Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 92

Trainelu

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

25 Noi 2009, 14:17

As zice dar ma cam depasesc chestiile astea, cu toate ca am carnet de 18 ani. Este foarte adevarat ca nu am condus masini puternice si nici nu sunt foarte agresiv in trafic.
Oricum subiectul este interesant.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

grecutzu2005

25 Noi 2009, 14:21

daimio :) dupa ce discutam de franarea de urgenta :) maine dupa ce ne expunem parerile :) la ce ne ai pus sa exersam :D
ar mai fi o chestie la care as dori sa insist si care m-ar interesa foarte mult cel putin pe mine:)

Franarea inainte de viraj :) hai sa nu ii zicem viraj :) ca viraj poate insemna orice viraj foarte simplu si la unele nici un se vireaza :D
franarea inaintea unui ac de par :)
dar strict de franare fara atacarea virajului si iesirea din acul de par.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

25 Noi 2009, 14:24

Trainelu scrie:
As zice dar ma cam depasesc chestiile astea, cu toate ca am carnet de 18 ani. Este foarte adevarat ca nu am condus masini puternice si nici nu sunt foarte agresiv in trafic.
Oricum subiectul este interesant.

Si nu te tenteaza sa incerci sa aplici chestiile descrise?

Macar ca fapt divers...
Power is nothing without control...

daimio
Subiect Autor

25 Noi 2009, 14:27

grecutzu2005 scrie:
daimio :) dupa ce discutam de franarea de urgenta :) maine dupa ce ne expunem parerile :) la ce ne ai pus sa exersam :D
ar mai fi o chestie la care as dori sa insist si care m-ar interesa foarte mult cel putin pe mine:)

Franarea inainte de viraj :) hai sa nu ii zicem viraj :) ca viraj poate insemna orice viraj foarte simplu si la unele nici un se vireaza :D
franarea inaintea unui ac de par :)
dar strict de franare fara atacarea virajului si iesirea din acul de par.

Iti stau la dispozitie...

O chestie foarte importanta: scopul exercitiului de franare in curba pe care ti l-am recomandat tie este sa reusesti sa nu derapezi in curba. Adica sa poti ataca virajul pe care o sa ti-l trasezi pe iarba cu o viteza cat mai mare, dar fara sa derapezi...

Si dupa ce vedem impresiile despre degresiva discutam si despre relatia franare - viraj. Este de asemenea foarte importanta.
Dar prima data trebuie sa te pui la punct cu franarea. Daca sarim pasii, nu e bine...

Trainelu

25 Noi 2009, 14:34

daimio scrie:

Macar ca fapt divers...

Ba da, dar nu ma consider in stare sa aplic ceva dupa carte. Ideal ar fi un profesor care sa-mi arate unde gresesc. Oricum o sa incerc.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

Bubulutza

25 Noi 2009, 14:38

Norin - poligon nu promit ca n-am cand saptamana asta...poate saptamana viitoare - insa in weekend am drum lung de facut si o sa incerc - asta pot sa promit. revin si cu feedback... :wink:

daimio
Subiect Autor

25 Noi 2009, 14:40

Trainelu scrie:
daimio scrie:

Macar ca fapt divers...

Ba da, dar nu ma consider in stare sa aplic ceva dupa carte. Ideal ar fi un profesor care sa-mi arate unde gresesc. Oricum o sa incerc.

Parerea mea este ca merita sa incerci.

De fapt, nu este foarte greu... Trebuie doar sa fii atent la reactiile masinii si la reactiile tale, pentru a vedea unde gresesti si a adopta solutiile corecte.

Intotdeauna un profesor langa tine e o idee buna...

daimio
Subiect Autor

25 Noi 2009, 14:42

Bubulutza scrie:
Norin - poligon nu promit ca n-am cand saptamana asta...poate saptamana viitoare - insa in weekend am drum lung de facut si o sa incerc - asta pot sa promit. revin si cu feedback... :wink:

Multumesc.

Sa fii atenta la trafic, sa fie liber (mai ales in spatele tau :) ), si sa nu franezi puternic in viraj...

grecutzu2005

25 Noi 2009, 14:44

bubu inseamna ca pe targu mures mergi blana orbitoare? :D
eu merg incet weekend-ul asta ca am cauciucuri varza varza :(

normal daimio nu sarim pasi ca nu are nici un rost atunci sa stai sa ne explici...
cred ca daca sarim un singur pas la franare degeaba ne explici sa zicem (cum sa franam cu stangu in curba) cu toate ca asta nu am sa incerc in viata mea... poate doar la o competitie ceva dar pe drum public niciodata.
www.JustClassics.ro

grecutzu2005

25 Noi 2009, 14:49

iau pauza de masa si revin asupra discutiilor :)
www.JustClassics.ro

Bubulutza

25 Noi 2009, 15:46

:lol: eu cred ca tu ai capatat o expresie grecule cu blana asta orbitoare :lol: nu merg tare ca am cauciuri de iarna :wink:
oricum franeaza mai greu cu anvelopele acestea...trebuie sa fii un pic mai hotarat asupra pedalei... :)

grecutzu2005

25 Noi 2009, 15:53

bubu expresia asta cu blana orbitoare o am de vreo 2 luni... si o foloseam cu un prieten cand pleca de la ploiesti spre timisoara sau eu din timisoara spre ploiesti ne sunam pe drum... si cand venea el il intrebam cum mergi ... si raspunsu era blana orbitoare asa si eu cand ma suna el raspunsu era blana orbitoare. :D
www.JustClassics.ro

grecutzu2005

26 Noi 2009, 00:01

ok sa revenim cu impresiile :D
in primu rand vreau sa zic ca nu am apucat sa ma duc pe camp. dar am incercat pe sosea relativ uscata :( la vreo 5 grade cate erau afara.
asa... de doua ori mi s-a facut rau de cate franari de urgente imaginare am facut. vreau sa zic ca pana la 100 la ora degeaba incerc sa fac cum zici tu daimio ca nu iasa. nu am timp sa mai ridic incet picioru de pe frana ca deja e oprita masina. insa de la 120 in sus merge destul de bine. si vreau sa zic ca chiar am simtit ca ma opresc mai repede si mai in siguranta.
Acuma ce veneam de la lucru pe la ora 23 30 nu ma intrebati de ce nici eu nu stiu de ce la ora asta.
am o linie dreapta destul de dreapta si de lunga pana acasa cu 2 benzi pe sens. si undeva este un bumper de ala de reducerea vitezei dar pana acolo pot sa prind si 200
Un bulangiu ca nu pot sa ii zic altfel era pe banda 2 eu ii dau flash nimic ii mai dau unu nimic , la un moment dat se baga pe banda unu si accelereaza in acelasi timp cu mine. am prins vreo 150 poate si mai mult. dar 150 sigur... si stiam ca vine bumperul. am franat in ultimul moment cum ne-ai explicat tu daimio si am franat foarte bine foarte tare am trecut bumperul cu vreo 30 la ora. :) pe cand fraieru cand a vazut ca eu franez a franat si el dar l-a luat bumperul cred eu ca cu vreo 60 70 :lol:
Deci e foarte buna tactica....

in curba nu am incercat sa franez la asemenea viteza ca mi-era ca dau masina in pom dar am timp si pentru asta :)
dar in linie dreapta am incercat-o si mi-a iesit asa cum trebuia dar mentionez inca odata ca peste 120 de km la ora.
cel putin la cotetu meu. la altele poate merge si de la viteza mai mica.
www.JustClassics.ro

Nicky

26 Noi 2009, 09:59

daimio scrie:
Si da, trebuie antrenament. Da' nu mult. Cateva incercari si n-o sa mai renunti niciodata la tehnica asta. Pe mine (si pe cativa pietoni tampiti) ne-a salvat de la moarte, in cateva ocazii... Poate ca eu ma duc mai tare un pic decat voi, si in situatia asta conteaza cel mai mult...

Am recitit aseara ce s-a scris ieri si abia astept sa ajung sa incerc tehnica. Multumiri, maestre!
Norin, permite-mi paralela de mai jos (Tabel) si, daca nu e corecta, o reformulam :D
Grecutzus, frana in curba = saniutza fuge, nimeni n-o ajunge :P

Imagine varianta marita Imagine
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

grecutzu2005

26 Noi 2009, 10:55

nicky :) nu e chiar asa cu curba si cu frana :D
www.JustClassics.ro
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 92