Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

kzsd
Subiect Autor

Termometru exterior

11 Noi 2009, 17:16

Buna!

Am un ibiza 2001 1.4 MPI 60hp 5 usi. Mi-a cedat termometrul exterior vara trecuta. Nu i-am acordat atentie, insa iarna sistemul de incalzire a luat-o razna, ori baga aer fierbinte ori aer rece. Are legatura senzorul de temperatura externa cu sistemul de incalzire?

Senzorul era in oglinda din dreapta, incapsulat in plastic. Dupa ce am scos-o am observat ca izolatia de pe plastic s-a deteriorat si s-a corodat senzorul. Cand intra umezela arata -38 de grade C, in rest nimic (adica --.-).

M-am interesat la Unix Auto in legatura cu senzorul, mi-au dat un pret de 110-130 lei. Mi se pare un pic cam scump pentru o piesa de 3 cm. In afara de dezmembrari aveti idee unde pot face rost de senzor mai ieftin?

cornelius

Re: Termometru exterior

11 Noi 2009, 17:23

eu stiam ca senzorul are legatura cu incalzirea doar in cazul Climatronicului.
in functie de senzorul de afara si cel din interior, regleaza temperatura.
acum, pentru inclazirea standard Climatic nu stiu daca are vreo legatura.
Oricum sunt sigur ca la Dealer pretul e mult mai mare.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

BALTAZAR2003
Moderator

12 Noi 2009, 16:10

Salut
Teoretic trebuie sa fie o termorezistenta, nu stiu exact de care este si ce valoare are la 20 grade celsius.
Poti incerca cu un semireglabil de 100kilo ohmi, de la care conectezi cursorul si unul din capete.

dupa aceea cu o surubelnita invarti usor pana termometrul din bord arata o temperatura identica cu cea a unui termometru martor. vezi cum este variatia temperaturii in functie de rezistenta, adica daca o cresti scade temperatura afisata, ori invers, intrucat sunt doua tipuri de termistoare.
Masori valoarea rezistentei dupa ce o dezlipesti si cmperi o rezistenta cu valoare apropiata.
De obicei sunt standardizate la valori intregi.

Sistemul de reglare a temperaturii interioare depinde de acel senzor, la cald si la rece. Cel putin asa am constatat la fiat si skoda, la seat nu am avut ocazia, dar nu cred ca difera.

:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

chelie77

07 Dec 2011, 10:16

Ti-ai gasit senzor?
Seat Ibiza 1.9 SDI 2002
viewtopic.php?t=2374