Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 92

daimio
Subiect Autor

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

30 Noi 2009, 09:01

probabil porcina...

Ca zicea nevasta-mea (e doctoritza) ca asa debuteaza, cu multi muci... glumesc :D

Sunt racit.
Power is nothing without control...

Bogdan90
Bogdanelu'

30 Noi 2009, 09:05

Traiasca porcina!!!!

Din cauza ei stau acasa de o saptamana ca au inchis astia liceul :))

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 09:10

chiar zilele astea?

super!

Bubulutza

30 Noi 2009, 09:23

sa va dau un feedback dupa drumul pana la Tg Mures: cu frana n-am incercat mare lucru...mai mult cu acceleratia :wink: m-am tot chinuit sa tin piciorul pe pedala falsa...nu prea pot ...nu mi-a intrat in reflex inca...am incercat sa iau curbele cat mai corect...unele mi-au iesit...unele nu!
m-a intrebat grecu de ce merg asa ...de ce nu tai curbele cum face el :wink: i-am zis ca tot timpul ma gandesc ca nu e toata soseaua a mea si incerc pe cat posibil sa nu le tai :D
Norin: acum de fiecare data cand iau o curba ma tot gandesc la desenele noastre,...si pe unde ar trebui sa fiu pozitionata...de multe ori imi iese corect...si simt ca nu trebuie sa trag de masina ca inainte :lol:
multumesc mult pentru sfaturi... :bounce:
PS: sa te faci bine repede!!!! :)

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 09:48

Bubulutza scrie:
sa va dau un feedback dupa drumul pana la Tg Mures: cu frana n-am incercat mare lucru...mai mult cu acceleratia :wink: m-am tot chinuit sa tin piciorul pe pedala falsa...nu prea pot ...nu mi-a intrat in reflex inca...am incercat sa iau curbele cat mai corect...unele mi-au iesit...unele nu!
m-a intrebat grecu de ce merg asa ...de ce nu tai curbele cum face el :wink: i-am zis ca tot timpul ma gandesc ca nu e toata soseaua a mea si incerc pe cat posibil sa nu le tai :D
Norin: acum de fiecare data cand iau o curba ma tot gandesc la desenele noastre,...si pe unde ar trebui sa fiu pozitionata...de multe ori imi iese corect...si simt ca nu trebuie sa trag de masina ca inainte :lol:
multumesc mult pentru sfaturi... :bounce:
PS: sa te faci bine repede!!!! :)

Ma bucur mult, Cristina, in primul rand ca incerci si apoi ca iti si ies traiectoriile. Adevarul e ca nu se prea poate sa-ti iasa din prima incercare, dar sub nici o forma sa nu renunti la a incerca sa le aplici corect. Eu inca lucrez la traiectorii... la rafinarea abordarii... e o munca de o viata.

Cel mai important este ca ai observat beneficiile. Repet, in primul rand este vorba de siguranta castigata. O sa vezi (desi nu este de dorit) ca daca vreodata va trebui sa franezi intr-un viraj, va fi mult mai usor si mai sigur sa faci asta daca esti inscrisa corect pe traiectorie - cu degresiva sau nu - ... In privinta taierii curbelor, - banuiesc ca este vorba de intrarea pe contrasens - asta nu este de dorit, desi pot exista si exceptii. Dar, in timp, vei observa ca si daca folosesti doar banda ta de mers, care are minim 3.5 metri, fata de 1,8 masina ta, poti utiliza traiectoriile maximizate cu mare succes.

In legatura cu pedala falsa, trebuie sa mai incerci. Probabil nu-ti iese datorita faptului ca inca esti nesigura pe comenzile necesare in viraj - nu prea stii daca trebuie sa franezi, sa schimbi viteza etc. - si atunci preferi sa stai "pregatita" cu piciorul deasupra ambreiajului. O "sesiune" de jaloane in poligon ar rezolva in mare masura problema. Este vorba despre un exercitiu pe care l-am dezvoltat pentru carte, pe care, daca crezi ca vrei sa-l faci, ti-l voi detalia mai tarziu.

O sa vezi, dupa ce vom vorbi si despre comenzile corecte pentru viraj, cum vei deveni si mai eleganta, si mai sigura la volan... Totul este sa incerci sa aplici in practica teoria asta despre care tot vorbim noi aici. Mai avem mult inainte :) ...

Bogdan90
Bogdanelu'

30 Noi 2009, 09:50

Norin: nu are treaba cu ambreiaju bubu :) are dsg 8)

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 09:52

Bogdan90 scrie:
Norin: nu are treaba cu ambreiaju bubu :) are dsg 8)

:lol: :lol: :lol: Am uitat!

Da' atunci unde-si tine piciorul stang? :scratch:

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 09:53

Bubu????????

Bubulutza

30 Noi 2009, 09:54

mersi Bogdan :wink:
asa e nu am ambreiaj dar am avut pe IBIZA... :lol: nu tin piciorul in aer, sau pe calcai si nici pe langa pedale...ci undeva pe langa scaun indoit...asa m-am obisnuit...prost... :(
macar tin ambele maini pe volan ... :lol: nu prea schimb viteza in curba...poate doar la iesire....superioara :lol:

Bogdan90
Bogdanelu'

30 Noi 2009, 09:55

Bubu = bubulutza :)

Si piciorul stang la ea este in vacanta permanenta :) il tine legat cu sfoara de scaun :)

Bubulutza

30 Noi 2009, 09:55

tre sa va fac o poza cu pozitia mea proasta de condus...asa NU ! :lol:

Nicky

30 Noi 2009, 09:57

neatza, oameni buni!
abia m-am trezit si eu, cam urate zilele de luni :D
Norin, fa-te bine, si fa-te repede!
Saptamana frumoasaaaaaaaaa!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Bogdan90
Bogdanelu'

30 Noi 2009, 09:58

Da bubu, stiu cum e senzatia :) si eu cand merg cu a lui taicamiu care e automata tin piciorul stang aproape sub scaun si la fel indoit de zici ca sunt handicapat :lol:

daimio
Subiect Autor

30 Noi 2009, 10:00

Oricum, exercitiul de care vorbeam e la fel de valabil si pentru DSG. Important e sa ai pedala falsa...

Foarte tare chestia cu volanul tinut cu doua maini, Bubu. Am cam evitat sa vorbesc despre asta si este f. important. Da', ma rog, am sarit direct la chestiile tari...

Bubulutza

30 Noi 2009, 10:00

dar nu stiu de unde vine reflexul asta...cred ca la inceput, de frica sa nu calc frana cu stangul il tineam asa ...si acum nu mai pot sa ma dezvat....o sa il pun pe bancheta din spate :lol:
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 92