Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MihaiSt
Subiect Autor

Zgomot motor 1.9 TDI nou - nerodat

24 Noi 2009, 10:44

Buna ziua

Sunt proaspat posesor de Leon 1.9 TDI 90 CP si am o intrebare.Am achizitionat masina acum 4 zile nou nouta si sunt foartee incantat de ea.Desi sunt la a 3-a masina diesel este prima noua pe care o am.
Vreau sa va intreb urmatorul lucru.La relanti masina mi se pare ca scoate un zgomot cidatel, un harait mai de graba.Morotul pare ca se aude foarte bine, parca zgomotul ar veni din zona rolelor, chiar nu stiu, zic si eu.Ideea este ca am mai detinut un Passat 1.9 tdi dar nu l-am avut de nou si nu stiu cum se comporta aceste motoare la inceput, nerodate.
Acum am de abia 750 KM parcursi si incerc sa respect cam toate conditiile rodajului.Adica nu-l turez peste 3000, nu accelelez brusc etc.
Atat vreau sa stiu.Daca aceste zmomote sunt normale la inceput.nu este ceva deranjant dar obsedat cum sunt acum....

Va multumesc.

TIBI

Re: Zgomot motor 1.9 TDI nou - nerodat

24 Noi 2009, 21:32

nu stiu ce zgomot are masina ta,dar legat de comparatia cu passatul pot sa spun ca tine foarte mult de pozitionarea/amplasarea motorului.
passatul mereu a fost mai silentios decat un golf ,chiar cu motoare identice
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Aleksu
BLUE

24 Noi 2009, 22:12

ai capac la motor?
B 83 PAA .
Imagine

MihaiSt
Subiect Autor

27 Noi 2009, 13:50

Salut
Nu are capac.Am fost la cei de la Posrche si mi-au spus ca este un zgomot specific al motorului, a-l agregatelor mai exact.I-am intrebat si de faptul ca uneori, la relanti tremura foarte usor.Au spus ca este motorina.Ma rog.ideea este ca sunt foarte multumit de ea, ca si comportament, consum.Asa dupa cei 900 Km parcursi pot spune ca am facut o treaba foarte buna.Acum nu are rost sa fiu paranoic.masina este noua si sa vedem dupa 200-300 km ce s-o schimba.

Multumesc mult pentru raspunsuri