Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ayrton
Subiect Autor

Receptia semnalului radio foarte proasta

19 Noi 2009, 17:57

Am schimbat de curind radioul-mp3 de fabrica cu un Kenwood de ultima generatie cu navigatie,bluetooth,tv turner etc...a intervenit urmatoarea problema..nu mai am semnal bun la radio sau in unele locuri ale orasului chiar de loc...am optat si pt o antena cu aplificator de semnal care se monteaza pe geam..tot la fel
O alta problema : daca dau drumul la lumini (xenon-nu de fabrica),iar semnalul radio este bun ....in momentul cind aprind luminile radioul incepe sa fisaie...am fost la tot felul de "meseriasi",firme etc...nimeni nu au reusit sa ai dea de cap...
Ma poate ajuta cineva????o sugestie ???un sfat va rog....

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Receptia semnalului radio foarte proasta

19 Noi 2009, 22:24

:lol:
Salut,
verifica in manual sa nu ai setare pentru DX/LO adica distanta mare si local, trebuie trecut pe dx.
antena masinii este posibil sa fie activa, deci trebuie sa ii asiguri alimentare, pe unul din firele de la vechiul casetofon era un + pentru antena...
Si eu am avut aceeasi problema cu doua serii de balasturi pentru HID luate de la bluexenon, de obicei cele de slaba calitate baga paraziti, sa nu te gandesti ca scapi complect de ei, becurile in sine sunt generatoare de zgomot, intrucat sunt cu descarcare...deci scantee.
Poti incerca sa montezi condensatori de deparazitare pe alimentarea balasturilor si ferite pe firele de alimentare...se mai reduc ceva. Ideal ar fi sa fie ecranate cablurile de alimentare a becurilor...
Verifica la noul radio cum a fost instalat, foarte importanta masa cablului de antena sa ajunga in mufa radioului.
Minusul pentru alimentare nu se ia de pe caroserie ci de la baterie, trebuie folosit cel existent pe cablajul masinii.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ayrton
Subiect Autor

24 Noi 2009, 09:00

Multumesc...am incercat...si nimic...mai fac sapaturi :evil:

a_ionut

31 Dec 2009, 13:37

Si eu am avut problema asta. Dar am rezolvat de curand.
Pana acum puteam sa ascult radio doar in oras. In afara trebuia sa tin dvd-ul sau usb-ul.
Unitatea audio este o navigatie replica.
Am gasit la un magazin specializat pe sunet un adaptor de la mufa antenei la mufa navigatiei cu tot cu amplificator.
L-am montat, alimentat si apoi dupa un drum de 800 km am realizat ca am ascultat radio fara probleme.
Seat Leon 1p

ayrton
Subiect Autor

15 Ian 2010, 10:00

Am gasit problema....instalatia de xenon ecraneaza-bruiaza....fiind after market si de generatie nu stiu ce nu are in componenta....si asa pe intalatia electrica a masinii baga bruial...ecranaj...ceva de genul asta.