Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bodo
.B.O.D.O.
Subiect Autor

Problema far Leon 1P

10 Noi 2009, 00:14

Salutare gashca!
In seara asta am constatat ca mi s-a ars becul de faza scurta de la minunatul meu leutz :(
acum...am incercat eu sa umblu sa vad ce fel de bec am nevoie sa ma duc sa-mi iau...si nu prea am stiut cum sa umblu pe acolo si m-a ajutat un nene sa-i scot capacul din spate...insa nenea a plecat ca a fost chemat si m-a lasat cu capacul scos.
mai departe nu am stiut cum sa scot becul sa vad de care este si am incercat sa ii pun capacul inapoi...dar surpriza...clema aceea de metal a iesit de acolo.
acum intrebarile:
1: ce tip de bec imi trebuie?
2: cu clema aceea cum fac..merge pusa inapoi? sau daca a iesit...gata..trebuie alta?

scuze pt intrebarile prea putin pertinente dar chiar nu ma pricep la chestii de genul asta.sper sa ma lamuriti.
multzam!
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )

DaniTorz

Re: Problema far Leon 1P

10 Noi 2009, 08:22

1. bec h7 scurta si bec h1 lunga
2 care clema a iesit ? cele de la capac sau de la bec, clemele de la capac se baga trasnversal , au gauri in care intra piciorusele ,
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit

Bodo
.B.O.D.O.
Subiect Autor

12 Noi 2009, 02:34

Am rexolvat cu becurile :D mi-am luat unele cu lumina ceva mai alba decat cele stock...am rezolvat si cu clema aceea (era doar paranoia mea :lol: ) acum ramane sa reglez farurile ca unul bate la mama naibii in sus si celalalt invers
multzam dani!
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )

BALTAZAR2003
Moderator

29 Noi 2009, 20:32

Salut,
Daca bate aiurea doar dupa ce ai schimbat becurile...vezi poate nu ai nimerit pozitia becului corecta.
Nu se monteaza cu urechia de ghidaj in jos ci vine cu urechia in sus usor spre dreapta...pentru farul din stanga si usor stanga pentru cel din dreapat...parca...
Spun asta intrucat primul impuls este sa montezi becul cu acea ureche in jos, unde exista si decupare in oglinda, dar aia este pentru unele modele care au un capacel metalic in fata farului si pe acolo se prinde suportul acelui capacel.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Bodo
.B.O.D.O.
Subiect Autor

31 Ian 2010, 14:19

se poate inchide.
multumesc