Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bitzanu1
Subiect Autor

Re: Leon-ul meu 1.4 TSI

09 Noi 2009, 00:21

mario.delo scrie:
Salut,

Si eu am tot un TSI 1,4 achizitionat in noiembrie 2008: intr-o saptamana aniversam un an "impreuna".

Am deja 15000 de km parcursi si sunt super multumit de felul cum se comporta masina. Cu toate astea ma tenteaza o resoftare care m-ar duce pe la 150 de cai.

Benzina poti baga si de 95 fara probleme, numai sa fie de calitate, eu numai cu 95 de la Rompetrol mergeam in tara. De fapt si scrie pe capac rezervor si carte minim 95.

Cu privire la acceleratie, poti s-o turezi fara probleme(asta dupa primii 1500 km) pana cand i-ti da voie protectia, undeva in zona rosie desigur, dar dupa o solicitare extrema a motorului e bine sa astepti cel putin un minut la relanti, inainte sa opreasti motorul. Asta pentru ca sa se raceasca turbina..Oricum la acest motor, dupa cum stii, cuplul maxim e obtinut intre 1500 si 4000 de ture, asa ca dupa 4000 o sa sesizezi ca masina numai trage la fel si atunci ar fi momentul sa schimbi viteza cred.

Oricum, numai bine si sa te bucuri de ea cat mai mult!

Multumesc pentru sfaturi :D sunt binevenite
SEAT LEON Reference, 1.4 TSI, Magico Black + ESP

Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

13 Noi 2009, 11:11

patzaichin scrie:
Super aproape, eu stau in Dristor pe la Mega Image de pe Camil Ressu....pana acum o spalam pe aici prin zona..la una cat de cat acceptabila sa zicem...dar daca aflu ceva iti zic...si tu sa faci la fel :P

Salut..am fost acum 2 zile la spalatorie..Este pe undeva pe langa Mall Vitan. Cum vii de la Mall Vitan spre intersectia cu Mihai Bravu (e aproape de tine si de mine). Am fost foarte multumit de oameni. Costa 15 ron exterior si parca 10 ron interior. Eu am mai luat si ceara care costa 5 ron. Este curata si civilizata spalatoria. Poate mergem impreuna peste o saptamana, doua cand se mai murdareste :) aa..si au si site: www.orangewash.ro Numai bine !

Imagine

Bubulutza

13 Noi 2009, 11:15

la spalatoria ORANGE nu? :D si eu tot acolo ma duc...deja ma stiu baietii..."sterge si acolo, fa acolo bine, aoleu ai grija..." :lol:

bitzanu1
Subiect Autor

13 Noi 2009, 11:19

Intamplare ieri...Mi-am spalat masina..interior + exterior..data cu ceara, aspirata, curatata..tot alintu' din lume..Am mers toata ziua inceeeet, nu am turat motoru nimic..nu am luat nici o groapa..etc..am ajuns la Auchan cu niste treaba si dau sa ies din parcare..aveam cedeaza trecerea si astept sa treaca masinile cu prioritate..dupa vreo 10 secunde cat stau la indicator...aud BUF tare in spatele meu..m-a lovit o tanti cu un Matzi..cica "am scapat piciorul de pe ambreiaj" :| Am sarit repede, am zis ca mi-a spart bara la cat de tare s-a auzit. Din fericire, am avut mare noroc..a crapat doar suportul pentru numere pe care imediat l-am schimbat la dealer..Ca o concluzie..am fost surprins ca nu a patit nimic bara mea..cu toate ca lovitura a fost puternica.

Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

13 Noi 2009, 11:20

Bubulutza scrie:
la spalatoria ORANGE nu? :D si eu tot acolo ma duc...deja ma stiu baietii..."sterge si acolo, fa acolo bine, aoleu ai grija..." :lol:

Da, acolo la Orange :) Poate mergem mai multi cu Leon-uri acolo..mi-a placut prestatia lor.

Imagine

Bubulutza

13 Noi 2009, 11:22

:shock: bine ca n-are nimic...mama... cred ca o omoram :lol: cu ambreiajul ei cu tot... :evil:
bagam spontana la spalatorie :) eu de regula merg duminica...dar in weekend-ul asta am treaba, nu ma duc :)
next time - abia se murdareste si a ta cum trebuie :)

bitzanu1
Subiect Autor

13 Noi 2009, 11:28

Bubulutza scrie:
:shock: bine ca n-are nimic...mama... cred ca o omoram :lol: cu ambreiajul ei cu tot... :evil:
bagam spontana la spalatorie :) eu de regula merg duminica...dar in weekend-ul asta am treaba, nu ma duc :)
next time - abia se murdareste si a ta cum trebuie :)

pai a mea se murdareste mai rpd ca e neagra :P cand te duci, dai un semn pe forum si vorbim..eventual candva cand nu este prea algomerat. :) o zi buna

Imagine

patzaichin
LEONidas

13 Noi 2009, 15:06

Sa ma anuntati si pe mine...de spontana la spalatorie! Chiar daca e curata...sunt convins ca nu e FOARTE curata :)))
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

bitzanu1
Subiect Autor

13 Noi 2009, 21:26

patzaichin scrie:
Sa ma anuntati si pe mine...de spontana la spalatorie! Chiar daca e curata...sunt convins ca nu e FOARTE curata :)))

cand merg, te anunt pe forum :)

Imagine