Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

michee
Subiect Autor

montare DSG

09 Noi 2009, 17:25

Vreau si eu sa stiu daca e careva care si-a montat DSG dupa ce a cumparat masina.
As vreau sa stiu costurile, riscurile si orice detaliu interesant legat de ac. aspect. Masina mea e un FR de 170 hp.

Nicky

Re: montare DSG

09 Noi 2009, 17:52

cred ca modificarea implica mult prea multe adaptaris si inlocuiri, cat despre pret, sigur ai iesi mai bine sa cumperi o masina care are DSG din fabrica. m-am uitat si pe afara si nu am gasit pe nimeni sa fi facut o asemenea modificare.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

badganaflee
V.I.P.

09 Noi 2009, 21:24

sorry mate, dar pana acum nu am auzit de asa ceva, cum spune si nicky scump oricum

michee
Subiect Autor

09 Noi 2009, 21:32

god damn it......chiar nimic???

luci&dana
VIP

09 Noi 2009, 22:05

chiar am cautat si eu pe net...am dat doar peste un proiect de prin Italia...omul s-a lasat pagubas din cauza complexitatii lucrarii
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cosmin
Admin

10 Noi 2009, 09:22

Michee, eu sunt mai optimist din fire.. Dupa cum ti-am spus si personal, orice se poate face la masina. Poti sa-i faci ce vrei tu. Singura problema sunt banii si persoanele pricepute si capabile care sa realizeze manopera...

Asadar, poti sa pui DSG pe 2.0 TDI manual fara nici un fel de problema. Daca iei cutia de noua, de la dealer, costa cam 9.000 de euro. Enorm..
Sanse mari ai la dezmbrari, insa aici nu ai garantie. Plus ca nimeni din reteaua de dealeri nu o sa-ti faca montajul cu o piesa de importanta asta ce nu provine de la ei.

Pe langa cutia propriu zisa mai ai nevoie si de ceva maruntisuri.. Selectorul de viteze, alta pedala de frana, volan cu padele etc.. Se mai fac apoi cateva sincronizari intre electronica cutiei (mechatronics) si ECU.

Personal subcriu si eu ce s-a spus mai sus.. O asemenea lucrare nu e rentabila, dpdv al costurilor si riscurilor. E realizabila, insa nu cred ca merita.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mirceamircea

10 Noi 2009, 10:51

Ar fi mai interesant de realizat proiectul asta pe o CUPRA - FR DSG s-a mai vazut... :bounce:

Ex: Cielo '97 GLE

michee
Subiect Autor

10 Noi 2009, 10:54

9k euro doar cutia???.........pai e cam 1/3 din masina.....foarte nasol....in cazul asta renunt la idee....

Cosmin
Admin

10 Noi 2009, 11:18

Piesele de origine cumparate ulterior au preturi mult mai mari..Din asta se traieste, de fapt. producatorii de masini au un profit foarte mic din vanzarea masinilor. In schimb din vanzarea pieselor fac milioane..
Ai vazut ca daca e sa cumperi masina de noua, diferenta intre cutie manuala si DSG e de o mie si ceva de euro..
Daca vrei sa o cumperi dup-aia, e 9 mii..Mai rade cineva? :D
Citeam pe undeva ca un tip facea calcule cat costa sa cumperi de la dealer toate piesele care alcatuiesc masina..
Pt. un golf 5 s-a oprit pe la 40.000 de euro...si inca masina nu era completa.. :lol: :lol:
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Sash

20 Noi 2009, 21:35

Mai bine iti vinzi masina si iti iei una cu DSG decat sa iti bati capul cu montarea unui sistem DSG pe o masina cu schimbator manual
Membru Club Seat fara Seat... trist