Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zengy
Subiect Autor

Scaune sport pe Style

09 Noi 2009, 09:51

Salut,

va rog frumos cei care au cunostinta de asa ceva sau ma pot ajuta cu sfaturi indicatii mi-am comandat un seat leon style am platit avansul, am numarul de comanda, masina va fii livrata pana undeva in sapt a 4-a din ianuarie 2010, as dori sa aflu daca se poate cumva sa intervin la fabrica unde se produce masina, printr-un mail sau chiar un telefon sa vad daca pot sa ii conving sa-mi puna in loc de scaunele normale de pe style niste scaune sport: ori cele care erau optionale pe reference ori cele de pe sport, nu conteaza vreau doar scaunele sa fie sport fara suspensii sport, si bineinteles sa platesc cat va fii nevoie pentru acest serviciu prin reprezentanta care mi-a vandut masina, precizez ca am vorbit cu cei de la reprezentata, au spus ca pot incerca sa aflu si daca se va putea cumva ei ma vor sprijinii in aceasta privinta insa nu au putut sa-mi dea mai multe detalii, deci sunt pe cont propriu asadar as avea nevoie sa aflu:

1.O adresa de mail care sa ma puna in legatura cu cineva de la fabrica din Spania care sa ma lamureasca daca e cu putinta asa ceva.
2.Numar de telefon e deasemenea binevenit daca nu se va raspunde la mail.
3.Daca credeti ca e ceva ce s-ar putea intampla eventual daca a mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare cam cum se procedeaza daca contractele de finantare au fost deja semnate, se poate totusi plati separat o chestie care ar aduce ceva in plus la valoarea masinii?

Eu o sa caut si pe net si in alte surse ceva raspunsuri, asa ca o sa vin cu completari pe masura ce aflu (sper sa aflu), insa rog pe toti care pot ajuta sa nu stea deoparte, e ceva ce s-ar pute sa intereseze pe mai multe persoana de acum incolo!

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Scaune sport pe Style

09 Noi 2009, 09:58

De ce nu vorbesti cu Bamse?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

zengy
Subiect Autor

09 Noi 2009, 10:01

Am crezut de cuvinta ca e indicat sa creez topicul ca sa putem aduna toate parerile aici, o sa-l rog daca vrea si are timp si e in masura sa puna un umar sa posteze si el pe aest topic :)

Mersi!

Bamse
Moderator

09 Noi 2009, 10:28

mai, din pacate din moment ce ai numar de comanda la masina, masina este deja cu saptamana de fabricatie, nu mai poti sa intervii in nici un fel asupra masinii.

si daca aceasta "dorinta" a ta nu exista in lista de optionale, nu ai cum sa pui altceva ce nu exista pe masina.

deci, nu prea mai ai ce sa ii faci la masina ta.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

zengy
Subiect Autor

09 Noi 2009, 10:32

Hmmm, ok probabil ca asa este, insa voi incerca totusi sa intru in legatura cu cineva de la fabrica sa aflu exact daca e posibil sau nu, ma gandesc ca contra cost ar fii posibil, idee care ma face sa nu renunt este ca nu le-ar fii greu deloc in loc de scaune si tapiserie de style sa puna si ei niste scuane si tapiserie de scaune sport ma gandeam la cele de pe reference, la dealer mi-au spus ca daca am pe cineva acolo in Spania, si am un prieten care ar putea intra in legatura cu ei, vb spaniola la perfectie sa afle exact daca este posibil si cat ar costa, e posibil sa fie doar iluzii insa cata vreme mai am o sansa nu renunt, ce il costa un telefon?

Mersi de rapsuns!

Cosmin
Admin

09 Noi 2009, 11:05

Zengy, nu vreau sa te dezamagesc, insa lucrul asta cred ca nu e posibil.
Am un amic care si-a comandat un Audi (nu in Romania) si a solicitat o culoare exclusiva la Quattro GMBH, in valoare de 2.000 de euro. Ulterior s-a razgandit si a vrut o alta nuanta a culorii care nu era trecuta in sample-urile Exclusive. A dat telefoane si mailuri peste tot, insa masina era deja comandata..
In cazul de care vorbesc eu, nu cred ca era o problema pt. cei de la Quattro sa-i faca o nuanta custom, cum vroia el. Eu am presupus ca e vorba de un principiu, ca sa nu se dea peste cap tot sistemul logistic.

Oricum, iti doresc succes in demersul tau. Poate , cine stie, lucrurile s-au mai schimbat..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

zengy
Subiect Autor

09 Noi 2009, 11:10

Mersi de sfat, probabil ca la fel gadesc si spaniolii, nu e vorba ca nu se poate, clar ca se poate, ci doar ca sa nu isi dea peste cap planurile facute pentru productie posibil sa nu fie de acord...oricum am trimis deja mail-uri catre seat.com si seat.es, cu aceasta intrebare si voi incerca si cu un telefon direct in Spania, va tin la curent, nu am nimic de pierdut daca incerc!

zengy
Subiect Autor

11 Noi 2009, 12:45

Am primit raspuns de la Seat Spania, nu se mai poate face nimic daca a fost lansata comanda in productie... :( asta este sper sa aibe totusi o sustinere laterala relativ buna, m-am obisnuit cu scaune sport si cand am trecut la scaune normale nu prea mi-a convenit, dar asta este, poate cei care au style / stylance pot sa vorbeasca despre sustinerea laterala, e ok? Cum arata scaunele in realitate, din poze nu prea iti dai seama si nici nu am gasit poze foarte clare pe net, din poze par cam slabutze ?

vlad_m

11 Noi 2009, 14:03

Eu am Stylance si pot sa spun ca scaunele au o sustinere laterala foarte buna, chiar daca nu se cheama scaune sport sunt oricum mai sport decat unele normale la alte masini (dupa cum se stie Seat este o marca mai sportiva)
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551

MrPain

29 Noi 2009, 22:35

Sincer, scaune sport gasesti si la stylance. Parerea mea ca aceasta modificare te-ar costa mult prea mult.
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

livache'87

30 Noi 2009, 20:56

salut...incearca aici: http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=93&t=4289&p=132159&hilit=vand+scaune#p132159 ...ai spus ca dai cat e nevoie...astea sunt scaunele originale de pe sport-up....io spun sa incerci sa vb cu baiatu, poate ajungeti la o invoiala.
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

zengy
Subiect Autor

30 Noi 2009, 21:13

Am vazut scaunele colegului de pe forum, din pacate nu sunt genul "carpelilor" sau achizitionarii articolelor second hand / accidentate - unul din scaune are si ceva probleme. M-am resemnat, voi ramane la scunele originale cu care vine masina, daca nu voi fii multumit de scaune, probabil voi achiziona niste scaune sport noi noute...cred ca topicul poate fii inchis!

AndreyWoB

16 Dec 2009, 17:10

Zengy eu cred ca vei fii multumit de scaunele de pe Leon. Eu am Leon 1p modelul reference si scaunele sunt ok (nu te misti in scaun) Dupa ce vei achizitiona masina poate iti spui parerea... Bafta !
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !

zengy
Subiect Autor

16 Dec 2009, 17:13

Da sigur, cum sa nu abia astept sa vina, e pe drum...trebuie sa ajunga pana in ajun!

AndreyWoB

16 Dec 2009, 17:16

Inseamna ca ti-ai facut cel mai frumos cadou de Craciun :) sa o conduci cu placere si sa-ti faci un topic de prezentare al masinii.
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !