Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 92

grecutzu2005

Re: carte tehnici conducere defensiva si sportiva -opiniile dvs.

17 Dec 2009, 16:31

Norin lasa ca si eu sunt tot incepator.
eu cred ca daca vor sa invete cei care nu stiu un derapaj controlat acuma ar fi cea mai buna practica in parcare goala fara borduri pe zapada. NU pe gheata ca pe gheata te duce unde vrea masina :)

vreau la anu sau peste doi ani vtm sa vad cum stau cu finantele :) ca masinuta am doar ca trebuie pusa foarte bine la punct :P
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

17 Dec 2009, 16:40

Toti suntem...

Da, este recomandat sa exersezi asa cum zici tu. Ca degeaba e toata teoria, daca nu simti din masina cum e cand intri intr-un derapaj. Si cum zici tu, pezapada, nu pe gheata, si cu niste cauciucuri de iarna... altfel nu faci nimic.

Cu VTM-ul, iti doresc mult succes! Niste sfaturi si recomandari (de la Titi, nu de la mine) iti promit de pe-acuma.
Power is nothing without control...

sweet.sxi

17 Dec 2009, 18:59

aceasta lucrare cred ca se adreseaza in general unei nishe .
lucrarea probabil este binevenita si asteptata de cei care sunt intereasti de condus .
nu cred ca este o lucrare pentru cei interesati de masini.

este cred o diferenta intre cei care sunt interesati de masini si cei care sunt interesati de o eficientizare a modului in care conduc.
caci o mare parte din cei care sunt interesati de masini nu stiu sa conduca eficient.

ei doar stiu sa conduca asa cum conduc masele in general.
insa pentru masele care-si petrec timpul in trafic e nevoie probabil de un alt tip de lucrare.

hmmmm ....... de fapt o lucrare nu ar fi suficienta, ar fi nevoie mai degraba de o intreaga campanie de educare a acestora.

daimio
Subiect Autor

17 Dec 2009, 20:51

Sweet sweet.sxi,

Pur si simplu, m-ai lasat fara replica...

grecutzu2005

18 Dec 2009, 00:08

sweet.sxi spunemi si mie te rog daca esti pasionat sau pasionata de masini.

ok si acuma alta intrebare spunemi cati oameni pasionati de masini cunosti tu si cati din ei crezi ca si-ar dori sa stie sau sa aibe o carte unde ar putea citi tehnici de franare accelerare controlare derapaj pozitie la volan. pozitia mainilor aderenta si cred ca sunt multe altele pe care nu le am enumenrat din simplul motiv ca nu imi ajung 60000 de caractere cat ma lasa sa scriu intr-un singur mesaj. Spunemi te rog cam cati?
Daca vrei iti raspund eu TOTI.

eu nu cred ca exista om care sa fie pasionat de masini si sa nu vrea sa stie sau sa faca in viata lui o scoala de pilotaj sa stie cum sa abordeze diferite situati cum sa isi cunoasca masina.
prin pasionati de masini nu ma refer la cei care spala masina in fiecare zi ca sa arate curata. asta cred ca e pasiune de curatenie nu de masina. Un pasionat de masina vrea sa fie special prin mai multe feluri.
si nu e pasiune despre masini e pasiune automobilistica. si cam tot ce tine de automobile. wtcc wrc f1 vtm cnr campionate nationale de rally si multe alte competiti care nu imi vin acuma in minte.

daca bunicu meu traia crezi ca nu vroia sa stie cum sa opreasca in siguranta sau pariniti care isi duc copii in masina nu conteaza varsta copiilor crezi ca nu ar vrea sa stie cum sta treaba cu condusu?

Condusu sportiv nu se invata pe strada. asta ce inveti pe strada ajungi sa le faci din instinct.
eu nici macar nu stiam de ce se trage frana de mana si de ce subvireaza masina. de unde puteam sa stiu ca e vorba de transferu de masa dintre punti. :)

sper ca nu te superi prin mesajul pe care l-am postat.
www.JustClassics.ro

Ovi_King
The King

18 Dec 2009, 00:12

de unde a aparut fratilor omul asta cu replica asta?
dragul/draga mea nu cred ca esti in masura sa vorbesti in numele altor persoane ca nu esti avocatul/a poporului.te rog sa te limitezi si sa vorbesti strict in numele tau si nu mai generaliza!

din 2000 de useri ai forumului tu esti primul care are ceva de reprosat lui norin.
sunt 100% sigur ca toti acei membri activi ai forumului sunt atat pasionati de masini cat si de sofat....de fapt unul fara celelalt nici nu cred ca se poate!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

daimio
Subiect Autor

18 Dec 2009, 09:51

Pana la urma, fiecare are dreptul la opinia personala, baieti.
Si e bine sa si-o exprime. Se creaza dialogul.

P.S. Cu toate astea, eu tot nu reusesc sa inteleg exact ce ai vrut sa spui, sweet.sxi.

grecutzu2005

18 Dec 2009, 10:19

sxi zi si mie esti baiat sau fata? si daca poti sa imi zici te rog cati ani ai. :)

badganaflee: am modificat din "sexy" in sxi :D
www.JustClassics.ro

sweet.sxi

18 Dec 2009, 10:40

mie spre exemplu imi plac masinile mai ales cele care au un aspect sportiv si care au anumite performante insa nu neaparat vreau sa le conduc mai bine decit oricine altcineva.

pentru mine e suficient sa-mi stiu negocia drumul prin oras de la a la b respectind regulile locale si cele de circulatie.

imi plac masinile mai mult pentru imaginea si statutul care ti-l creeaza prin performantele si si designul lor.
si cred ca foarte multi impartasesc acest mod de a vedea lucrurile.

si aici nu reprosez nimanui nimic.

e pur si simplu un mod de a vedea lucrurile.

un mod gresit de a vedea lucrurile ar spune unii.
insa intrebati o mama care-si duce fiica la scoala cu masina in fiecare diminaeata daca ar vrea sa-si imbunatateasca coordonatele(rezulatele) de pe graficul franarii atunci cind intra intr-o curba.

oricum ca orice lucrare care urmeaza a fi publicata e nevoie de a descoperi care sunt nevoile pietii inainte ca aceasta sa apara.

grecutzu2005

18 Dec 2009, 10:48

si sexy o mama crezi ca nu ar vrea sa stie cum sa franeze eficient daca un tampit ii taie calea? nu e vorba doar de franarea in curba sau cum abordezi o curba.
daca ai lua si ai citi de la pagina 1 sau daca nu ai rabdare asteapta ca va face colegul si prietenul nostru drag Nicky un rezumat si vei citi mai multe.

Eu prin mesajul tau inteleg ca iti plac masinile in felul cum arata dar nu ai vrea sa sti sa le conduci :) ai vrea doar sa mergi din a la b. nu te intereseaza cum sa franezi eficient?

scuze trebuie sa plec de la munca revin cu continuarea postului mai tarziu :)
www.JustClassics.ro

sweet.sxi

18 Dec 2009, 11:15

grecutzu2005 scrie:
sexy zi si mie esti baiat sau fata? si daca poti sa imi zici te rog cati ani ai. :)

grecule sa nu ne indepartam totusi de la subiect :lol:

cei care ma cunosc nu ar merge atit de departe sa -mi zica "sexy" :toothy7: :toothy7: :toothy7: :walk:

dar despre un maserati granturismo sau un aston martin dbs sau un jaguar xf ,xj, sau un ferrari 459 cu adevarat ai putea zice ca e sexy.. :mrgreen: :lol:

pace

grecutzu2005

18 Dec 2009, 12:48

scuze am tinut minte ca scrie sexi la tine acuma m-am uitat mai bine si am vazut ca scrie sxi. :) my bed.
dar tot poti sa ne zici cine te cunoaste. ca vad ca nu te ai prezentat. aseara aveai 3 posturi din care unu era pe acest topic.

si unele dintre masinile pe care le ai enumerat sunt supercaruri :) inafara de xf care e o masina eleganta (foarte eleganta) si vine echipata cu motor de 4.2 :) 300 de cai :P
dar la confort nu vreau sa vorbesc :)

deci esti fata sau baiat. ? sa stiu cum sa ma exprim.
si cati anisori ai draga? sau dragule :)

si sa revenim la subiect. :)
apropo supercarurile care le ai numarat nu ai vrea sa sti cum se conduc. ? sau esti una sau unul dintre soferi care stiu doar 402 metri sau o linie dreapta? si nu te intereseaza restu. ?
ciudat esti singura persoana care zice ca nu ar interesa-o cum sa conduca. tu te sui in masina si unde te duce voia sorti acolo mergi si tu. ...
foarte interesant imi place gandirea ta. :) :lol:
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

18 Dec 2009, 13:02

Esti rau, grecutzule... :twisted: :twisted: :twisted:
Lasa, dom'le, omu' in pace :!:
E dreptul lui daca vrea sa conduca masini de 300+ de cai fara sa stie prea bine cum...
Atata doar ca s-ar putea sa circule pe acelasi drum cu noi, astialalti, :shock:
Bai, nene, nu ma vad bine... Tre' sa ma antrenez mai mult... Sa ma pot feri... :bounce:

Glumesc, oameni buni :) Nu va suparati :wink:

grecutzu2005

18 Dec 2009, 13:12

eu nu ma supar. daca am ceva de zis, zic in fata nu ma feresc si imi asum raspunderea pentru ce zic.
in fine COMPETITIA FACE DIFERENTA intre MASINI.
daca nu participi macar la o cursa indiferent de cursa nu poti sa iti schimbi parerea pe care o ai fata de stilul tau de condus. :)

tin minte la mine cand m-am dat prima data intr-o competitie adevarata. aveam o dacie logan de 1.6 ma credeam cel mai tare ca eu il fac pe ala cu bmw pe ala cu c2.0 faceam multe masini mergeam ca nebunu si ziceam ca merg foarte tare si ca eu nu am ce invata. e cand m-am suit in Kart si am mers cu el vreo 10 minute toate s-au schimbat in capul meu atunci. :)
m-am suit in logan si mergeam cu 100 si credeam ca stau pe loc. si atunci am realizat ca eu chiar nu stiu sa conduc.
www.JustClassics.ro

daimio
Subiect Autor

18 Dec 2009, 17:28

grecutzule, asta ar fi un bun subiect de topic:

"cand ti-ai dat seama ca habar n-ai sa conduci?" :lol: :lol: :lol:

eu stiam ca nu stiu, si m-am dus la Titi la curs si acolo am inteles exact ce si de ce nu stiu...
  • 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 92