Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

STORM
Subiect Autor

Schimbare baterie

03 Noi 2009, 09:32

M-am hotarat sa schimb bateria la masina din doua cauze :
1. Vreau sa ii pun un kit xenon, un sistem audio decent ( 350W ) + un kit admisie K&N
2. Am observat seara cand am faza scurta aprinsa si misc de volan se schimba intensitatea luminii ( zic eu ca nu prea e bine .... )
Ideea e ca nush ce fel de baterie sa iau ... mai precis ce amperaj sa aiba. Am gasit in carrefour la oferta, o baterie de firma ( numai stiu baterie de 100 mAh la 310 ron. M-am gandit ca e prea mare... voi ce parere aveti ? de fapt nici nu stiu ce amperaj are bateria de pe masina avand in vedere la cat e de mica nu cred ca are mai mult de 45 mAh.

adriano26

Re: Schimbare baterie

03 Noi 2009, 09:38

60
Cordoba 1.4 MPI 2001

cornelius

Re: Schimbare baterie

03 Noi 2009, 09:49

in primul rand, intensitatea luminii se reduce la miscarea de volan, fiindca servo directia este asistata electric, iar la statul pe loc, bateria nu se incarca la parametrii optimi, curentul din alternator "e furat" de servo.
apoi, cel mai important e sa iti ei o baterie care sa incapa in locasul de baterie.
mai bine masori, locul in care sta bateria sa nu ai surprize. e foarte bine sa ai o baterie mai mare, mai ales ca vine si vremea rece.
eu am acum de 56Ah, am si amplif si subwoofer si xenon, si mai multe, insa cred ca una de maxim 70Ah intra in acel loc, dupa cat am masurat.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine