Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 92

daimio
Subiect Autor

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

03 Dec 2009, 16:55

Mai, oameni buni, cat mi-ar place sa mergem o data impreuna undeva pe un circuit...

Bubu, in 3 ore te-as invata atatea, incat nu ti-ar mai fi frica de derapaje... poate chiar ti-ar place sa te joci putin cu pierderea de aderenta... sa vezi ce fain e...

Daca poti sa mergi cu grecutzu, du-te. Inveti foarte multe dintr-o joaca de asta. Nu ti se intampla nimic la masina.
Power is nothing without control...

CataLIYna
V.I.P.

03 Dec 2009, 16:59

Bubulutza scrie:
hai buna ziua!
imi place de Cata...ma trece pe mine prima pe lista de scazut nota :blackeye: misto asa...ca intre fete...
?

Bubu it was a joke... :roll:
Una peste alta, trebuie sa recuperez ce s-a scris pe aici.Revin!

Cosmin
Admin

03 Dec 2009, 17:01

Si mie mi-ar place sa mergem pe un circuit..
E vreunul cat de cat ok prin Romania? Sau cel mia apropiat e Hungaroring?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

daimio
Subiect Autor

03 Dec 2009, 17:05

Si mai este ceva foarte important, ca tot veni vorba.

Din nou, daca stai si te gandesti, tehnicile astea de recuperare a controlului in supravirare nu prea poti sa le afli singur. Asa-i, Nicky? Adica, tu te dai la curse, experimentezi, ma rog, toate cele... Da' spune tu, nu ti se par ilogice? (la prima vedere, cel putin).

Vreau sa zic ca, instinctiv, nu prea ai sanse (poate din noroc, doar) sa iesi bine dintr-o situatie de asta.

Si totusi, ganditi-va ce prostii se predau (daca se preda asa ceva) la scolile de soferi...

daimio
Subiect Autor

03 Dec 2009, 17:06

Pe-aici, prin zona mea, nu prea este...

Nu prea stiu ce e cu hungaroringu'. M-as duce, da am inteles ca nu prea sunt open-days acolo. Stiti voi ceva mai mult?

Bubulutza

03 Dec 2009, 17:07

Norin: safe all the way :lol:
eu mi-am luat cauciucuri de iarna...dar nu stiu daca o sa le folosesc pe zapada...anul trecut m-a prins o zapada frumoasa la Predeal :) frumos de tot...si am mers cu masina cu niste prieteni pana la Poiana Brasov - am numarat fix 10 masini in sant... :( este foarte periculos sportul asta in Romania...o gramada de idioti...te omoara cu zile :?

grecutzu2005

03 Dec 2009, 17:07

eu am zis ca ma duc in aprilie la euroring. costuri din timisoara cu o zi intreaga de dat pe circuit se ridica undeva la 400 de euro cu tot cu cazare masa si benzina :) si platit circuitul :)
daca vreti in aprilie putem merge.
mergem mai multe masini.
defapt o parte merge la nurburing si o parte la euroring.
stiti si voi care e diferenta. nurburing (Nring) e de 20 de km si euroring e de 2.5 km si e mai virajat nu poti sa prinzi viteza foarte mare, in schimb pe nring prinzi si viteze de 170 190 de km pe ora.
costuri din bucuresti pentru euroring 2 persoane 2000 de ron.
mai mult de o ora nu va puteti da pe circuit ca se incalzesc franele cauciucurile se tocesc + oboseala pilotului :D

la mine am pus in calcul 2 plinuri de benzina pentru circuit si ce mai trebuie pe acolo ulei alea alea :P
daca nu as iesi undeva pe la 1000 de ron :D
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

grecutzu2005

03 Dec 2009, 17:11

Norin, adevaru este ca nu le inveti singur. trebuie sa sti cum se face la derapaje controlate. dar tot iti trebuie experienta.
eu inainte nu prea calcam acceleratia. aproape deloc. adica o calcam si o tineam acolo dar si cu spritzuri (doze) sau cum le-o zice. la acceleratie merge mai bine uneori. dar la viteze mari trebuie tinuta acceleratia in podea.
www.JustClassics.ro

Nicky

03 Dec 2009, 17:13

daimio scrie:
Din nou, daca stai si te gandesti, tehnicile astea de recuperare a controlului in supravirare nu prea poti sa le afli singur. Asa-i, Nicky? Adica, tu te dai la curse, experimentezi, ma rog, toate cele... Da' spune tu, nu ti se par ilogice? (la prima vedere, cel putin).

Vreau sa zic ca, instinctiv, nu prea ai sanse (poate din noroc, doar) sa iesi bine dintr-o situatie de asta.

Si totusi, ganditi-va ce prostii se predau (daca se preda asa ceva) la scolile de soferi...

Nu prea par deloc logice, decat dupa o analiza mai atenta si dupa intelegerea mecanismelor. Dar e asa frumos cand se lumineaza cate o idee si intelegi pe deplin ceva ce pana acum ceva timp ti se parea nu numai lipsit de sens, ci total neindicat (e.g. franarea regresiva, frana in ac de par etc :D )
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

daimio
Subiect Autor

03 Dec 2009, 17:15

Bubulutza scrie:
Norin: safe all the way :lol:
eu mi-am luat cauciucuri de iarna...dar nu stiu daca o sa le folosesc pe zapada...anul trecut m-a prins o zapada frumoasa la Predeal :) frumos de tot...si am mers cu masina cu niste prieteni pana la Poiana Brasov - am numarat fix 10 masini in sant... :( este foarte periculos sportul asta in Romania...o gramada de idioti...te omoara cu zile :?

Despre asta era vorba. Tampitii care au facut programa pentru scolile de soferi au dat o singura solutie pentru controlul derapajului, indiferent de tractiune, indiferent de derapaj (stiti voi: sub-..., supra-...) si nu-i asa. Controlul este diferit la o tractiune fata fata de una spate si mai sunt si alte nuante implicate. Si ai vazut rezultatul: 10 dintr-un foc...
Cu atat mai mult tre' sa stii, sa intelegi, cum va reactiona masina intr-o situatie data. In parte, sa nu provoci tu o situatie tampita, in parte, pentru a putea reactiona corect intr-o situatie de urgenta. Mai ales ca, in special pe zapada (pe aderenta scazuta, in general) apar pericole si tot atunci sistemele de siguranta ale masini (ABS, ESP, ASR etc.) dau chix... Este vorba despre un concept pe care il vom discuta candva, daca vreti, cel de anticipare.

daimio
Subiect Autor

03 Dec 2009, 17:16

"degresiva", Nicky... :)

grecutzu2005

03 Dec 2009, 17:18

Nicky degresiv :P (agresiv) foarte agresiv :lol: :lol:
mergem la euroring?
www.JustClassics.ro

Bubulutza

03 Dec 2009, 17:21

anticiparea e vitala - dar asta tine si de nivelul de inteligenta al fiecaruia :shock:
daca nu te duce capul...poti sa te chinui tu sa anticipezi pana nu mai poti ca tot degeaba.... :drunken:
hai sa zic ca in cel mai bun caz poti sa anticipezi cum se va comporta masina ta...dar in altul nu poti pune baza....deloc... :)

grecutzu2005

03 Dec 2009, 17:22

eu cred ca e fix invers. sti cum v-a proceda masina dar tu nu sti ce sa ii faci. :P
www.JustClassics.ro

Bubulutza

03 Dec 2009, 17:25

oooo ce simplu ar fi asa: daca stii ce va face masina...ar trebui sa stii ce sa ii faci...sau daca stii ca vei ajunge intr-o situatie extrema...e simplu: nu te mai bagi...sau cred ca n-am inteles ce ai vrut sa zici grecule...? :oops:
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 92