Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 92

daimio
Subiect Autor

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

06 Ian 2010, 17:52

Grecutzule, ma gandeam la vizibilitatea aluia care v-a lovit. Sigur ca nu e vina lui, dar in conducerea defensiva exista unele principii de baza care spun ca nu trebuie sa ai incredere in faptul ca ceilalti participanti la trafic nu vor gresi. Mai devreme sau mai tarziu, toti gresim. Mai ales cand pleci primul de la semafor, trebuie sa fii cu ochii in patru.
Sigur ca nu a fost vina lui ca ai trecut tu pe rosu. Dar, poate, un altul s-ar fi asigurat de doua ori chiar daca avea verde sau nu ar fi intrat atat de tare in intersectie si ar fi putut sa franeze mai mult sau chiar sa te evite. Eu am reusit de vreo doua ori sa evit accidentul in astfel de situatii. Chiar daca nu ar fi fost vina mea. Si m-am simtit mult mai bine asa, decat sa-l fi lovit pe ala... cu dreptatea in mana si cu masina distrusa, mersi frumos...

Bubu, nu cred sa fie probleme. Banuiam ca e vorba de ambreiaj, dar din cate stiu eu DSG-ul (ca si alte cutii automate) nu au disc de ambreiaj clsic, ci sunt hidraulice. In general ambreiajul este fortat la urcare si miroase.
Pe de alta parte, pot fi si pneurile, indiferent de tip sau de temperatura de afara. Ce e bine sa stii e ca dupa oprire, pneurile isi pierd foarte rapid temperatura - ajung de la 70-80-100 de grade la temperatura mediului in cateva secunde, oricum, mai putin de un minut. Cu atat mai mult daca e frig afara si temperaturile la suprafata benzii de rulare nu au trecut de 50 de grade. Deci daca a trecut un timp pana ai pus tu mana pe pneuri, s-ar fi putut raci deja. Mirosul persista mai mult timp.

Oricum, nu cred sa fie probleme.

Dar cine a condus, de crezi ca s-au incalzit pneurile in halul asta?
Power is nothing without control...

Bubulutza

06 Ian 2010, 17:57

:lol: :lol: :lol: mi-a placut ultima intrebare :lol:
evident nu eu...ca eu nu as fi chinuit masina in halul asta :lol:
mama dar cum mergea dupa aia...singura...nu trebuia sa o fortez deloc...cred ca puteai sa mananci de pe injectoare atat erau de curate :lol:
de asta nu stiu cu ce viteza am mers...ca numa la bord nu m-am uitat eu :lol: era sa rup manerul de la usa :)

grecutzu2005

06 Ian 2010, 17:58

eu nu am condus :D

vb diseara sau maine ca trebuie sa plec din pacate. o sa iti raspund mai tarziu la post. acuma nu mai pot sa stau. .
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

06 Ian 2010, 18:02

nici eu!

Atunci, cine???????

daimio
Subiect Autor

06 Ian 2010, 18:02

Pa grecutzule!
Cele bune.

Bubulutza

06 Ian 2010, 18:03

eu nici atat :lol:
ai grija grecutus nu mai trece pe rosu! :(

Bubulutza

06 Ian 2010, 18:15

Nicky - ai zis ca ne faci si noua un document cu ce s-a postat pe aici... :drunken:

daimio
Subiect Autor

06 Ian 2010, 19:09

Lasa, Cristinel, ca la cum merge treaba in tara asta cred ca am sa pun eu cartea intreaga pe forum.

Open source (sau cum s-o fi numind).

Oricum, in trei luni (MAXIM!!!!!!!! :lol: :lol: ) plec in Anglia. Cu toata familia, compusa, dupa cum stiti, din 3 (trei) gagici si eu. Definitiv.

Asa ca, daca in trei luni nu se intampla ceva apropos de carte, va fi cadoul meu de plecare (nu despartire :wink: ) pentru toti forumistii.

sweet.sxi

06 Ian 2010, 19:34

cred ca daca cineva trece pa rosu cel mai bine e sa nu se opreasca...cu atit mai mult in intersectie.

totusi ...depinde si de circumstante.

uneori se poate continua alteori nu

sweet.sxi

06 Ian 2010, 19:38

daimio scrie:
Lasa, Cristinel, ca la cum merge treaba in tara asta cred ca am sa pun eu cartea intreaga pe forum.

Open source (sau cum s-o fi numind).

Oricum, in trei luni (MAXIM!!!!!!!! :lol: :lol: ) plec in Anglia. Cu toata familia, compusa, dupa cum stiti, din 3 (trei) gagici si eu. Definitiv.

Asa ca, daca in trei luni nu se intampla ceva apropos de carte, va fi cadoul meu de plecare (nu despartire :wink: ) pentru toti forumistii.

sa inteleg ca lucrarea nu va mai aparea pana la urma?

daimio
Subiect Autor

06 Ian 2010, 20:23

Daca pana peste trei luni nu apare nici o oferta de publicare, cred ca o pun pe site la liber pentru download.

Ce sa fac cu un manuscris care nu intereseaza nici un publisher, cu toate ca intereseaza atat de multi cititori?
In Anglia nu am ce face cu el, sa ma imbogatesc de pe urma cartii nu aveam sanse oricum, asa incat cea mai buna solutie este sa-l fac public.
Macar pe 1-2 cititori sa-i ajute la ceva.
Desi, raman la parerea mea: STATUL ar fi trebuit sa profite de o astfel de oportunitate. Datoria statului ar fi, dupa mine, sa faca tot posibilul sa reduca accidentele rutiere de pe sosele. Pana la autostrazi, mai este mult. Singura solutie de moment ar fi educatia. Si nu este numai parerea mea. Mari nume din domeniul auto din Rom. impartasesc aceleasi opinii.
Mai putin organismele statului, care se multumesc cu principiile pedagogice si cu informatiile de acum 30-40 de ani in domeniu.
In definitiv, pentru cititori a fost scrisa cartea. Initial pentru frate-meu si pentru amicii mei care ma tot intrebau si eu nu apucam sa le raspund asa cum as fi vrut (in doua vorbe nu se poate raspunde la o intrebare de genul: "ce fac cand imi fuge spatele?", de ex. Si apoi pentru toti cei care vor sa stie mai mult despre ce inseamna sa conduci corect, sigur si eficient un automobil.
Asa ca... intr-un fel sau altul, tot o sa fie publicata.

sweet.sxi

06 Ian 2010, 21:25

cel mai simplu ar fi sa construiesti un site in jurul lucrarii.iar cei care doresc sa o aiba sa o poata descarca contra unei sume.

1.iti faci publicitate pe toate forumuirle auto existente .
2.tiparesti fluturasi,ii raspandesti..
3.pui un filmulet pe youtube
4.creezi un grup pe facebook unde s-a mutat deja toata planeta(aceasta optiune e foarte buna).

te duci in facultati, licee si raspindesti fluturasii...si tot asa.

o mare parte din aceste optiuni sunt aproape gratuite.

daca urmezi acesti pasi lucrarea ta va deveni mult mai cunoscuta si vei face si ceva bani din ea.

daimio
Subiect Autor

06 Ian 2010, 21:38

Pare un plan bun, dar nu prea ma pricep, nu prea am chef si probabil nici timp n-o sa mai am, daca plec.

Nu stiu daca merita efortul cu toata campania de marketing, asa cum ai descris-o tu...

Probabil ca am sa fac un site, mai mult pentru a putea tine legatura cu cititorii, dar nu cred ca ar functiona faza cu taxa pe download. Nu in Romania. Asa ca daca il fac, lucrarea va fi gratuita.

Oricum, multumesc pentru interes.

sweet.sxi

06 Ian 2010, 21:43

si pina la urma esti hotarit sa vii in anglia?
unde anume?
si ce o sa faci?

vezi ca sunt multi tzepari prin romania care zic ca-ti fac acte de self-employed contra unei sume .
cind de fapt sa te faci self-employed aici ,nu te va costa nimic.

daimio
Subiect Autor

07 Ian 2010, 09:08

Scuza-ma, dar nu vreau sa vorbesc despre planurile mele, aici.

Mai bine revenim la temele si subiectele noastre.
  • 1
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 92