Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mihaiu
seattm
Subiect Autor

versus: SEAT - RENAULT

13 Noi 2009, 10:21

Bubulutza

Re: versus: SEAT - RENAULT

13 Noi 2009, 11:03

intrat...citit...plecat: orice versus isca si certuri inutile :(
concluzia : romanilor le place prea mult Renault...dar ATENTIE...nu ala facut in Turcia :lol: ...ca si cum in RO sunt RS-uri pe toate drumurile :lol:
nu inteleg de ce tot timpul trebuie sa fie un versus undeva cand vine vorba de masini, mai ales daca aceste comparatii ajung la exagerari de genul Renault vs Seat...sunt 2 companii extrem de diferite din mai multe puncte de vedere....mi se pare cel putin pueril acest versus....imi mentin ideea ca alegerea propriei masini este subiectiva :D
multumim oricum pentru link! :)

Bynx
Meme

13 Noi 2009, 11:14

Eu am Seat si lucrez la Renault.

Conduc si Seat, conduc si Megane 2 facut in Turcia.

...dar exact cum a zis si Bubulutza, fiecare isi alege masina dupa propriile criterii.
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

mihaiu
seattm
Subiect Autor

13 Noi 2009, 13:58

Pai si eu am Seat din 2005: pana in septembrie 2008 Ibiza, din septembrie pana in martie anul asta am avut Leon 1.6 Sport-up si acum am 1.4-ule.
Iar din 2005 pana in aprilie 2008 am fost mk la Dacia Renault si Nissan...
Asta e, imi curge autoemocion prin vene :P

ady_vopsitoru

16 Noi 2009, 20:48

Haideti sa va spun eu cum sta treaba cu acest subiect :eu am o cordoba de 1.4 din 2004 cu 57000km si am si un megane 2 1.5 dci din 2006 dar degeaba bateti toba ca "masini turcesti ,turcisme etc" caci fiecare marca are punctele ei slabesi pana una alta ,cu Seatul m-am cam lamurit.acu vreo 2 ani am plecat la munte cu spaniola si dupa 35 km incep sa palpaie vreo 2 becuri in bord ,masina murea in relanti,nu mai tragea de nici un fel si a trbuit sa ma intorc acasa ,deci pe scurt ma facut de cacao,pe cand cu renou nu am patit asa ceva niciodata(are 134500 km).Deci, in concluzie ,pe mine seatul m-a cam dezamagit acum fiecare cu parerea lui (si cu norocul lui). :twisted:
cordoba stela 1.4 16v candy white

bogy
K.I.D

16 Noi 2009, 21:19

Perfect de acord cu ce a spus ady. Tine si de noroc si modul de exploatare
Tata a avut un Megane 2 Break 1.6 16V (second hand) si cand era cu 3 oameni in masina plus bagaje roata dreapta spate frecca in aripa (asta dupa ce a fost la reprezentanta si a schimbat suspensia), iar pe seat punea bagaje, am circulat aceeasi 3 barbati (eu eram al 4lea pasager) cu tot cam atatea bagaje is Cordoba a tinut.
Ba mai mult a tinut masina aceea (Seatul) 260.000 de km fara probleme tehnice. Singura exceptie a fost ca pe la 215.000 de k s-a rupt un intinzator de la baterie.
Tin sa mentionez ca Seatul a fost luat de nou, si acesti 260.000 de km au fost facuti in mai putin de 5 ani :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

cristi_mky
Inginer

16 Noi 2009, 23:53

Sa vedem:
1.din ce zice unu foarte destept,compara ibiza cu modelele de top de la renault- :binky: sa comparam ibiza cu clio,clio mi se pare ca este o lubenita cu roti,parerea mea.
Clio a obtinut 5 stele,parca,la testele de siguranta.Din cat am inteles testele se fac in jur de 60 km/h.Nu cred ca clio are caroseria mai bine inchegata ca si ibiza ,am vazut cum sunt lonjeroanele,pragurile,usile,stalpii etc.
Un mic exemplu:daca deschizi usa soferului la maxim ,la o frantuzoaica si o mai fortatezi cam 5 mm o sa ramai :shock: cum se misca cu totul stalpul care o sustine. :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu mai intereseaza daca la 60 km/h nu ma zgarii la genunchi problema e daca la 120 km/h mi se lipeste nr de inmatriculare de frunte :lol:
2.am mers cu clio :-loc in spate doar pt copii,la urcare -coborare dai cu capul
-instabilitate :drunken: groaznic chiar
-interiorul :lol: miroase a logan
3.am mici dubii ca inginerii care proiecteaza pt F1 fac si bijuteriile care le vedem pe strada
4.nu cred ca poate cineva sa zica ca reno-ul e mai bine proiectat ca o masina din grupul vag (eu repar masini si nu mi-as lua masina franceza sau fiat)
5.daca seat este aiurea inseamna ca si audi este aiurea pt ca audi este detinut de vw si vw de porsche,nu cred ca cel mai bun model de reno se ridica macar la nivelul celui mai prost audi (nu mai comparati audi cu reno ca va faceti de ras)
Am mai auzit o chestie interesanta de la un prieten:nu mi-am luat golf ca nu avea comenzi pe volan si asta are 9814761836164381634 de boxe,asa ca mi-am luat kia :drunken:
6.ca brand,da reno-ul e mai tare
7.nu mai intereseaza ca seat nu au motoarele lor :lol: ,mai bine sa am motor de vw performant decat dci-ul :drunken: sau benzinarele care stim cu totii ce pot sa faca :lol:
8.gusturile nu se discuta
9.am vazut o emisiune la topgear in care au testat nu mai stiu ce reno performant,leon si inca ceva masini.Defecte
:-leon-cam galagios motorul
-reno-a sarit distributia in timp ce il testau pe pista
10. exeo hmmm... eu zic ca nu se va vinde prea bine in romania deoarece romanii sunt snobi (sa nu incepeti cu calitatea ca stiti foarte bine ca este peste reno,puteti sa ziceti ca este o copie a lui A4 care chiar nu ma deranjeaza,vezi punctul 5 si 7 :lol: ) si isi cumpara masini scumpe dar stau in cocini si nu au un corn in stomac sau bani de benzina
11.interiorul la reno este mai bine finisat (doar la unele modele)
12.la fiabilitate stiti clar ca s-ul este mai bun ,am unu verisor care are un megane si la 20 000 km a fost nevoit sa isi schimbe niste bucse,bielete,blocul de lumini :bom:
Exemple am o gramada,lista poate continua
Daca avem pe aici un posesor de reno pot sa ii spun toate defectele pe care le-a avut sau o sa le aiba la masinuta
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

Bamse
Moderator

17 Noi 2009, 15:12

hm, am scris si eu p acolo...jetpilot sunt eu.
scrisesem ceva mai multa, dar am apasat pe esc din pacate si a trebuit sa reiau scrierea.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

cristi_mky
Inginer

17 Noi 2009, 18:06

Pai sa dea cineva copy/paste :)
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

CataLIYna
V.I.P.

17 Noi 2009, 18:07

Ii dau eu...
Am pun la sfarsit numele tau :bounce:
Ultima oară modificat 17 Noi 2009, 18:15 de către CataLIYna, modificat 1 dată în total.

cristi_mky
Inginer

17 Noi 2009, 18:12

facem altfel :wink:
nu pune numele meu si eu iti zic ce sa le raspunzi
k? :)
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY