distantei fata de autovehiculul din fata si la stapanirea de sine: http://www.youtube.com/watch?v=u5j5pmA0 ... r_embedded :shock:

P.S. Cam de la 1:20 se vede exact la ce ma refer.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Sergiu Tot

16 Dec 2010, 14:04

Dupa cum spunea un prieten, stilul meu de condus e prea defensiv ca sa mai poata fi numit condus :lol:

Ca viteza imi place sa fiu rezonabil - 50-60 in oras, 90-100 in afara. Nu imi place sa ii fac pe altii sa astepte dupa mine, dar nu accelerez decat daca stiu ca inca o bucata de drum merg cu viteza respectiva. Bineinteles, am si eu momentele mele cand mai calc putin acceleratia. Imi place sa aud motorul, dar asta nu mi se intampla foarte des. Incerc de obicei sa fie totul cat mai lin, cat mai relaxant atat pentru mine cat si pentru pasageri.

Depasiri fac doar cand cel din fata se misca deranjant de incet si nu imi amintesc sa fi depasit vreodata mai mult de o masina. In curbe prefer sa incetinesc cu cateva sute de metri inainte, daca se poate fara sa apas pedala de frana - iau piciorul de pe acceleratie si astept sa scada viteza, eventual atat de mult incat sa intru intr-o treapta inferioara daca e o curba mai stransa.

Stilul de condus cred ca ma reprezinta. Intotdeauna siguranta e pe primul loc si apoi confortul. Teribilismul si adrenalina sunt lasate pentru ocazii rare. Problema mea in schimb mi se trage de la faptul ca sunt workaholic. Mi-e greu sa conduc fara sa ma gandesc la ce am de facut sau ce as mai putea face pentru ca serverele sa-mi mearga bine si nu de putine ori am ajuns la un pas de situatii neplacute pentru ca nu eram atent la drum. Intr-un fel ma bucur ca nu sunt ca unul din coforumistii din Cluj (scuze, imi scapa numele) care si-a instalat un calculator in masina. De as avea, probabil as fi cu o mana pe tastatura si cu una pe volan :lol:
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D

anairam

23 Feb 2011, 14:35

Obisnuiam sa conduc gresit in sensul ca bruscam volanul, efectuam miscari in ultimul moment.
Asta pana cand am trecut de banda 1 pe banda 2 "la mustata" de o masina parcata regulamentar si drept urmare am derapat pe liniile de tramvai de pe banda 2. Partea proasta e ca nu m-am ales doar cu sperietura.
Acum imi dau seama ca te expui unui pericol prin simplul fapt ca te afli in trafic, indiferent de stilul in care obisnuiesti sa conduci.
SEAT Toledo 1M
ASV 110 cp

0768809272

anairam

23 Feb 2011, 14:39

ram84, de asta imi zicea tata sa pastrez distanta. :shock:
SEAT Toledo 1M
ASV 110 cp

0768809272

DuraCristi

23 Feb 2011, 14:57

Daca toti ati postat hai sa postez si eu.
Ciar daca nu am permisul decat de 7 luni si o masina destul de slabuta ca putere (1.9 sdi ibiza), am un stil mai cudat de a conduce.
In oras 60-65 in schimb in afara imi place sa accelerez pana la 140-150 (unde am loc si mai mult) dupa care scot la liber:p... si o las sa mearga asa pana scade iar viteza pe la 80-90 si tot asa... nu neaparat din cauza consumului (am consum foarte mic) insa asa mam obijnuit :oops:
Curbele ca majoritatea, frana inainte si la mijlocul curbei bagi picioru' :drive
PS: Foarte tare filmuletul, te convinge sa pastrezi distanta si sa ai grija pe ploaie :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi