Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 92

grecutzu2005

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

30 Noi 2009, 10:28

daimio apropo am uitat. sa te faci bine :( lasa ca nu ai gripa de aia de porci :P

pacat ca nu am filmulete :) nici de pe cheia cand am fost ca nu ma prins nimeni sa ma filmeze ca am fost primu :)

si weekendu asta am condus si eu diesel dupa vreo 2 ani :) uitasem si cum e sa conduci diesel :)
poate facem vreo intalnire pe la cluj si venim si pe la tine :P
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 10:28

Ok.

Ne auzim dupa-masa.
Power is nothing without control...

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 16:51

Salut!

Care sunteti pe aici?

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 16:52

Grecutzule, m-as bucura foarte mult sa veniti. :)

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 17:10

Inainte de a continua cu chestiile promise, vreau sa nuantez putin raspunsul la exercitiul cu traiectoriile.
In primul rand, am observat ca, desi cam toti sunteti (prea) modesti, de data asta va puteti lauda toti, linistiti. Nu stiu daca e o urmare a discutiilor noastre despre traiectorii, dar toti ati fost, din punctul meu de vedere, peste asteptari :) :wink:. Fetele, mai ales. Foarte putine greseli si interpretabile, asa ca eu cred ca v-ati descurca destul de bine pe orice circuit. De fapt, un aspect f. important al temei a fost "strategia". Strategie pentru cursa, care incepe cu studierea circuitului, prima data pe hartie si apoi la pas. Este indicata (pentru cei care mai participa la curse de amatori) chiar si o trecere cu piciorul peste tot traseul.

A doua chestie: traiectoriile propuse sunt valabile pentru masinile de strada, mai mult sau mai putin modificate. Adica nu pentru masini de formula 1 sau masini superspecializate pentru circuit. In acest al doilea caz, traiectoriile ar fi (mai mult sau mai putin) diferite, datorita urmatorului fapt. Un autoturism de strada bine setat (suspensii, diferentiale, masa totala, pneuri etc.) este capabil sa suporte o acceleratie laterala de maxim 1,5 g. Un monopost de formula 1 suporta in jur de 3,5 g. In plus, elementele aerodinamice ale monoposturilor nu sunt eficiente decat la viteze mari, deci un monopost va fi foarte greu de condus la viteze mici in viraj - nu are aderenta. Asta face ca in cazul monoposturilor sa se insiste pe viteza in mijlocul virajului, nu numai la iesire sau la intrare. Si asta afecteaza traiectoria. Deci traiectoriile noastre sunt foarte corecte d.p.d.v. al autoturismelor de serie - tractiune fata, fara sa fie la fel de corecte si pentru monoposturi F1.

Bogdan90
Bogdanelu'

30 Noi 2009, 17:16

Multumim :D

Ce ne invetzi azi? :bounce:

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 17:20

ma gandeam sa continuam cu comenzile in viraj...

Ce ziceti?

grecutzu2005

30 Noi 2009, 17:21

:) pai chestia care o inteleg eu aici este ca noi acceleram putin mai tarziu decat monoposturile :) bine ca ele merg la o viteza extraordinara :D
dar vorbim despre cotetele noastre :) traiectoriile sunt aceleasi si pentru Karturi :) eu cam asa desenam eu :D

zici sa trecem la lucruri mai interesante :) asteptam momentu asta de mult. :) franarea inainte de curba in curba accelerarea in curba dupa curba :)

putem sa discutam si despre treapta de viteza 1 2 3 4 5 6 :) in care putem aborda o curba?
sau cum dictam o curba ca si copilot?.... sau astea sunt alte chesti?
ca stiu ca se urmeaza si o scoala speciala si pentru copilot :P dar ma gandesc ca aceasi scoala trebuie urmata si de pilot ca sa stie cum dicteaza copilotul ?
www.JustClassics.ro

Bogdan90
Bogdanelu'

30 Noi 2009, 17:22

grecutzu2005 scrie:
:) pai chestia care o inteleg eu aici este ca noi acceleram putin mai tarziu decat monoposturile :) bine ca ele merg la o viteza extraordinara :D
dar vorbim despre cotetele noastre :) traiectoriile sunt aceleasi si pentru Karturi :) eu cam asa desenam eu :D

zici sa trecem la lucruri mai interesante :) asteptam momentu asta de mult. :) franarea inainte de curba in curba accelerarea in curba dupa curba :)

putem sa discutam si despre treapta de viteza 1 2 3 4 5 6 :) in care putem aborda o curba?
sau cum dictam o curba ca si copilot?.... sau astea sunt alte chesti?
ca stiu ca se urmeaza si o scoala speciala si pentru copilot :P dar ma gandesc ca aceasi scoala trebuie urmata si de pilot ca sa stie cum dicteaza copilotul ?

Grecule vbeste in numele tau cu vitezele 1 2 3 4 5 6 ca eu am doar 5 :lol:

grecutzu2005

30 Noi 2009, 17:24

am vrut sa scriu 5 :) ca nu cred ca intri intr-un viraj cu treapta mai mare de 4 :P
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 17:29

De la coada la cap, grecutzu:

in raliu pilotul este cel care dicteaza initial traseul, la trecerile pe proba inaintea cursei, si copilotul scrie ce dicteaza pilotul. Deci, pilotul tre sa stie in primul rand sa dicteze. In cursa, copilotul citeste ce i s-a dictat de pilot, nu dicteaza dupa capul lui. Majoritatea pilotilor folosesc un sistem de dictare de baza, dar au si mici originalitati. Exista doua sisteme de dictare: cel frantuzesc si cel englezesc sau finlandez, care se foloseste si la noi. Da' n-are rost sa vorbim aici de metode de dictare, e o chestie numai pentru raliu.

Bubulutza

30 Noi 2009, 17:32

multumim Norin pentru incurajari cu privire la desenele noastre :)
astept cu interes urmatoarele subiecte!
pana acum macar la nivel teoretic ma simt mai invatata...practica insa ... :oops:

grecutzu2005

30 Noi 2009, 17:33

:) ok vb de alte chesti :)
nu de alta dar ma gandeam ca daca imi revin financiar la anu un loc la cupa logan cred ca se putea face sa ma bag si eu :) dupa calculele mele as iesi destul de ok cu bani :)
ca pentru grupa n2 cu c2 uri nu ma cum sa ma bag e prea scump :(
dar asta sa vedem depinde doar de finante. :(
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 17:35

bubu, cu nu-ti iese, mai exact, la practica?
ce nu reusesti?

Bubulutza

30 Noi 2009, 17:45

habar n-am ce nu e bine Norin :) de asta ziceam sa mergi cu mine in masina sa imi dai peste ochi cand gresesc :lol:
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 92