Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 92

cornelius

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

14 Dec 2009, 12:00

Bai, frate nu stiu ce are netu asta la munca, cum postez cum pica.
Ma rog, hai sa va zic ceva, noi am discutat de diverse situatii, insa saptamana trecuta am facut niste depasiri, sigur nu la limita, insa in multe situatii, pe langa experienta si abilitatea soferului, este importanta si masina.
Am fost in Austria si am condus un BMW X6 3.5D Biturbo 286 cai, efectiv l-am "ucis", i-am scos pistoanele prin capota :lol: .
Eu am trecut la volan la Rm Valcea pana la Budapesta, ceilalti pasageri dormeau asa ca mi-am facut de cap, pe curbele de pe Dealu Negru.
Am depasit coloane de masini, TIR-uri, nu mi-a stat nimic in fata, insa sa nu credeti ca am mers haotic, am stat si in spatele altora, am asteptat linistit sa am loc de manevre.
Partea mai putin buna, este ca o asemenea masina iti da prea multa incredere in sine si daca nu ai experienta in condus, sau daca nu stai bine cu psihicul, o duci repede in balarii.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

daimio
Subiect Autor

14 Dec 2009, 12:08

Bubu, care e e-mail-ul tau? Sau ti-a trimis careva materialul deja?
Power is nothing without control...

daimio
Subiect Autor

14 Dec 2009, 12:13

cornelius scrie:
Bai, frate nu stiu ce are netu asta la munca, cum postez cum pica.
Ma rog, hai sa va zic ceva, noi am discutat de diverse situatii, insa saptamana trecuta am facut niste depasiri, sigur nu la limita, insa in multe situatii, pe langa experienta si abilitatea soferului, este importanta si masina.
Am fost in Austria si am condus un BMW X6 3.5D Biturbo 286 cai, efectiv l-am "ucis", i-am scos pistoanele prin capota :lol: .
Eu am trecut la volan la Rm Valcea pana la Budapesta, ceilalti pasageri dormeau asa ca mi-am facut de cap, pe curbele de pe Dealu Negru.
Am depasit coloane de masini, TIR-uri, nu mi-a stat nimic in fata, insa sa nu credeti ca am mers haotic, am stat si in spatele altora, am asteptat linistit sa am loc de manevre.
Partea mai putin buna, este ca o asemenea masina iti da prea multa incredere in sine si daca nu ai experienta in condus, sau daca nu stai bine cu psihicul, o duci repede in balarii.

Bun, da' ce vrei sa zici, de fapt?

Bubulutza

14 Dec 2009, 12:18

daimio scrie:
Bubu, care e e-mail-ul tau? Sau ti-a trimis careva materialul deja?

ti-am dat un pm
mersi :)

Ovi_King
The King

14 Dec 2009, 12:19

hm...material nou? :bounce:
care se indura si de mine sa dea un mail? :D
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

cornelius

14 Dec 2009, 12:22

Faptul ca este important, sa ai si o masina pe care te poti baza.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

Ovi_King
The King

14 Dec 2009, 12:23

gata am citit o pagina mai in urma si am gasit linkul.Multumesc frumos!!!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

Nicky

14 Dec 2009, 12:24

Norin, am citit in fuga materialul, ca sunt astia cu ochii pe mine la munca.
Nu cred ca ai mentionat si nici nu cred ca e indicat sa mentionezi de frana de mana pe timpul iernii, dar cred ca sunt situatii in care o supravirare te ajuta sa recastigi aderenta pierduta in urma unei subvirari :D Am I right? :roll:
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

daimio
Subiect Autor

14 Dec 2009, 12:31

cornelius scrie:
Faptul ca este important, sa ai si o masina pe care te poti baza.

Ai dreptate.

Dar nu trebuie sa te bazezi doar pe masina, pe de alta parte. Este mai important sa stii ca tu insuti ai niste cunostinte, calitati, deprinderi, experiente pe care sa te poti baza.
Astea trebuie sa fie primordiale, dupa parerea mea.

Apoi, vei putea sa te "bazezi" - adica sa te adaptezi - pe orice masina.

Mai devreme te-ai exprimat foarte bine. Exista unele masini care iti dau un sentiment de siguranta, fara sa existe o siguranta a deplasarii propriu-zisa, ci doar sentimentul fals al sigurantei in orice conditii. In cazul soferilor fara experienta sau fara cunostinte speciale acest fals sentiment este mai periculos decat orice... Pentru ca masina te va surprinde inevitabil intr-o situatie limita si te va prinde nepregatit. Si mori.

BMW-ul face asemenea masini...

Bubulutza

14 Dec 2009, 12:40

am citit si eu tot in graba un pic...
se poate dezactiva ABS-ul? cum?
acum sincer imi este tare frica pe zapada...nu pot sa imi dau seama cum naiba mergeam la 18 ani cu Dacia - fara servo, fara ABS , fara anvelope de iarna...pe ditamai poleiul...si stiam ce trebuie sa fac...masina aia era mult mai usor de "simtit" :)

daimio
Subiect Autor

14 Dec 2009, 12:40

Nicky scrie:
Norin, am citit in fuga materialul, ca sunt astia cu ochii pe mine la munca.
Nu cred ca ai mentionat si nici nu cred ca e indicat sa mentionezi de frana de mana pe timpul iernii, dar cred ca sunt situatii in care o supravirare te ajuta sa recastigi aderenta pierduta in urma unei subvirari :D Am I right? :roll:

Yes, you are. But...

Cand vei avea timp sa citesti cu atentie, vei vedea ca asta este solutia la tendinta permanenta de subvirare in conditiile de aderenta scazuta: asigurarea unei posturi permanente de supravirare, mult mai usor de controlat in viraj. Retine: a unei posturi, nu a unei supravirari vizibile! Frana de mana executata incorect nu rezolva subvirarea, ci o mentine (sau nu are nici un efect). Colin nu a mai zis asta in filmulet. Adica, frana de mana nu va avea efect - sau va avea un efect mult intarziat - daca nu exista deja un inceput de bracaj fara pierdere de aderenta, care sa prinda si sa transfere masele inspre lateral, cat de putin. Altfel, esti in situatia in care ai fi cu rotile drepte si ai trage frana de mana: masina tot inspre in fata se va deplasa. Apoi, e vorba despre recuperarea din derapaj - revenire, accelerare, eventual contrabracaj, care sunt foarte dificil de executat de catre cineva fara experienta unor incercari anterioare.
Totusi, cred ca undeva in carte am vorbit si despre chestia asta cu frana de mana, dar doar ca o solutie extrema la o situatie extrema... Am sa caut.

Nicky

14 Dec 2009, 12:48

Am citit partea cu asigurarea unei posturi permanente de supravirare si mi se pare cea mai sigura si mai eleganta metoda de a preintampina activ o subvirare. Nu vazusem frana de mana nicaieri, de-aia am intrebat. De-aia zic majoritatea manualelor auto sa nu folosim frana de mana, pentru ca unii poate trag frana de mana ca sa fie trasa, fara tranfer de mase stanga dreapta, iar derapajul in loc sa survina (controlat) atunci cand trebuie, survine cand nu mai e nevoie de el si survine necontrolat.

Bubu, cred ca la Seat nu se poate decupla ABS-ul. Iar ESP-ul cred ca mai bine il lasi cuplat, te fereste de patinare la plecari mai in forta.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Bubulutza

14 Dec 2009, 12:55

Nicky - de asta am intrebat si eu de ABS...ca n-am vazut niciun buton..poate e...si nu stiu eu...
ESP stiu ca e bun...pe ud cu cauciucuri de iarna...e un fel de instalatie de beculete pentru craciun :lol:

daimio
Subiect Autor

14 Dec 2009, 13:00

Nicky:
Mai sunt si alte riscuri, de neacceptat in trafic:

Am mai discutat noi, daca-ti amintesti, despre relatia viteza-aderenta-intensitatea supravirarii.
Daca viteza nu este potrivita pentru aderenta respectiva, poti foarte usor ajunge la un tete-a-queue (cand e prea mare viteza) sau tot la subvirare (cand e prea mica).
Nici una dintre situatii nu este acceptabila, datorita lipsei de "spatiu de manevra" pe un drum obisnuit, in trafic.

daimio
Subiect Autor

14 Dec 2009, 13:03

Bubu, am intrebat si eu la reprezentanta si mi-au zis aia ca nu se poate deconecta. La alte masini exista un buton cu "ABS-off" exact pentru situatii de astea.
Aiurea, dintr-un punct de vedere... Oricum, chestia cu franarea degresiva nu este afectata de prezenta ABS-ului, dat fiind ca ABS-ul nu intervine decat la pierderea aderentei, ceea ce incerci tu sa eviti prin degresiva.
Pe mine ma interesa din alt punct de vedere, mai de pilotaj, asa...
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 92