Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GIA&IBIZA
Subiect Autor

Blocare usa portbagaj

24 Noi 2009, 22:20

Buna! Sunt si eu noua pe aici, am niste probleme cu Ibiza mea si asa am ajuns sa gasesc acest forum, cautand un raspuns pe net la problemele mele. De cateva zile usa portbagajului (sau ma rog, cum o mai numiti voi) s-a blocat.Am incercat sa o deschid si cu cheia dar nu merge.Am vb cu cineva si mi-a recomandat sa merg la un electrician sau intr-un service.Dar ma gandesc ca numai daca se scot banchetele din spate vor avea acces la portbagaj.Voi stiti ceva despre aceasta problema?

cornelius

Re: Blocare usa portbagaj

25 Noi 2009, 09:24

@GIA&IBIZA:
Hayonul se poate debloca prin interior, dai bancheta, intri in portbagaj si ajungi la broasca.
Iti trebuie o surubelnita, ai sa vezi langa broasca o clema metalica, tragi de ea cu surubelnita si sare hayonul.
Mi se pare ca trebuie sa dai jos ornamentul de plastic de pe hayon, cel putin la Cordoba asa este (tot prin interior, cu un torx).
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

GIA&IBIZA
Subiect Autor

25 Noi 2009, 11:37

Da, asa e, are un ornament din plastic si persoana pe care am rugat-o sa rezolve problema a zis ca trebuie decupat acel plastic, deoarece nu se poate da jos.Si ma gandeam ca poate e si o alta modalitate, decat sa tai pur si simplu plasticul ala.

cornelius

25 Noi 2009, 11:42

Asa este intr-adevar, inseamna ca e ca la Cordoba, ornamentul de plastic vine si pe langa partea de broasca de pe hayon, eu pur si simplu, fiindca ramasesem blocat undeva, am tras cu mainile dupa ce am desfacut toate suruburile si s-a rupt, nu se vede urat, e doar o bucata mica langa pe care nici nu o vezi daca nu te uiti atent.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine